Czego szukać w wodach mineralnych?



Program
"Woda dla zdrowia"

Dr Małgorzata Pieniak


Czego szukać w wodach mineralnych?

Składniki mineralne są bardzo ważne dla naszego organizmu. Uzupełniamy je w diecie, ale dodatkowym dobrym ich źródłem jest woda, która zawiera je w formie zjonizowanej, dobrze przyswajalnej przez organizm.
Jakich więc składników mineralnych powinniśmy szukać w naturalnych wodach mineralnych?

Magnez Nazywany „pierwiastkiem życia,” jest czynnikiem wzrostu, regeneruje żywe komórki, przywraca równowagę psychiczną, wzmacnia reakcje obronne organizmu, spowalnia procesy starzenia, zmniejsza podatność organizmu na powstawanie nowotworów, wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, ułatwia eliminacje ołowiu z organizmu. Zalecane dzienne spożycie magnezu dla dorosłych wynosi 375 mg. Woda powinna zawierać co najmniej 10 proc. RDA, czyli 35 mg/l a optymalnie powyżej 15 proc. RDA, czyli ponad 50 mg/litr. Woda taka może mieć korzystne oddziaływanie na zdrowie.

Wapń Jest podstawowym składnikiem kości i zębów. Wpływa korzystnie na przemianę materii i jest niezbędny do prawidłowej czynności serca i aktywności układu mięśniowo-nerwowego. Ułatwia leczenie niektórych procesów zapalnych, zapobiega chorobom nowotworowym i osteoporozie. Zalecane dzienne spożycie wapnia dla dorosłych wynosi 800 mg. Woda powinna zawierać co najmniej 10 proc. RDA, a więc około 100 mg/l. a nawet do 50 proc. RDA, czyli do około 500 mg/l. Jest to ważne dla osób niemogących lub nielubiących pić mleka, bo przyswajalność wapnia z wody jest równie dobra.

Sód Występujący w cieczach ustroju jest podstawowym czynnikiem wpływającym na jego gospodarkę wodną. Sód jest także moderatorem krwi, zapobiega odwodnieniu organizmu i utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową ustroju. Jego niedobór w organizmie powoduje m.in. zbyt małe stężenie elektrolitów w mięśniach, co skutkuje osłabieniem i omdleniami, skurczem mięśni, złym funkcjonowaniem mózgu. Przy intensywnym wydzielaniu z organizmu soli z potem, picie wód chlorkowo-sodowych pozwala na uzupełnienie ich ubytków, co poprawia samopoczucie. Zaleca się wtedy picie wody zawierającej w jednym litrze od 200 do 1000 mg sodu i od 250 do 1500 mg chlorku.

Chlorki Wchodzą w skład kwasu żołądkowego i biorą udział w procesach trawiennych. Utrata chlorków zakłóca naturalne pH organizmu, co może doprowadzić do różnych zaburzeń: od odwodnienia do śpiączki. Utrzymanie normalnego stanu nawodnienia oraz ciśnienia osmotycznego zależy przede wszystkim od zawartości zasad w płynach ustrojowych. Chlor stanowi najważniejszą frakcję kwasową osocza.

Siarczany Wody siarczanowe, wpływają korzystnie na przemianę materii, zwiększają wydzielniczość wątroby i żółci, działają leczniczo w stanach zapalnych dróg moczowych i przy chronicznych stanach nieżytowych jelit. Przy równoczesnej obecności kationu wapniowego, wpływają na aktywność insuliny, obniżają zawartość cukru we krwi i w moczu.

Mają działanie fizjologiczne, gdy zawartość wynosi co najmniej 250 mg/l. Jest to wartość preferowana dla wody spożywanej w celach dietetycznych.

Wodorowęglany Występują we wszystkich naturalnych wodach mineralnych. Wody o wyższym poziomie wodorowęglanów zobojętniają kwasy żołądkowe, a więc korzystnie oddziaływają przy nadkwasocie, ale nie są wskazane dla osób z niedokwasotą. Wody o wysokim poziomie wodorowęglanów obniżają zawartość cukru we krwi i moczu, korzystnie wpływają na działanie insuliny oraz regulują pH krwi. Mają znaczenie fizjologiczne dla organizmu, kiedy ich zawartość w wodzie jest wyższa od 600 mg/l .Jest to wartość preferowana dla wody spożywanej w celach dietetycznych.

Jod Ten podstawowy składnik hormonów tarczycy, bierze udział w regulacji metabolizmu organizmu. Jest dostarczany w pokarmie i wodzie pitnej. Jego zbyt niska ilość w organizmie może być przyczyną chorób tarczycy takich jak: wole, niedoczynność tarczycy, zaburzenia rozwoju płodu ma ujemny wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny dzieci i młodzieży. Zalecana dzienna dawka jodu dla dorosłych wynosi przeciętnie 150 mikrogramów. Źródłem jodu są naturalne wody mineralne, w których jego zawartość wynosi ok. 0,15 mg/l.

Dwutlenek węgla W niektórych wodach mineralnych jest naturalnego pochodzenia, a niektóre wody są sztucznie nasycane. Działa lekko drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej, ma orzeźwiające działanie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Na osoby zdrowe działa korzystnie w średnim stężeniu wzmagając proces trawienia i diurezę, wpływa na zwiększenie resorpcji innych składników wody i pożywienia. Dla wody ma działanie bakteriostatyczne i stanowi czynnik ją konserwujący. Woda gazowana jest znacznie korzystniejsza od wody niegazowanej. Wody z zawartością powyżej 4000 mg/l są niewskazane dla osób ze skłonnościami do nadkwasoty i owrzodzeniami żołądka oraz znaczną niewydolnością układu krążenia, w schorzeniach gardła i strun głosowych, a także dla małych dzieci.


Kupując wodę mineralną, powinniśmy czytać etykiety i kierować się przede wszystkim ilością poszczególnych składników mineralnych zawartych w wodzie, dobierając ją do swoich indywidualnych potrzeb.


 

Dr Małgorzata Pieniak

Program „Woda dla zdrowia”

www.wodadlazdrowia.pl


 

Top