Rok 2014

100 Mikołajów rozdających wody mineralne i źródlane  

 

X Jubileuszowy Pochód 100 Mikołajów

 

Dnia 5 grudnia 2014 r. już po raz dziesiąty Pochód 100 Mikołajów rozdających wody mineralne i źródlane przeszło ulicami Starego Miasta w Krakowie, krocząc dumnie przez Sukiennice oraz krakowskie Planty aby finalnie dotrzeć na Rynek Główny.
Pochód 100 Mikołajów prowadził znany redaktor i krakaureolog Michał Kozioł wraz z orkiestrą dętą z Cianowic. Mikołaje krocząc ulicami grodu Kraka rozdawały przechodniom wody mineralne i źródlane przypominając, że wodę należy pić przez cały rok! 

Przed pochodem w Prywatnym Gimnazjum Nr 7 odbyły się prelekcje obrazujące znaczenie wody dla zdrowia człowieka, które prowadziła dr Małgorzata Pieniak z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza w ramach działalności edukacyjnej programu Woda dla Zdrowia. Zorganizowano wystawy wód butelkowanych oraz rozstrzygnięto konkurs o tematyce wody w kategoriach: film, plakat i hasło. Uczniowie włożyli wiele trudu w stworzenie kreatywnych prac, nakręcenie filmu oraz przygotowanie hasła. Obrady jury były burzliwe i z trudem udało się wyłonić zwycięzców, ponieważ wszystkie prace były wspaniałe. Nagrody ufundowali producenci wód butelkowanych.

Później pochód tradycyjnie już wyruszył z Placu Matejki, a następnie podążając za zabytkowym samochodem udostępnionym przez firmę „Ustronianka” przeszedł obok Barbakanu aby ulicą Floriańską przejść w kierunku Rynku Głównego, przez Sukiennicena ulicę Szewską i plantami pod pomnik Mikołaja Kopernika i dalej Mikołaja Zyblikiewicza - oddając im pokłon.

W drodze na Rynek Główny Mikołaje zatrzymały się przy restauracji „Wierzynek” i skorzystały z jej gościnności zajadając się pysznymi ciasteczkami. W zamian Mikołaje obdarowały „Wierzynka” wspaniałą wodą butelkowaną. Finałem pochodu były występy Mikołajów na scenie obok Targów Bożonarodzeniowych.

Mikołajów na scenie na Rynku Głównym powitał pan Tadeusz Wojtaszek, Prezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy” wraz z panem Dariuszem Michalakiem – Prezesem Zarządu firmy ARTIM, która jest organizatorem Targów Bożonarodzeniowych oraz panią Joanną Cieślik – członkiem Zarządu Prywatnego Gimnazjum Nr 7 oraz IV Liceum Ogólnokształcącego i panią Dorotą Jackiewicz-Bardel – Dyrektor tego gimnazjum. 
Występy artystyczne przedstawiali: 
Mikołaje z Prywatnego Gimnazjum Nr 7 oraz IV Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego z ulicy Basztowej 17, Orkiestra Dęta z Cianowic pod batutą Piotra Święchowicza oraz znany krakowski bard - Olek „Makino” Kobyliński.

Świątecznie udekorowane sanie, wypełnione po brzegi najlepszymi polskimi wodami mineralnymi i źródlanymi, przyciągały rzesze krakusów i turystów. Ludzie w najróżniejszym wieku nie tylko sięgali po wodę, ale też byli spragnieni informacji na temat służących zdrowiu walorów różnych wodnych marek.


Jak co roku, dzień przed pochodem Mikołaje odwiedziły także trzy wyjątkowe miejsca gdzie spotkały się z wyjątkowymi ludźmi, a mianowicie podopiecznymi dwóch fundacji oraz placówki opiekuńczej. Już kolejny raz w ramach akcji charytatywnej będącej częścią Pochodu Mikołajów z Wodami Butelkowanymi wodami butelkowanymi obdarowani zostali podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach oraz Ośrodka Wychowawczego Sióstr Służebniczek NMP w Krakowie. Woda takie jak: Muszynianka, Piwniczanka, Wysowianka, Mineral Zdrój, Gorczańska Krynica, Rabka Zdrój, Kryniczanka, Ustronianka, Cisowianka, Staropolanka, Żywiec Zdrój jest szczególnym darem dla podopiecznych tych miejsc, gdyż służy ich zdrowiu na co dzień oraz w czasie wycieczek.


 

Top