Uzdrowisko Polanica- Zdrój

 UZDROWISKO POLANICA ZDRÓJ


 


Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A.

Uzdrowisko Polanica-Zdrój
57-320 Polanica Zdrój
ul. Zdrojowa 39
tel. 074  868-15-13
Biuro Obsługi Klienta
ul. Parkowa 4
tel. 074  868-03-00

Szpital Uzdrowiskowy

„Wielka Pieniawa”
57-320 Polanica Zdrój
ul. Parkowa 4
tel. 074  868-02-17

 Szpital Uzdrowiskowy „Zdrowie”
57-320 Polanica Zdrój
ul. Konopnickiej 2
tel. 074  868-02-09

 Sanatorium Uzdrowiskowe ”Szarotka”
57-320 Polanica Zdrój
ul. Kryniczna 1
tel. 074  868-14-63

Sanatorium Uzdrowiskowe ”Carmen”
57-320 Polanica Zdrój
ul. Ogrodowa 5
tel. 869-02-81

 Sanatorium Uzdrowiskowe „Korab”
57-320 Polanica Zdrój 
ul. Kryniczna 5
tel. 074  868-02-30

 Sanatorium Uzdrowiskowe „Malwa”
57-320 Polanica Zdrój
ul.W. Polskiego 64
tel. 074  868-11-00

 Zespół Sanatoriów Dziecięcych 
„Leśny Ludek ”Sp.z o.o.
57-320 Polanica Zdrój
ul. Dębowa 14
tel. 074  868-15-53

 Specjalistyczne Centrum Medyczne
Szpital Chirurgii Plastycznej
57-320 Polanica Zdrój
ul. Kościelna 1
tel. 074  862-11-10  (Recepcja)

 Specjalistyczne Centrum Medyczne
Stacja Dializ
57-320 Polanica Zdrój
ul. Jana Pawła II 2
tel. 074  862-11-00

   Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej 
„Secura” Sp. z o.o.
Ośrodek Litotrypsji
57-320 Polanica Zdrój
Aleja Róż 11
tel. 074  868-17-32 
sekretarka medyczna

 

 

 

 

 

 

UZDROWISKO POLANICA ZDRÓJ

 

Uzdrowisko położone jest w województwie dolnośląskim na wysokości 380-410 m n.p.m. w Kotlinie Kłodzkiej w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, u stóp Gór Bystrzyckich i Stołowych.

Klimat jest tu górski typu sudeckiego o umiarkowanym natężeniu bodźców, charakterystyczny dla śródgórskich dolin. W porównaniu z innymi uzdrowiskami Kotliny Kłodzkiej występuje tu większe nasłonecznienie.

Polanica zasłynęła z wód mineralnych już w XVI wieku. Pierwszą eksploatację źródeł rozpoczęli Jezuici, którzy osiedlili się w Polanicy.

Okres rozbudowy Polanicy zaczyna się od 1828 roku, kiedy to powstaje mała pijalnia i drewniane łazienki. Następuje też większa eksploatacja źródeł. Polanica staje się uzdrowiskiem. Wzrasta ilość kuracjuszy, stosowane są kuracje pitne i kąpiele mineralne.

W 1904 roku zaczęto eksploatację źródła „Wielka Pieniawa.” W następnych latach następował szybki rozwój uzdrowiska. Powstały, Dom Zdrojowy z nowoczesnymi urządzeniami do hydroterapii, pensjonaty, piękny Park Zdrojowy.

Do II wojny światowej Uzdrowisko było znane nie tylko w kraju ale całej Europie.

Polanica jest najnowszym i najnowocześniejszym z kłodzkich uzdrowisk. Obiekty uzdrowiskowe położone są w Parku Zdrojowym gdzie występuje roślinność krajowa,lipy, klony, graby, jarzęby, kasztanowce, jesiony oraz okazy flory egzotycznej, sosna wejmutka, klon srebrzysty, tulipanowiec amerykański, jodła kaukaska. Są tu również klomby kwiatowe w formie dywanów.

