Rok 2015

Rok 2015

XI Pochód 100 Mikołajów z Wodami Mineralnymi

6 grudnia 2013 roku około godziny 16:00 spod Pomnika Grunwaldzkiego, na Placu Matejki w Krakowie, wyruszył IX Pochód 100 Mikołajów, który nie zważając na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zimno i szalejący wiatr, przeszedł ulicami Rynku Głównego. Mikołaje z uśmiechem obdarowywali przechodniów wodami butelkowanymi i przypominali, że wodę należy pić przez cały rok. Pochód prowadzili dwaj Mikołaje w “krakuskach”: red. Leszek Mazan i red. Mieczysław Czuma, oraz Kierownik Programu "Woda dla Zdrwia" Tdeusz Wojtaszek.  Na czele Pochodu podążała, wspaniale grająca, czterdziestoosobowa Reprezentacyjna Orkiestra Dęta z Cianowic, której dźwięki instrumentów rozbrzmiewały podczas całej trasy przemarszu.
W Mikołajów wcielili się uczniowie Prywatnego Gimnazjum nr 7 i IV Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego z ulicy Basztowej w Krakowie, którzy najpierw wysłuchali krótkiej historii o Mikołaju Trąbie, walczącym w bitwie pod Grunwaldem, a następnie przeszli przez Bramę Floriańską na Rynek Główny. Miłą niespodzianką dla wszystkich było przejście Mikołajów, po raz pierwszy, przez Sukiennice.

Uśmiechy na twarzy przechodniów, liczne zdjęcia oraz miłe gesty, rozgrzały Mikołajów i dodały im siły do dalszego marszu w chłodzie i wietrze. Po okrążeniu Rynku Pochód wkroczył na Estradę, gdzie oczekiwał już na Mikołajów z gitarą w rękach Krakowski Bard Olek Kobyliński MAKINO. Na powitanie zebranej publiczności zagrała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta z Cianowicpod batutą Piotra Święchowicza. Następnie zaprezentowali się uczniowie Prywatnego Gimnazjum nr 7 z ulicy Basztowej w Krakowie, której dyrektorem jest pani Dorota Jackiewicz – Bardel oraz uczniowie IV Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego, również z ulicy Basztowej, której dyrektorem jest pani Lucyna Wątroba. Program artystyczny, przedstawiony przez uczniów, cieszył się wielkim zainteresowaniem publiczności i został nagrodzony ogromnymi brawami.

Po zakończeniu występów, Mikołaje przeszli ulicą Grodzką, pod pomnik urzędującego w XIX w., słynnego prezydenta Krakowa, Mikołaja Zyblikiewicza, któremu został oddany hołd za jego zasługi dla miasta. Ostatnim miejscem, odwiedzonym przez pochód, była restauracja “Wierzynek”, której nazwa związana jest z postacią Mikołaja Wierzynka, sławnego krakowskiego mieszczanina, który w 1364 roku zorganizował słynną ucztę dla wielu europejskich królów i książąt. Na uczestników Pochodu czekały tam pyszne ciasteczka, za które w podziękowaniu, Mikołaje przekazały wodę mineralną. Przemarsz zakończył się na Placu Matejki, około godziny 18:00.

W trakcie trwanie całego Pochodu, na Rynku Głównym, w „mikołajowych” saniach prezentowano i rozdawano, w ramach Programu “Woda dla Zdrowia”, wody butelkowane producentów takich jak: Muszynianka, Piwniczanka, Cisowianka, Wysowianka, Staropolanka, Ustronianka, Celestynka, Rymanów-Zdrój, Nałęczowianka, Buskowianka, Muszyna Skarb Życia, Mineral Zdrój, MinerVita, Jura Skałka, Małopolanka oraz Perła Swoszowic.

Pochód 100 Mikołajów został zainicjowany dziewięć lat temu przez pana Tadeusza Wojtaszka kierownika programu “Woda dla Zdrowia” działającego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof Juliana Aleksandrowicza, a w tym roku zorganizowany także przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą “Przemysł Rozlewniczy”. Wydarzenie to stało się już tradycyjnym wydarzeniem, wplecionym w program Krakowskich Targów Bożonarodzeniowych, organizowanych przez firmę ARTIM.

