Relacja ze Źródła

 

X Jubileuszowy Pochód Mikołajów w Krakowie

ROZDAWALI… ZDROWIE

Tylu Mikołajów w jednym miejscu nie gromadzi żadne inne miasto poza królewskim Krakowem. Mikołajów, rozdających wody mineralne i źródlane, nie ma nigdzie indziej w świecie. Cała ich kompania, licząca stu brodatych dobrodziejów w czerwonych strojach, wraz 40-to osobową orkiestrą dętą zdominowała 5-go grudnia krakowski rynek oraz ulice starego miasta.
Mikołaje ofiarujący wody butelkowane mieszkańcom grodu Kraka i turystom pojawiają się tutaj od lat dziesięciu. Impreza, organizowana już od dziesięciu lat przez Program „Woda dla Zdrowia”, a od dwóch lat wspólnie z Krajową Izbę Gospodarczą „Przemysł Rozlewniczy”, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, stanowi niezwykle popularny akcent Krakowskich Targów Bożonarodzeniowych.

- Świetna inicjatywa. Gdzie indziej Mikołaje wtykają przechodniom w ręce ulotki reklamowe, a tutaj… taka miła niespodzianka. Skoro rozdają wody butelkowane, to jest tak, jakbyśmy otrzymywali w prezencie zdrowie – powiedziała nam pani Lucyna, która wraz z rodziną przyjechała zwiedzać miasto królów aż z Suwałk.

Jak obserwują reporterzy „Źródła”, grudniowy Pochód Mikołajów z Wodami Butelkowanymi w Krakowie należy do imprez wyjątkowo skutecznie edukujących konsumentów w kwestii picia wód najwyższej jakości, czyli wód butelkowanych.

- Dopóki nie zaczęliśmy uczestniczyć w tej imprezie, a przychodzę tu z wnukami już szósty rok z rzędu… - usłyszeliśmy od pana Andrzeja z Wieliczki - uważałem jakoś, że wodę z butelki pije się tylko latem. Teraz, po tym, co usłyszałem od Mikołajów oraz podczas prelekcji, wiem, że wody mineralne, ale też i źródlane, mają działanie prozdrowotne, tak więc warto po nie sięgać codziennie przez okrągły rok.

Świątecznie udekorowane sanie, wypełnione po brzegi najlepszymi polskimi wodami źródlanymi i mineralnymi, były na tyle charakterystycznym elementem krakowskiego Rynku Głównego, że przez cały dzień przyciągały rzesze krakusów i turystów. Ludzie w najróżniejszym wieku nie tylko sięgali po wodę, ale też byli, jak co roku, spragnieni informacji na temat służących zdrowiu walorów określonych wodnych marek. Niektóre pytania były bardzo konkretne, dotycząc określonych działań biopierwiastków znajdujących się w wodach źródlanych oraz mineralnych.

Przemierzający ulice miasta pochód Mikołajów, który prowadził red. Michał Kozioł na czele z prawdziwym Świętym Mikołajem oraz rzeszą jego pomocników za których przebrani byli uczennice i uczniowie liceum i gimnazjum przy ulicy Basztowej, wraz czterdziestoosobową orkiestrą dęta Mikołajów z Iwanowic budził prawdziwą sensację nie tylko imponującą prezencją, ale także tym, że każdy kto wyciągnął rękę, otrzymywał gratis butelkę z wodą. Przemarsz odbywał się, począwszy od Placu Matejki gdzie pod pomnikiem grunwaldzkim oddano pokłon rycerzowi Mikołajowi Trąbie, który walczył pod Grunwaldem następnie złożono kwiaty przed pomnikiem Mikołaja Kopernika stojącym na przed gmachem Uniwersytetu Jagiellońskiego i z kolei uczcili jednego z najlepszych prezydentów Krakowa Mikołaja Zyblikiewicza stojącego na pomniku przed krakowskim Magistratem. Po tym pochód skierował się na Rynek Główny, gdzie przed słynną restauracją Mikołaja Kopernika uczestnicy pochodu częstowani byli znakomitymi firmowymi wypiekami tej historycznej jadłodajni. W tym czasie na estradzie przy sukiennicach koncertował znakomity bart krakowski Olek „Makino” Kobyliński , potem orkiestra dęta i uczniowie ze szkól uczestniczących w imprezie.

Mikołaje wraz z towarzyszącymi im sympatykami oraz relacjonującymi imprezę dziennikarzami, dotarli do estrady, stanowiącej centrum wydarzeń.

Ale też to, co równie istotne w tej oryginalnej imprezie, miało miejsce nie tylko pod gołym niebem. Przed pochodem w dwóch szkołach: Prywatnym Gimnazjum Nr 7 i VII Prywatnym Liceum przy ul. Basztowej 17 odbyły się prelekcjach poświęconych znakomitym właściwościom polskich wód mineralnych i źródlanych oraz pozytywnemu wpływowi ich składników na ludzkie zdrowie. Odbywały się też konkursy związane z tą problematyką. Zajęcia te prowadzili specjaliści z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza.

Rześkie grudniowe powietrze nie odebrało nikomu ochoty na wodę wprost z butelki. Na całym krakowskim Starym Mieście obserwować można było ludzi płci obojga i w różnym wieku, raczących się wodami źródlanymi i mineralnymi. Trudno się dziwić, w końcu - to samo zdrowie!

Trudno nie wspomnieć też o tradycyjnie charytatywnym obliczu Pochodu Mikołajów z Wodami Butelkowanymi, które nie jest właściwie nigdzie eksponowane. Dzień przed imprezą przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy” przekazali wody butelkowane podopiecznym Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach oraz Ośrodka Wychowawczego Sióstr Służebniczek NMP w Krakowie.

Pochód Mikołajów z Wodami Butelkowanymi, jak zawsze, skupił na nich uwagę widzów i mediów, stanowiąc doskonałą okazję do prezentacji produktów firm wchodzących w skład KIG „PR”.

Organizatorami i patronami imprezy byli:

Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy”, Program „Woda dla zdrowia”, Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Firma AMBAR, Prywatne Gimnazjum Nr 7 i VII Prywatne Liceum przy ul. Basztowej 17 w Krakowie, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa, Firma ARTiM – Organizator Targów Bożonarodzeniowych oraz Orkiestra Dęta z Iwanowic. 

 

Top