WODY DO KĄPIELI

  Wody do kąpieli

W uzdrowiskach
Kąpieliska morskie
Kurorty

Sanatoria
SPA 
Aquaparki
Baseny
Baseny termalneKąpiel dla zdrowia >>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Różne rodzaje kąpieli


Kąpiel już w kulturach starożytnych była ważnym elementem codzienności, z czasem stając się prawdziwym rytuałem o głębokim znaczeniu obyczajowym, a także religijnym. Starożytni Rzymianie zażywali kąpieli, by obmyć ciało, lecz także zapewnić czystość duchową. W codziennym życiu, większość obywateli Rzymu korzystała z czynnych od południa do zmierzchu term. Termy były to publiczne łaźnie, w których można było zażywać różnego rodzaju kąpieli: zimnych, gorących i parowych. W sali kąpieli zimnych znajdował się basen pływacki, w sali kąpieli gorących wanny lub basen z gorącą woda. Sale ogrzewano gorącym powietrzem doprowadzanym z podziemnego paleniska systemem rur znajdujących się pod posadzką i w ścianach. Rytualne kąpiele przetrwały do dzisiaj również w kulturze wschodniej. W Indiach na początku stycznia co sześć lat odbywa się święto polegające na rytualnej kąpieli w nurcie Gangesu. 

W dzisiejszych czasach kąpiel to także nie tylko prosty zabieg higieniczny. Najczęściej jest to nieoceniona chwila przyjemności połączona z codzienną pielęgnacją ciała. Kąpiel to także więcej niż tylko relaks i odprężenie po ciężkim dniu. Odpowiednio dobrane składniki dodane do ciepłej wody doskonale wpływają na nasze ciało, pielęgnują je i wzmacniają. 
Niesłychanie popularne są także kąpiele lecznicze, polecane przy wielu rozmaitych schorzeniach. Łacińskie słowo balneumoznacza kąpiel, łaźnię, stąd pochodzi nazwa balneologia, zajmująca się m.in. leczeniem kąpielami wodnymi.
 Zabiegom balneoterapeutycznym najłatwiej jest poddawać się w sanatoriach, ale niektóre można przeprowadzać w domowych warunkach. 
Prysznic i kąpiel, którym poddajemy się we własnej łazience, mogą też mieć terapeutyczny charakter. Leczniczy prysznic z silnego strumienia chłodnej wody (ok. 22 st. C) pobudza krążenie. Gdy do bolących miejsc dociera więcej krwi, rozgrzewają się one i ból ustępuje. Chłodny prysznic działa korzystnie na układ nerwowy, mięśniowo - stawowy, podnosi odporność, przyspiesza przemianę materii. Zabieg rozpoczynamy od polewania ciała ciepłą wodą, potem stopniowo obniżamy jej temperaturę (nawet do 18 st. C) i po 10 min podwyższamy ją nieco. Zabieg kończymy chłodnym strumieniem. Potem energicznie się wycieramy. Gorąca kąpiel działa rozkurczowo, łagodzi bóle mięśni, podnosi ciśnienie i ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn. Nie powinna trwać dłużej niż 10 min. Na zakończenie polewamy się wodą o temperaturze ciała.

Kąpiele lecznicze (wg Straburzyńskiego 1988) – do kąpieli leczniczych zalicza się tylko kąpiele przy użyciu naturalnych tworzyw uzdrowiskowych, tj. wód leczniczych, towarzyszących im gazów oraz peloidów.
Sztuczne kąpiele lecznicze (wg Staburzyńskiego 1988) – kąpiele w roztworach różnych soli w wodzie gospodarczej oraz gazach technicznych.

Można zaproponować nazwy i podział:

-  naturalne kąpiele lecznicze

-  sztuczne kąpiele lecznicze

-  kąpiele lecznicze w wodzie gospodarczej,

a więc kąpiele lecznicze to różnego rodzaju kąpiele wykorzystywane w celach zdrowotnych i terapeutycznych (wszystkie kąpiele poza higienicznymi).

 

Hydroterapia jest to metoda leczenia polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do zabiegów leczniczych ja i profilaktycznych (SPA).  Woda działa na nasz organizm w trojaki sposób: fizykochemiczny, mechaniczny oraz termiczny. Zabiegi te powodują rozluźnienie mięśni, przekrwienie tkanek, zwiększenie odpływu chłonki i dopływ krwi żylnej do serca. 
Zabiegi w hydroterapii możemy podzielić na:


1)  Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego wody
    - kąpiele całkowite częściowe, 
    - kąpiele perełkowe, tlenowe, 
    - kąpiele aromatyczne, 
    - masaż podwodny
 
2)  Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia strumienia wody
    - polewanie, 
    - natryski stałe, ruchome

3)  Zabiegi za pośrednictwem tkanin
    - nacieranie, zawijanie, 
    - okłady, kompresy