Program “Woda dla Zdrowia” jest programem o charakterze edukacyjno – informacyjnym, dlatego, tradycyjnie już, w ramach Pochodu, została przeprowadzona akcja edukacyjna wśród młodzieży szkolnej. W godzinach południowych, w Prywatnym Gimnazjum nr 7 i IV Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym z ulicy Basztowej, odbyły się prelekcje dotyczące znaczenia wody dla zdrowia, wystawy wód butelkowanych oraz konkursy z nagrodami dla młodzieży.

Uczniowie wzięli udział w wykładach, które prowadziła dr Małgorzata Pieniak z “Wody dla Zdrowia” oraz mgr inż. Eleonora Kozak z Krajowej Izby Gospodarczej “Przemysł Rozlewniczy”. Tematem wykładów było znaczenie wody jako ważnego składnika pożywienia. Gościem specjalnym wydarzeń był pan Marek Gaworucha – przdstawiciel “Piwniczanki”, który udzielał informacji na temat wody mineralnej “Piwniczanka” i regionu, z którego pochodzi ta woda.
W dalszej części zajęć, uczniowie, podzieleni na grupy, mieli do rozwiązania test sprawdzający ich wiedzę dotyczącą wody butelkowanej i jej znaczenia dla zdrowia człowieka. Wszyscy uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem, wyłoniono dwie zwycięskie drużyny, którym uroczyście wręczono nagrody główne. Ponieważ był to Dzień Świętego Mikołaja, to wszyscy uczestnicy zabawy edukacyjnej otrzymali upominki jako nagrody pocieszenia. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez producentów wód: Muszynianka, Piwniczanka, Cisowianka, Ustronianka, Wysowianka, Staropolanka, Buskowianka, Małopolanka, Muszyna Skarb Życia, Mineral Zdrój, Celestynka, Rymanów Zdrój, Nałęczowianka, MinerVita, Jura Skałka oraz Perła Swoszowic.
Po części merytorycznej uczniowie częstowali się pączkami ufundowanymi przez firmę RAFAPOL. Degustowali również różne rodzaje wód butelkowanych, wymieniając opinie na temat ich smaku, dyskutując o ich składzie, czy wyglądzie butelki. Na zakończenie, uczniowie zaczęli się przygotowywać do pochodu – pełni pozytywnej energii przeobrazili się w Mikołaje.

Kolejnym, stałym elementem każdego pochodu 100 Mikołajów jest akcja charytatywna, w ramach której potrzebujący obdarowywani są wodami butelkowanymi. W tym roku producenci takich wód jak: Piwniczanka, Muszynianka, Wysowianka, Rymanów Zdrój, Buskowianka, Małopolanka, Cisowianka, Celestynka, MinerVita, Staropolanka, Ustronianka, Nałęczowianka, Mineral Zdrój, Muszyna Skarb Życia, Jura Skałka oraz Perła Swoszowic przekazali swoje produkty, które zostały rozwiezione 5 grudnia 2013 roku do takich placówek jak: Fundacja “Mimo Wszystko” Anny Dymnej, ośrodek Fundacji im. Brata Alberta z Radwanowic, Ośrodek Wychowawczy dla Dziewcząt Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Krakowie, Dom Małego Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie oraz Zespół Szkół Specjalnych z ulicy Ułanów 25 w Krakowie. Dary zostały rozwiezione przez Mikołaje z firmy AMBAR, którym towarzyszyły Mikołaje z Liceum i Gimnazjum z ulicy Basztowej. Dla podopiecznych tych placówek przekazano również słodycze ufundowane przez firmy: LOLIPOL Marek Parzonka, RIVERVIT Jacek Parzonka, NATURA Piotr Kleszczewski, Zakład Cukierniczo – Karmelarski Tadeusz Kaleta, Piekarnia RAFAPOL Sp. z o.o., ZEELANDIA Sp. z o.o..

Katarzyna Zoń –Ciołczyk z Programu  “Woda dla Zdrowia” i Eleonora Kozák z KIG”PR”

 
Top