Październik 2010


28 października 2010
Tadeusz Wojtaszek

DLACZEGO POWINNIŚMY PIĆ STAROPOLANKĘ 2000

Artykuł przedstawia walory zdrowotne naturalnej wody mineralnej Staropolanka 2000. Jest to woda bogata w składniki mineralne, szczególnie magnez i wapń. Na magnez, w połowie ubiegłego wieku, zwrócił uwagę prof. Julian Aleksandrowicz, który leczył kuracjuszy w Polanicy Zdroju – miejscu skąd wydobywana jest Staropolanka 2000.
W 1 litrze naturalnej wody mineralnej Starpolanka 2000 znajduje się blisko 70 mg magnezu, co pokrywa około 20% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Drugim ważnym biopierwiastkiem znajdującym się w Staropolance 2000 jest wapń, który w 1 litrze występuje w ilości około 270 mg, tym samym pokrywając 20% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Artykuł opisuje również inne cenne dla zdrowia minerały, które możemy znaleźć w Staropolance 2000, takie jak: sód i wodorowęglany. Pamiętajmy, że niezależnie od tego czy mamy gorące lato, czy też siedzimy przy kaloryferze - warto sięgnąć po butelkę Starpolanki 2000, która nie tylko zaspokaja pragnienie, ale także wzmacnia nasz organizm cennymi składnikami mineralnymi.23 – 24 października 2010 r.
(b.d.)

WODA Z DODATKAMI ZDOBYWA RYNEK

Artykuł przedstawia prognozy dotyczące sprzedaży napojów funkcjonalnych w Polsce. Szacuje się, że w 2010 r. Polacy kupią 101,5 mln litrów napojów funkcjonalnych, które oprócz gaszenia pragnienia, pobudzają lub poprawiają funkcje naszego organizmu. Euromonitor International szacuje, że liczba ta będzie o blisko 4 % wyższa niż w 2009 r.
Do tej pory w Polsce obserwowano dynamiczny rozwój głównie rynku napojów energetycznych. Teraz swoją ofertę napojów funkcjonalnych postanowili rozszerzyć producenci wód butelkowanych. Od kwietnia 2010 r. Ustronianka ma w sprzedaży pierwszą w Polsce wodę z dodatkiem jodu. Katarzyna Buczek, specjalista ds. PR w Ustroniance, podaje że wielkość sprzedaży nowej wody rośnie w tempie średnio 30% miesięcznie. Zaznacza również, że Ustronianka ma w planach kolejne produkty funkcjonalne. Warto wspomnieć, że woda Ustronianka z jodem została nagrodzona w prestiżowym konkursie
„Water Innovation Award", o szczegółach tego wyróżnienia można przeczytać
tutaj.20 października 2010 r.
ZAPOPRADZIE – STREFA AKTYWNOŚCI

Uroczyste otwarcie zrewitalizowanej dzielnicy uzdrowiskowej Muszyny odbyło się 8 września 2010 r. Teraz obiekt nosi nazwę Centrum Rekreacyjno-Sportowego im. Waldemara Serwińskiego. W miejscu tym znajduje się kompleks odkrytych basenów, brodziki dla dzieci, plaża, zjeżdżalnia, jaccuzi z wodą leczniczą, gejzer denny, fontanny, masaże ścienne a także wiele innych atrakcji czekających na turystów. Tej niezwykłej inwestycji towarzyszą działania mające na celu modernizację otoczenia: odnowiono i uporządkowano pobliskie ulice, alejki spacerowe nad Popradem, utworzono ścieżkę rowerowo-rolkową, zamontowano nowe oświetlenie i zbudowano parkingi. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 7,6 mln zł, w tym dotacja z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przekroczyła 4,8 mln zł, pozostałą kwotę zapewniła gmina.
To dopiero początek wielkich zmian w Muszynie. W 2012 r. „Zapopradzie” ma stać się parkiem uzdrowiskowym. Park powstanie wokół pijalni „Antoni”, wzdłuż brzegu Popradu oraz na wzgórzu, gdzie mieszczą się obiekty sanatoryjne. Odpowiednio urządzone tereny zielone, stawy, fontanny oraz oświetlenie zagwarantują miescu niepowtarzalny klimat. Park Zdrojowy razem z amfiteatrem „Zapopradzie” dopełni przestrzen Centrum Rekreacyjno-Sportowego im. Waldemara Serwińskiego. Całkowita wartośc projektu przekracza sumę 6,6 mln zł, w tym środki pozyskane z MRPO wynoszą 4,9 mln zł. Termin realizacji przedsięwzięcia to 31 sierpnia 2012 r.
Serdecznie zachęcamy osoby zwiedzające Muszynę do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.