Polanica Zdrój jest siedzibą spółki Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A. Jest to największy kompleks uzdrowiskowy obejmujący swym obszarem działania trzy miejscowości uzdrowiskowe: Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój i Kudowę Zdrój.

Główne wskazania lecznicze Uzdrowiska:

-schorzenia kardiologiczne, zmiany zwyrodnieniowe mięśnia sercowego, choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze, kardiologia dziecięca,

-schorzenia gastrologiczne, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, stany zapalne pęcherzyka żółciowego i trzustki, nieżyty żołądka i jelit

-choroby narządu ruchu,

-schorzenia nefrologiczne,

Naturalne tworzywa lecznicze Uzdrowiska:

Leczenie schorzeń kardiologicznych i gastrologicznych daje bardzo dobre efekty dzięki korzystnemu wpływowi wód mineralnych , które są szczawami wodorowęglanowo-wapniowymi, niskozmineralizowanymi.

„Wielka Pieniawa” woda mineralna wypływająca ze źródła w Polanicy Zdroju .

Stosowana terapii uzdrowiskowej w kuracji pitnej zawierająca mikroelementy żelazo, sód, lit, chlor, cynk, miedź, krzem, arsen, potas, wapń, magnez, których obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Uzupełnia niedobór minerałów, których brak może spowodować zmniejszenie odporności organizmu i większe prawdopodobieństwo zachorowań.

Stosowana w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zaburzeniach czynności dróg żółciowych, w schorzeniach trzustki, w schorzeniach kardiologicznych, w nerwicach narządowych.

Jest dostępną także w sprzedaży detalicznej jako woda mineralna butelkowana o pojemności 0,33 L, 1,5 L, 5,0 L. Posiada Świadectwo Jakości Instytutu Leków w Warszawie.

Zespół Uzdrowisk Kłodzkich produkuje wody mineralne pod nazwami:

„Staropolanka” zawiera wiele pierwiastków jak potas, magnez, wapń, sód i inne stymulujących gospodarkę wodną organizmu. Działa przeciwalergicznie , oczyszcza organizm i wzbogaca dietę o niezbędne związki mineralne.

„Staropolanka 2000” jest wodą mineralną o wysokiej mineralizacji, zawierającą magnez, potas, sód, wapń w ilości, która pozwala uzupełnić niedobory tych pierwiastków szczególnie magnezu. Polecana jest osobom po obciążeniach fizycznych. Ma też działanie antystressogenne.

„Staropolanka Zdrój” to woda mineralna o niskiej mineralizacji, pozyskiwana jest ze źródła w Jeleniowie k/Kudowy na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych . Jest wodą o dużej czystości mikrobiologicznej i chemicznej. Świetnie nadaje się do przyrządzania posiłków, kawy, herbaty, a używana do pielęgnacji skóry przywraca jej naturalne pH do 5,5. Jest dostępna również w sprzedaży butelkowana o pojemności 1,5 litra i 5,0 litrów.

Zabiegi lecznicze stosowane w terapii uzdrowiskowej:

-hydroterapia- kąpiele mineralne, solankowe, perełkowa, czterokomorowa, natrysk,

-krioterapia z gimnastyką,

-gimnastyka indywidualna, zbiorowa, przyrządowa,

-masaż częściowy, podwodny, wirowy,

-okłady borowinowe, zawijania, kąpiele z emulsją borowinową

-inhalacje solankowe, solankowo-olejkowe,

-interdyn, interdynamic,

-galwanizacja i jonoforeza

-lampa kwarcowa,

-laseroterapia,

-magnetronic, pulsotronic, terapuls, ultradźwięki,

-sauna indywidualna i zbiorowa,

-aquavibron,

-bioptron, diatronic, galwanotronik, galwatronic,

 Polanica Zdrój to nie tylko uzdrowisko, ale też miejscowość wypoczynkowa, gdzie odbywają się Międzynarodowe Festiwale muzyczne, filmowe, festyny oraz inne imprezy kulturalne i sportowe.

 

Top