Twoja woda na lato


 

Twoja woda na lato

 

Choć lato w Polsce trwa krótko, to jednak wysokie temperatury potrafią dać się we znaki wszystkim niezależnie od województwa, stanowiska pracy czy wieku. Gdy nadchodzi fala upałów to w jakimś stopni dotyka ona wszystkich i choć cieszymy się słońcem i ciepłem, to w gorące dni szybciej się męczymy i więcej pijemy. Jednak nie bez znaczenia jest to co wybieramy latem do picia. Zachęcamy do lektury o tym co, kiedy i ile pić latem.

 

Woda nie jedno ma imię

Sklepowe półki uginają się od rozmaitych wód butelkowanych. Mineralna, źródlana, stołowa, smakowa? Kwestia wyboru wody potrafi jednak przyprawić przeciętnego konsumenta o zawrót głowy. My radzimy aby czytać etykiety i w czasie upałów zwracać szczególną uwagę na skład wody. W czasie gorących dnia najlepiej wybierać naturalne wody mineralne wysoko i średnio zmineralizowane. Dlaczego? Ponieważ w tego typu wodach znajdziemy składniki mineralne takie jak magnez, wapń czy sód w takich ilościach, które pomogą uzupełnić ich straty , które w związku z upałami są większe niż w inne dni, gdyż zwyczajnie je wypacamy.

 

Czego szukać w składzie wody?

W upalne dni zawsze miejmy pod ręką butelkę wody aby móc się ochłodzić oraz nawodnić. Zwracajmy uwagę na skład wody, w gorące dni szczególnie ważne jest aby woda którą pijemy miała ponad 700 składników mineralnych w jednym litrze, nie bójmy się wód o mineralizacji 1500 i więcej, gdyż im wyższa temperatura, tym mocniej pocimy się i tracimy cenne składniki mineralne. Jakich składników szukać?

 

Magnez

Nie bez powodu jest on nazywany „pierwiastkiem życia”. Regeneruje żywe komórki, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, przywraca równowagę psychiczną, wzmacnia reakcje obronne organizmu, spowalnia procesy starzenia, zmniejsza podatność organizmu na powstawanie nowotworów, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, ułatwia eliminacje ołowiu z organizmu. Zalecane dzienne spożycie magnezu dla dorosłych wynosi 375 mg. Woda powinna zawierać co najmniej 10 proc. RDA, czyli 35 mg/l a optymalnie powyżej 15 proc. RDA, czyli ponad 50 mg/litr. Magnez jest potrzebny każdemu, jednak szczególną uwagę powinni zwracać na niego sportowcy, gdyż jego niedobory powodują m.in. nieprzyjemne i zarazem groźne skurcze i osłabienie.

 

Wapń

Jest podstawowym składnikiem kości i zębów. Wpływa korzystnie na przemianę materii i jest niezbędny do prawidłowej czynności serca i aktywności układu mięśniowo-nerwowego. Ułatwia leczenie niektórych procesów zapalnych, zapobiega chorobom nowotworowym i osteoporozie. Zalecane dzienne spożycie wapnia dla dorosłych wynosi 800 mg. Woda powinna zawierać co najmniej 10 proc. RDA, a więc około 100 mg/l. a nawet do 50 proc. RDA, czyli do około 500 mg/l. Jest to ważne dla osób niemogących lub nielubiących pić mleka, bo przyswajalność wapnia z wody jest równie dobra.

 

Sód

Występujący w cieczach ustroju jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jego gospodarkę wodną. Sód jest także moderatorem krwi, zapobiega odwodnieniu organizmu i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową ustroju. Jego niedobór w organizmie powoduje m.in. zbyt małe stężenie elektrolitów w mięśniach, co skutkuje osłabieniem i omdleniami, skurczem mięśni, złym funkcjonowaniem mózgu. Przy intensywnym wydzielaniu z organizmu soli z potem, picie wód chlorkowo-sodowych pozwala na uzupełnienie ich ubytków, co poprawia samopoczucie. Zaleca się wtedy picie wody zawierającej w jednym litrze od 200 do 1000 mg sodu i od 250 do 1500 mg chlorku.

 

Chlorki

Wchodzą w skład kwasu żołądkowego i biorą udział w procesach trawiennych. Utrata chlorków zakłóca naturalne pH organizmu, co może doprowadzić do różnych zaburzeń: od odwodnienia do śpiączki. Utrzymanie normalnego stanu nawodnienia oraz ciśnienia osmotycznego zależy przede wszystkim od zawartości zasad w płynach ustrojowych. Chlor stanowi najważniejszą frakcję kwasową osocza.

 

Siarczany

Wody siarczanowe, wpływają korzystnie na przemianę materii, zwiększają wydzielniczość wątroby i żółci, działają leczniczo w stanach zapalnych dróg moczowych i przy chronicznych stanach nieżytowych jelit. Przy równoczesnej obecności kationu wapniowego, wpływają na aktywność insuliny, obniżają zawartość cukru we krwi i w moczu. Mają działanie fizjologiczne, gdy zawartość wynosi co najmniej 250 mg/l. Jest to wartość preferowana dla wody spożywanej w celach dietetycznych.
 

Wodorowęglany

Występują we wszystkich naturalnych wodach mineralnych. Wody o wyższym poziomie wodorowęglanów zobojętniają kwasy żołądkowe, a więc korzystnie oddziaływają przy nadkwasocie, ale nie są wskazane dla osób z niedokwasotą. Wody o wysokim poziomie wodorowęglanów obniżają zawartość cukru we krwi i moczu, korzystnie wpływają na działanie insuliny oraz regulują pH krwi. Mają znaczenie fizjologiczne dla organizmu, kiedy ich zawartość w wodzie jest wyższa od 600 mg/l .Jest to wartość preferowana dla wody spożywanej w celach dietetycznych.

 

Jod

Ten podstawowy składnik hormonów tarczycy, bierze udział w regulacji metabolizmu organizmu. Jest dostarczany w pokarmie i wodzie pitnej. Jego zbyt niska ilość w organizmie może być przyczyną chorób tarczycy takich jak: wole, niedoczynność tarczycy, zaburzenia rozwoju płodu ma ujemny wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny dzieci i młodzieży. Zalecana dzienna dawka jodu dla dorosłych wynosi przeciętnie 150 mikrogramów. Źródłem jodu są naturalne wody mineralne, w których jego zawartość wynosi ok. 0,15 mg/l.

 

Top