21 października 2010
Michał Wojtczuk

OZON? NO TO CHLUP

W Warszawie uroczyście otworzono stację filtrowania i oznowania wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Budynek znajduje się w kompleksie zabudowań Filtrów Warszawskich u zbiegu Filtrowej i Raszyńskiej. Obłożony cegłą klinkierową, budynek jest stylizowany na XIX-wieczny, tak aby harmonizował z zabytkowymi obiektami zaprojektowanymi przez Williama Lindleya. Wewnątrz budynku znajdują się min. 3 generatory ozonu oraz 18 komór filtrów węglowych. Zastosowanie takich urządzeń poprawia smak i zapach wody, a także pozwala zredukować ilość dwutlenku węgla potrzebnego do dezynfekcji kranówki.

Projektowanie stacji rozpoczęto w 2007 r., a budowę - w 2008 r. Prace trwały długo, ponieważ nie można było przerywać dostaw wody i trzeba było dbać o zabytkowe otoczenie kompleksu. Koszt inwestycji ocenia się na ok. 230 mln zł. Dwie trzecie tej kwoty to środki pozyskane z Unii Europejskiej.
Stacja filtrowania i oznowania to kolejna inwestycja MPWiK. Latem tego roku oddano do użytku zmodernizowany zakład flotacji w podwarszawskim Wieliszewie. Czekamy zatem na dalsze inwestycje poprawiające właściwości organoleptyczne i jakość kranówki.

21 października 2010 r.
PONAD 138 MLN ZŁOTYCH ZAPŁACIŁA SPÓŁKA KGHM TFI ZA WŁAŚCICIELA STAROPOLANKI

Zespół Uzdrowisk Kłodzkich SA to kompleks składający się z trzech uzdrowisk. Spółka jest także producentem wód leczniczych i mineralnych, m.in. Staropolanki.

W maju br. do negocjacji ze Skarbem Państwa przystąpiły trzy firmy: Dopico, której prezesem jest znany w branży napojowej Marek Jutkiewicz, współtwórca firmy Hoop, Zespół Uzdrowisk Polskich - Polanica Zdrój, w której radzie nadzorczej zasiada Krzysztof Pawiński, prezes Grupy Maspex oraz KGHM I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych we Wrocławiu. Dwie pierwsze spółki wydawały się dobrze spełniać wymagania ZUK - powiązane były bądź ze spółkami medycznymi (Dopico) czy uzdrowiskowymi (Zespół Uzdrowisk Polskich - Polanica Zdrój), a jednocześnie ich przedstawiciele mają ogromne doświadczenie na rynku napojowym.
 
 
Ostatecznie jednak wygranym okazała się spółka z portfolio KGHM Polska Miedź. KGHM TFI oficjalnie kupiło 90,09 proc. akcji Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich SA. KGHM I Fundusz Inwestycyjny Zamkniętych Aktywów Niepublicznych kupił od Skarbu Państwa niemal 3,5 mln akcji zwykłych o wartości nominalnej 10 zł każda, co łącznie dało kwotę wynoszącą 138,23 mln zł.
KGHM TFI to spółka, która dysponuje niewielkim kapitałem zakładowym, wynoszącym ok. 2 mln zł. Warto jednak zauważyć, że za funduszem stoi jednak gigant, którego roczne zyski sięgają 2-3 mld zł.


16-17 października 2010
Tomasz Noske
JAK WYBRAĆ WODĘ?

W artykule dr Krzysztof Stankiewicz, kiper wody z Poznania, zwraca uwagę na świadomy wybór wody do picia. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju wód butelkowanych: mineralnych, źródlanych, gazowanych i niegazowanych. A konsument jest coraz bardziej zdezorientowany.
Niestety artykuł ma dość niską wartość merytoryczną i może wprowadzać konsumenta w błąd. Zdaniem dr Stankiewicza picie wód bogatych w magnez i chlorki może prowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Uważa, że dla osoby zdrowej nie będzie to miało znaczenia, natomiast dla osoby chorej może być brzemienne w skutki. Jest to nieprawdziwa informacja, bowiem to właśnie magnez powoduje rozkurcz naczyń poprzez wpływ na ich błonę a tym samym sprzyja obniżaniu ciśnienia krwi. O korzystnym wpływie magnezu, nazywanego biopierwiastkiem życia, można przeczytać na stronach
Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza. Jeśli chodzi o chlorek sodu to utrzymuje on właściwe ciśnienie osmotyczne krwi i płynów ustrojowych. Nadmiar sodu istotnie może powodować zwiększanie objętości wody w komórkach i wzrost ciśnienia osmotycznego, powodującego nadciśnienie tętnicze, ale równie szkodliwy jest jego niedobór, bowiem sód zapobiega nadmiernemu odwodnieniu. Ponadto w tabelce dołączonej do tekstu czytamy „ najmniej chlorków zmniejszających ryzyko nadciśnienia”. Kłóci się to z tym co mówił dr Stankiewicz, że picie wód bogatych w magnez i chlorki może prowadzić do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Tym sposobem konsument dostaje dwie sprzeczne informacje.
 
