Czerwiec 2017

Przegląd prasy 2017 r.
Czerwiec


30.06.2017 r.

Anna Machej
Dlaczego nigdy nie powinnaś napełniać plastikowej butelki ponownie wodą?
Niestety wiele osób popełnia ten błąd - napełnia wodą, np. z kranu, butelke z któej kilka dni wcześniej piło bezpośrednio wodę. Nie zdajemy sobie sprawy, że w takiej butelce namnożyło się niewiarygodnie dużo bakterii! Polecamy materiał z "Cosmopolitan">>> 

 


Puls Biznesu
30.06.2017 r.

Dorota Kaczyńska
OŻYWCZY ŁYK MINERAŁÓW
W dziale poświęconym zdrowiu "Pulsu Biznesu" przeczytać można artykuł pt. "Ożywczy łyk minerałów" poświęcony wodzie, jakk słusznie stwierdza autorka, woda jest najlepszym i najtańszym kosmetykiem oraz najbardziej naturalnym sposobem na szczupłą sylwetkę. W materiale zostaje poruszona także bardzo ważna kwestia,a mianowicie odpadów po wypitej wodzie. Ogromne ilości butelek PET nie raz nie trafiają do recyclingu. Aby zaradzic problemowi rosnącej ilości śmieci, w tym butelek, brytyjski start-up pracuje nad specjalna m embraną, która mogłaby zamknąć w sobie do jednego litra wody. W tym momencie jednak błony są nadal zbyt mało wytrzymałe aby trafić do masowej produkcji. Czekamy jednak z niecierpliwościa na finalne efekty prac, ponieważ taki rodzaj opakowania, ulega  całkowitej biodegradacji po około 5 tygodniach!30.06.2017 r.

Agata Markowicz
MINERALNA,ŹRÓDLANA,NATURALNA: CO SIE KRYJE POD TYMI NAZWAMI? 
W "Gazecie Lubuskiej" ukazł się artykuł omawiający róznice pomiędzy różnymi rodzajami wody. Prócz małego błedu w tytule - ponieważ nie ma wody "naturalnej" w nomenklaturze przepisów, to autorka bardzo rzetelnie podeszła do tematu. Po pierwsze, najważniejsze, że autorka zaznaczyła iż nie każda woda butelkowana jest wodą mineralną...a nie każda woda mineralna z nazwy, zawiera tak duże ilości minerałów jak moglibyśmy sie spodziewać. Ważne, że w artykule przedstawiono za i przeciw filtrów do wody i zwrócono uwagę na fakt, iż odwrócona osmoza zmiękcza wodę i pozbawia ją cennych składników mineralnych,które są niezwykle ważne w wodzie do picia. Kolejną ważną kwestią są tzw. wody smakowe - jak słusznie przypomina autorka, wody smakowe są poprostu niezdrowe. W rzeczywistości są to napoje zawierające bardzo dużo cukru i konserwantów.29.06.2017 r.

Aneta Dusik
GIGANTYCZNA BUTELKA
Już niebawem Krościenko nad dunajcem doczeka się na swoim Rynku nowej atrakcji. Ma tam bowiem stanąć...ogromna butelka! Butelka ma nawiązywać do historycznej butelki do której nalewano niegdyś wodę z ujęcia "Stefan". Wójt chce przypomnieć w ten sposób o tym, że niegdyś na terapię  szczawą z Krościenka przyjeżdżali kuracjusze z całego kraju. Pnieważ w 2015 roku Krościenko ponownie uzyskało pozwolenie na status uzdrowiska, wójt chce propagować w ten sposób lecznicze szczawy z Krościenka, odkryte już w latach 20-tych XIX wieku.

 16.06.2017 r.

Małgorzata Mrowiec
JAK PAN MATECZNY DOM BUDOWAŁ.
TO BĘDZIE NOWE ŻYCIE ZAKŁADU PANA ANTONIEGO MATECZNEGO. 
W "Gazecie Krakowskiej" ukazał się niezwykle ciekawy i obszerny materiał poświęcony nieco zapomnianemu miejscu na mapie Krakowa, a mianowicie dawnemu Zakładowi Kąpielowemu założonemu przez Antoniego Matecznego, mieszczącemu się obecnie przy rondzie jego imienia. Ukryte w zapomnianym parku miejsce, ma szanse znów tętnić życiem,a nowe pokolenia Krakowian nie tylko wg planów inwestora będą znów mogły odpoczywać w odnowionym parku,ale także pić wodę niegdyś tu produkowaną jako "Krakowiankę". Autorka artykułu przypomniała historię tego miejsca, ale nie zapomniała, co najważniejsze, o doskonałych walorach tutejszej wody od której wszystko się zaczęło. Woda mineralna z matecznego to woda siarczanowo-chlorkowo-sodowo-wapniowo-magnezowa, siarczkowa. Butelkowana była do lat 90-tych,a mieszkańcy Krakowa do dziś wspominają tą wodę. Artykuł z "Gazety Krakowskiej" daje nadzieję, że znów będzie można napić się tej znakomitej wody!


Kto jest ciekawy historii krakowskiego Zakładu Kapielowego zapraszamy na stronę www.matecznyzdroj.pl01.06.2017 r.

Aneta Dusik
JAN NA OTYŁOŚĆ, HELENA NA CHOLESTEROL
Jak możemy przeczytać w "Tygodniku Podchalańskim" w czasie ostatnich Małopolskich dni Dziedzictwa Kulturowego szczawnicka rozlewnia wód mineralnych była oblegana przez turystów, którym umożliwiono jej zwiedzanie. Rozlewane w niej wody lecznicze cieszą się dużą popularnością. "Helenę", ze względu na jej właściwości wybieraja osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu, ale także jest niezwykle pomocna w kuracjach leczniczych jamy ustnej i gardła.Woda ze źródła Jana pomocna jest w leczeniu otyłości,ale także pomaga przy niedoborach magnezu, sodu, wapnia czy też jodu! "Józef" pamaga przy chorobach układu trawiennego oraz w zaburzeniach przemiany materii i astmie. W szczawnickiej pijalni dostępna jest także woda "Magdalena". Warto odwiedzić to miejsce!

 

 

Top