Kilka pytań do eksperta

 
Radio VOX FM Kraków

na częstotliwości
106,1 MHz

19 lipca 2007 r.
g. 9.45Kilka pytań do eksperta odnośnie picia wody 

Powszechna jest wiedza, że trzeba pić dużo wody. Żeby jednak czerpać z niej maksymalnie dużo korzyści dla zdrowia, należy uświadomić sobie dlaczego jest taka ważna, jaki może mieć wpływ na nasz organizm.

Na te i inne pytania związane z piciem wody odpowiadał Tadeusz Wojtaszek, ekspert Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof. Juliana Aleksandrowicza. Rozmowę przeprowadziła Małgorzata Kurzajewska i przebiegała pod hasłem „Woda dla zdrowia”, w celu uzyskania odpowiedzi:

Co to znaczy zdrowa woda?

Raczej to nie jest „woda z magnesem”, a taką spotkała na półkach sklepowych prowadząca spotkanie, jednak jest to zapewne tylko błąd w pisowni i tak naprawdę jest z magnezem i woda taka jest bardzo zdrowa, o ile oczywiście, jak podkreśla Tadeusz Wojtaszek zawiera jego dostateczną ilość w wodzie. Biorąc pod uwagę dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek około 300 mg i przeciętny jego niedobór około 1/3, najlepiej byłoby pić wody mineralne zawierające minimum 100 mg/l magnezu. Wody zaspokajające już 15 % dziennego zapotrzebowania na magnez, czyli zawierające go 50 mg/l są cenne dla zdrowia. Woda, która zawiera oprócz magnezu równie cenny pierwiastek, czyli wapń, w ilości powyżej 150 mg/l, a najlepiej powyżej 200 mg/l, jest wodą idealną do bezpośredniego picia.

Na pytanie jakiej wody powinna używać gospodyni domowa, ekspert poleca wody źródlane, które świetnie nadają się do przyrządzania potraw, ponieważ bardzo dobrze rozpuszczają zawarte w stosowanych surowcach składniki odżywcze.

Prowadząca spotkanie Małgorzata Kurzajewska zapowiedziała kolejne wywiady na antenie radia VOX FM z Tadeuszem Wojtaszkiem, pragnąc by słuchacze dowiedzieli się o możliwościach wykorzystania wody dla zdrowia.

 

Top