Wspomniany artykuł zawiera także niesłuszne stwierdzenie, że osoby cierpiące na reumatyzm powinny wystrzegać się wód bogatych w wapń. A przecież to właśnie wapń jest podstawowym budulcem naszego układu kostnego, zębów i paznokci. Każdy człowiek potrzebuje dziennie od 600 do1200 mg wapnia, a w czasie osłabienia w wyniku choroby nawet do 2000 mg. W naszej typowej diecie wapnia jest zdecydowanie za mało. Początkowe objawy niedoboru wapnia to m.in. skurcze mięśni, bóle stawów. Niedobór wapnia prowadzi do odwapnienia i osłabienia kości (którym grozi samoistne złamanie) i próchnicy zębów. Przewlekły niedobór wapnia u dzieci prowadzi także do niedostatecznego wzrostu. U dorosłych natomiast dochodzi do osteomalacji, czyli do rozmiękania i deformacji kości. U organizmów starszych dochodzi też do osteoporozy, czyli utraty masy kostnej. Dlatego w profilaktyce tych chorób, w tym także schorzeń reumatycznych, zaleca się dietę bogatą w wapń.
Na końcu artykułu zawarte jest uogólnienie, że w przypadku nadciśnienia tętniczego, reumatyzmu, chorób serca i nerek trzeba wybierać wodę z jak najniższą zawartością mikroelementów, najlepiej źródlaną. Jest to nieprawda! To właśnie wody mineralne z uwagi na bogactwo składników mineralnych mają działanie profilaktyczno-zdrowotne. Wody źródlane mają zbyt niską mineralizację by korzystnie wpływać na zdrowie. Natomiast regularne picie wód mineralnych, odpowiednio dobranych do potrzeb organizmu, poprawia stan zdrowia i zapobiega wielu schorzeniom.
 
W artykule przedstawiona jest również tabelka, w której porównano 5 marek wód mineralnych (Muszyna-Zdrój, Staropolanka, Muszynianka, Nałęczowianka, Kropla Beskidu) oraz stopień, w jakim dana woda wpływa na: nowotwory, nerki, uzębienie, reumatyzm, nadciśnienie oraz krzywicę. Również tutaj można znaleźć wiele nieścisłości i nierzetelnych informacji:
 
 Nałęczowianka – najmniej wapnia spośród wód z tego zestawu” Nieprawda! Nałęczowianka zawiera 112 mg wapnia na litr a z podanego zestawu wód najmniej wapnia zawiera Kropla Beskidu 41 mg/l.
 
 Kropla Beskidu – nieco więcej nasycenia wapniem niż w Nałęczowiance” Nieprawda! Kropla Beskidu ma mniej wapnia niż Nałęczowianka i to aż o 71 mg/l.
 
 Nałęczowianka – drugi wynik, woda słabo nasycona chlorkami” Nieprawda! Klasyfikując podany zestaw wód pod kątem zawartości chlorków, drugie miejsce ma Kropla Beskidu z zawartością chlorków 5 mg/l, Nałęczowianka ma ich 7 mg/l.
 
 Muszyna-Zdrój – średnia zawartość magnezu, który chroni przed rakiem” Nieprawda! W Muszynie-Zdrój magnez występuje w stężeniu 51 mg/l, a więc w ilości warunkującej zdrowotne działanie wody (dla magnezu min. 50 mg/l). Określanie tego stężenia mianem „średnie” jest niewłaściwe w porównaniu do innych wód z prezentowanego zestawu: Staropolanka 17 mg Mg/l, Kropla Beskidu 21 mg Mg/l.
 