 Kąpiele stanowią doskonałe przygotowanie do masażu i zabiegów kosmetycznych:

kąpiel solankowa - zabieg w wodzie nasyconej jodem, wspomagającym odchudzanie. Zawarty w solance brom działa uspokajająco i relaksująco.

kąpiel doktora Kneippa - metoda leczenia oparta na hartowaniu ciała. W trakcie leczenia zalecane są zimne kąpiele, chodzenie boso po rosie i śniegu, ruch na świeżym powietrzu oraz dieta bogata w warzywa i zawierająca małą ilość mięsa. Często pod tą nazwą w ośrodkach odnowy biologicznej kryje się gorąco - zimne odświeżające kąpiele, doskonałe podczas rekonwalescencji. Ten rodzaj kąpieli wzmacnia system obronny organizmu

kąpiele aromatyczne - kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych będących składnikami wielu ziół. Działanie kąpieli aromatycznych ma charakter kompleksowy. W czasie kąpieli na organizm działają: ciśnienie hydrostatyczne, temperatura wody oraz olejki eteryczne, które podczas kąpieli wchłaniają się przez skórę

kąpiel perełkowa - kąpiel z masażem powietrznym. Sprężone powietrze wypychane jest przez specjalne dmuchawy i wydostaje się przez dysze umieszczone najczęściej w dnie wanny. W jednej wannie umieszczonych jest od 40 do 150 otworów. Powietrze jest lekko podgrzewane, aby kapiący się nie odczuwał nieprzyjemnego uczucia zimna. Wielkość bąbli powietrznych zależy od wielkości otworów dysz. Bąble powietrzne masują ciało bardziej delikatnie niż woda w czasie hydromasażu. Kąpiel perełkowa relaksuje i odpręża. Można ją wzbogacić dodając olejków eterycznych, koncentratów substancji ziołowych lub mineralnych. W niektórych wannach dodatkowo montowane są dmuchawy z ozonatorem zapewniając tym samym zonowy masaż powietrzny.

masaż podwodny (hydromasaż) wykonuje się na ciele zanurzonego pacjenta, używając strumienia wody z gumowego węża pod ściśle dawkowanym ciśnieniem 2-4 atmosfer. Hydromasaż wykonuje się w tanku Hubbarda lub specjalnie wyposażonych wannach. Masaż podwodny wpływa wybiórczo na określone grupy mięśni. Odmianą masażu podwodnego jest masaż wirowy (wirówka). Taki masaż wykonuje się poprzez działanie wirującej wody na zanurzoną w niej kończynę. Hydromasaż sprawdza się w kosmetyce. Redukuje tkankę tłuszczową i cellulit, wygładza i ożywia skórę, polepsza jej ukrwienie. Otwiera pory, dzięki czemu ma działanie oczyszczające. Badania naukowe wykazały, że kąpiel perełkowa jest o 80% skuteczniejsza pod względem oczyszczania niż zwykła woda.

Bicze szkockie - zabieg polegający na polewaniu całego ciała skupionym bądź wachlarzowatym strumieniem wody, stosując na zmianę natrysk deszczowy i kolczasty. Z reguły przez 1-2 min stosuje się wodę o temperaturze 40 st. C, potem przez 20-30 sekund wodę o temperaturze 20 st. C lub niższej. Zabiegi w takim układzie powtarza się dwa razy. Bicze oprócz działania termicznego mają bardzo silne działanie mechaniczne, stanowią one formę masażu wodnego. Bicze mogą być wykonywane na całym ciele lub częściowo. Wpływają stabilizująco na autonomiczny układ nerwowy, pobudzają krążenie, oddychanie i przemianę. Wskazane są przy nerwicach, zaburzeniach krążenia obwodowego, zanikach mięśniowych, stanach po złamaniach, skręceniach, stanach po urazach tkanek miękkich, zwyrodnieniach stawów, otyłości, schorzeniach ginekologicznych.

 Inne stosowane kąpiele:

 Kąpiele mineralne (dzielono w zależności od użytego medium) na:  
  - kąpiele
  - kąpiele kwasowęglowe,
  - kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe,
  - kąpiele radoczynne,
  - kąpiele ozonowe

 Kąpiele medyczne (wg Pratzela i Schnitzera) – do których zaliczamy:
  - kąpiele w naturalnych tworzywach uzdrowiskowych
  - kąpiele w wodzie , w której rozpuszczono naturalne tworzywa uzdrowiskowe
  - kąpiele w wodzie z dodatkiem roślin leczniczych.

Dysponując w domu tylko jedną sauną, możemy korzystać z trzech rodzajów kąpieli. Wystarczy odpowiednio ustawiać temperaturę i poziom wilgotności. I tak można wyróżnić trzy formy kąpieli w saunie: sauna mokra, sauna sucha, sauna parowo-ziołowa.

 

Więcej o kąpieli >>>

 

Top