Rok 2009

 Patroni Medialni
 

 SPONSORZY

 

  


  

   

 

 

 
 

 

 

 

 
 

Zdjęcia z poprzednich pochodów: 

I Pochód 100 Mikołajów >>>
II Pochód 100 Mikołajów >>>
III Pochód 100 Mikołajów>>>
IV Pochód Mikołajów>>>

V Krakowski Pochód 100 Mikołajów ulicami Krakowa
  4 grudzień 2009 r.

Na świętego Mikołaja ciekawość się podwaja...”. Dlatego w dniu 4 grudnia 2009 roku na Rynku w Krakowie licznie gromadzili się wszyscy, którzy chcieli dowiedzieć się jakie wody mineralne polecały i rozdawały Mikołaje w tym roku. Był to już V pochód 100 Mikołajów ulicami Krakowa. Pomysłodawcą akcji jest Tadeusz Wojtaszek., który pełnił w pochodzie funkcję Generalnego Mikołaja. Jest on ekspertem ds. wód mineralnych Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, twórcąprogramu „Woda dla zdrowia”, w ramach którego ten pochód się odbył. Akcja miała na celu przypomnieć, jak cenne wody mineralne mamy w kraju oraz że pić ją należy przez cały rok w celach profilaktyczno-zdrowotnych.

W roli Mikołajów wystąpiły uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, obchodzących w tym dniu Święto Szkoły, jako że św. Mikołaj jest patronem Cukierników. Mikołaje wyruszyły o godz. 17.00 z Placu Matejki i przez Bramę Floriańską przeszły głównymi ulicami miasta, przystając na moment pod Wieżą Mariacką, aby zobaczyć w oknie delegację Mikołajów, która wniosła na sam szczyt wieży wodę mineralną dla Hejnalistów. Pochód złożył hołd Mikołajowi Kopernikowi oraz Mikołajowi Zyblikiewiczowi, składając kwiaty pod ich pomnikami. Około godz. 18-tej pochód zatrzymał się pod Urzędem Miasta Krakowa, gdzie powitał Św. Mikołaja przybyłego z Rovaniemi, z Laponii. Następnie część Mikołajów uczestniczących w pochodzie odwiozło Mikołaja z Finlandii specjalnym autokarem do hotelu Andel’s na plac Jana Nowaka Jeziorańskiego, życząc Mu spokojnej nocy. Druga część pochodu pokłoniła się Mikołajowi Wierzynkowi, który zasłynął z uczty wydanej dla władców Europy w 1364 roku w swojej restauracji. Po przybyciu na Rynek Główny wszystkich Mikołajów, na scenie nastąpiło przekazanie Prezydentowi Miasta Krakowafigury Św. Mikołaja, wykonanej z piernika przez uczniów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Na Rynku Głównym przez cały piątek i niedzielę, miała miejsce wystawa wód mineralnych, gdzie można było uzyskać informacje na ich temat picia różnych rodzajów wody oraz dostać buteleczkę wody w prezencie od Mikołaja.

Wodę dostarczyli producenci: Piwniczanki, Staropolanki 2000, Muszynianki, Wysowianki, Krystynki, Mineral Zdroju.

Pochód prowadzić będą red. Leszek Mazan i red. Mieczysław Czuma z udziałem kapeli Mikołajów.

Pochód wpleciony był w program Krakowskich Targów Bożonarodzeniowych, których organizatorami są: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma ARTiM.

Zdjęcia z pochodu poniżej  

 

  Wystawa wody mineralnej na Rynku Głównym w Krakowie
   
   
Przygotowania do pochodu i rozstrzygnięcie konkursów w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie
Pochód z wodą mineralną rozpoczęty!
Przekazanie wody mineralnej Hejnalistom na Wieży Mariackiej przez delegację Mikołajów
   
  Spotkanie z Mikołajem z Rovaniemi
   
100 Mikołajów wkracza na scenę na Rynku Głównym
   
   
Top