 Staropolanka – ta woda jest średnionasycona wapniem” Nieprawda! W Staropolance wapń występuje w stężeniu 152 mg/l, a więc w ilości warunkującej zdrowotne działanie wody (dla wapnia min. 150 mg/l). Określanie tego stężenia mianem „średnie” jest niewłaściwe w porównaniu do innych wód z prezentowanego zestawu jak np. Kropla Beskidu, która zawiera jedynie 41 mg/l wapnia.

Prezentowany artykuł mimo, że porusza bardzo ważne kwestie – właściwego doboru wody – nie wnosi nic pożytycznego do tego tematu. Wprowadza natomiast duży chaos i zamieszanie w głowach konsumentów, którzy będą dokonywać wyborów wody w oparciu o nierzetelne informacje.


14 października 2010 r.
Margit Kossobudzka
ZIEMIA MA NAS DOŚĆ
Dostaliśmy od ziemi żółtą kartkę. Tak można najkrócej skomentować opublikowany dziś raport o stanie naszej planety.”


Artykuł przedstawia wnioski z Living Planet Report - jednego z najważniejszych raportów na temat ekologicznego stanu świata. Pierwszy taki raport powstał w 1998 r. Teraz wyszła już jego ósma edycja. Niestety wnioski wynikające z raportu nie są optymistyczne. Naukowcy biją na alarm: „Jesteśmy zbyt żarłoczni!”. Prowadzimy rozrzutny tryb życia i coraz więcej bierzemy od natury – na wodę, jedzenie, energię, transport, elektronikę, przestrzeń do życia, składowanie odpadów.
Raport zawiera także dane dotyczące śladu ekologicznego zasobów wodnych. Jest to objętość wody, jaką ludzie wykorzystują do wyprodukowania dóbr, utrzymania domu i przemysłu, hodowli zbóż i bydła. Zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że aby napić się filiżanki kawy trzeba zużyć aż 140 litrów wody. Na taką ilość składa się woda potrzebna do założenia plantacji, jej podlewania, transportu ziaren, pakowania, sprzedaży a także do przygotowania naparu. Nic więc dziwnego, że wody zaczyna brakować w wielu rejonach świata. Obliczono, że blisko 1/3 ludzkości żyje na terenach, gdzie występuje jej umiarkowany lub okresowy deficyt. Dlatego powinniśmy dbać o istniejące zasoby wodne i oszczędzać wodę.


14 października 2010
(pp)
CZYSTA JAK KRANÓWA

Zdaniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego Zakopane jest jednym z miast, które mają najlepszej jakości wodę w Polsce. Naukowcy badali wodę z kranów pobraną z prywatnych mieszkań w 10 polskich miastach. W analizowanych próbkach wody nie wykryto szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, a zawartość metali ciężkich, pestycydów oraz związków organicznych i nieorganicznych mieściła się w normach. Najlepszym smakiem odznaczała się woda w Łodzi, Zakopanem i Gdańsku. Również w Zakopanem i Gdańsku zapach wody był najmniej wyczuwalny. Najtwardszą wodą okazała się ta pobrana w Gdańsku, a najmniej w Katowicach, Krakowie i Zakopanem.
Zdaniem GIS woda w polskich kranach na przestrzeni 20 lat przeżyła prawdziwą cywilizacyjną rewolucję zmierzającą do poprawy jej jakości. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób pijących kranówkę.

1 października 2010 r.
Artykuł reklamowy
 
ABC DOPAJANIA

Artykuł zawiera rady czym i jak można dopajać starsze pociechy. Tekst podzielony jest na 3 grupy tematyczne. W kolumnie „A - jak absolutnie najlepsza jest woda” czytamy, że to właśnie woda powinna stanowić główny płyn, którym dopajane będzie niemowlę. Artykuł zaleca picie niskozmineralizowanych i niegazowanych wód np. wód źródlanych. Ze swojej strony dodamy tylko, że jest to dobre zalecenie dla niemowląt i dzieci do 3 lat, natomiast starsze pociechy mogą już sięgnąć po wody mineralne, które dostarczą składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Tekst „B-jak bez cukru” zwraca uwagę, aby wody podawanej do picia nie słodzić glukozą, cukrem czy miodem. Jest to niekorzystne, ponieważ może negatywnie wpłynąć na kształtowanie nawyków żywieniowych a także przyczynić się do powstawania próchnicy u najmłodszych.”C- jak częstotliwość” radzi jak odpowiednio dobrać ilość wody dla maluszka. Należy pamiętać, że młodsze maluchy mogą pić wodę z butelki wyposażonej w bardzo mały otwór w smoczku, starsze dzieci warto zachęcać do picia z kubeczka ze specjalnym dzióbkiem.

 

Top