Sierpień 2010

Przegląd prasy 2010

Styczeń 2010
Luty 2010
Marzec 2010
Kwiecień 2010
Maj 2010
Czerwiec 2010
Lipiec 2010
Sierpień 2010
Wrzesień 2010

Październik 2010
Listopad 2010

Grudzień 2010

 



5 sierpnia 2010 r.
Rozmowa Elżbiety Cegły z Marią Janas – prezes zarządu Spółdzielni Pracy „Muszynianka” w Krynicy


W wywiadzie pani prezes Maria Janas mówi o wodzie mineralnej „Muszynianka”, która ma bardzo zasobne źródła w biopierwiastki takie jak magnez i wapń – niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, a także wzmacniające układ kostny. Zauważa zwiększenie spożycia wód wśród Polaków oraz wzrost świadomości konsumentów na temat wód mineralnych. Zakład produkujący wodę mineralną „Muszynianka” jest nieustannie modernizowany, inwestuje się w nowe maszyny i urządzenia. Pani Janas mówi, że firma nie przewiduje rozszerzenia produkcji o „wody smakowe”, gdyż „woda mineralna jest sama w sobie wartością i bogactwem, nie należy jej więc udoskonalać”. Spółdzielnia Pracy „Muszynianka” od lat wspiera w różnych przedsięwzięciach gminę uzdrowiskową Muszyna, m.in. sponsoruje coroczne Święto Wód Mineralnych oraz rodzimą drużynę siatkarek.


3 sierpnia 2010 r.
Jacek Świder
PRZEPIJAMY ROCZNIE TYLKO DWA I PÓŁ MILIARDA ZŁOTYCH
Nie wszystko, co znajdziemy na półkach sklepowych, można nazwać mineralną”.

Przeciętny Polak wypija ok. 60 litrów wody butelkowanej rocznie. Dla porównania statystyczny Włoch wypija prawie 200 litrów wody, Niemiec ponad 160 litrów a Hiszpan 130 litrów. Mimo tego, że spożywamy poniżej 100 litrów wody rocznie, polski rynek wód butelkowanych charakteryzuje stała dynamika wzrostu wynosząca 10%. Według danych firmy Nielsen od czerwca 2009 r. do maja 2010 r. wypiliśmy 2,3 mld litrów wody butelkowanej za ok 2,5 mld złotych. Autor zwraca uwagę konsumentom, aby uważnie czytali etykiety, bowiem wody butelkowane znacznie różnią się między sobą składem mineralnym. I większość tych wód ma niewiele wspólnego z wodą mineralną, która powinna mieć od 1000 do 4000 mg/l składników mineralnych. Ważne jest także odpowiednie stężenie tych składników, warunkujące korzystne działanie dla zdrowia.



1 sierpnia 2010 r.
(Artykuł reklamowy)

ABC PRAWIDŁOWEGO ŻYWIENIA

Prawidłowo zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla zdrowia dzieci. Ma istotny wpływ na kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych. Artykuł zaleca picie przez dzieci m.in. niskozmineralizowanych i niegazowanych wód źródlanych. Jest to dobre zalecenie dla niemowląt i dzieci do 3 lat, natomiast starsze pociechy mogą już sięgnąć po wody mineralne, które dostarczą składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju.



1 sierpnia 2010 r.
Artykuł powstał przy współpracy z prof. dr hab. Anną Gronowską-Senger z Katedry Żywienia SGGW w Warszawie
GDY ROZUM JEST... SPRAGNIONY!
Problemy z pamięcią? Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu!”

Artykuł porusza bardzo ważne zagadnienie - wpływu odwodnienia na funkcjonowanie organizmu. Niedostarczanie odpowiedniej ilości wody oprócz skutków takich jak bóle głowy i zmęczenie może powodować pogorszenie koncentracji, pamięci krótkotrwałej i refleksu. Staje się to przyczyną wielu problemów w życiu codziennym. Aby temu zapobiec należy wypijać odpowiednią ilośc płynów przez cały rok. Oprócz soków, kawy, herbaty czy mleka warto sięgnąć po wody mineralne, które skutecznie ugaszą pragnienie, jednocześnie dostarczając cennych dla zdrowia minerałów.


 
1 sierpnia 2010 r.
Joanna Andrzejewska

DOBIERZ WODĘ DO SWOICH POTRZEB


Dla przeciętnego konsumenta wybór odpowiedniej wody spośród szerokiej gamy wód butelkowanych stanowi nie lada wyzwanie. Sklepowe półki uginają się od rozmaitych wód, pozornie niczym się między sobą nie różniących, z wyjątkiem kształtu butelki, etykiety i oczywiście ceny. W artykule Tadeusz Wojtaszek, ekspert w dziedzinie wód mineralnych z ramienia Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza, radzi jak wybrać odpowiednią dla siebie wodę oraz rozszyfrować informacje zawarte na etykietach wód.


 
1 sierpnia 2010 r.
Artykuł powstał przy współpracy z Ewą Sypnik-Pogorzelską z Poradni Dietetycznej Dietosfera w Warszawie

NAWODNIJ SIĘ PRZED PODRÓŻĄ

Okres wakacji sprzyja długim i częstym podróżom. W takiej sytuacji niezbędne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody. Zapobiegnie to odwodnieniu, które jest bardzo niebezpieczne dla kierowców, gdyż osłabia koncentrację i szybkość reakcji. Wskazane jest zatem zabieranie ze sobą w trasę dużej ilości płynów i picie ich regularnie, małymi porcjami w ciągu dnia.


 

31 lipca/1 sierpnia 2010 r.
Rozmowa Elżbiety Cegły z Janem Golbą – burmistrzem Miasta i Gminy uzdrowiskowej Muszyna

TAKIE MIEJSCE MUSI SIĘ POKOCHAĆ

Artykuł przedstawia walory turystyczne i uzdrowiskowe Muszyny. W każdej z 10 miejscowości Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna zlokalizowane są źródła wód leczniczych i mineralnych, chętnie odwiedzane przez turystów. Burmistrz opowiada o zaletach Muszyny na tle innych konkurencyjnych kurortów w Polsce i za granicą. Preferuje wody mineralne z uzdrowisk, w szczególności szczawy mające specyficzny smak i przyswajalny dla organizmu skład mineralny z rejonu Muszyny, Piwnicznej, Krynicy i Szczawnicy. Są to bardzo cenne wody z uwagi na smak i prozdrowotne działanie i według lekarzy balneologów powinny być spożywane codziennie.

 

31 lipca/1 sierpnia 2010 r.
ŚWIĘTO WÓD MINERALNYCH


W Muszynie w dniach 7-8 sierpnia 2010 r. organizowane jest doroczne Święto Wód Mineralnych. Festyn o charakterze plenerowym odbędzie się w amfiteatrze „Zapopradzie”. Wydarzenie to doskonała okazja do promowania walorów zdrowotnych i smakowych wód mineralnych - bogatych w cenne składniki mineralne (zwłaszcza magnez i wapń). Imprezie towarzyszył będzie bardzo interesujący program artystyczno-rozrywkowy. Organizatorami tych wydarzeń są burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie.

 

Top