Rok 2014

Rok 2014

 

X Jubileuszowy Pochód 100 Mikołajów ulicami Krakowa

Miło nam poinformować, iż w dniu 5 grudnia 2014 roku odbędzie się X Jubileuszowy Pochód 100 Mikołajów niosących dary dla mieszkańców i turystów Krakowa. 

Mikołaje przejdą ulicami Starego Miasta, a centralnym miejscem wydarzeń będzie Rynek Główny, gdzie umieszczone zostaną nasze mikołajowe sanie z wodami butelkowanymi.
W czasie pochodu Mikołaje z Liceum i Gimnazjum przy ulicy Basztowej w Krakowie będą przypominać, że wodę należy pić przez cały rok, a z sań na Rynku Głównym będą rozdawane wody mineralne i źródlane, ufundowane przez ich producentów.

Pochód prowadzić będzie prawdziwy Święty Mikołaj z orkiestrą dętą składającą się z Mikołajów z Iwanowic.
Akcji tej patronuje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza.

Pochód jest tradycyjnym już wydarzeniem, które wplecione jest w program Krakowskich Targów Bożonarodzeniowych.
Plan pochodu: Godz; 17,00 - Plac Matejki –pokłon rycerzowi Mikołajowi Trąbie, który walczył pod Grunwaldem - ul. Floriańska– Rynek Główny – ul. Szewska – Planty pomnik Mikołaja Kopernika – plac Wszystkich Świętych – pomnik prezydenta Krakowa Mikołaja Zyblikiewicza – ul. Grodzka- Rynek Główny – Restauracja Mikołaja Wierzynka – estrada na Rynku, gdzie oebędą się występy Olka „Makino” Kobylińskiego i młodzieży szkolnej.

W przeddzień pochodu, Mikołaje z programu “Woda dla zdrowia” wraz z uczniami z Liceum i Gimnazjum z ulicy Basztowej rozwiozą do kilki placówek opiekuńczo-wychowawczych wody butelkowane przekazane na ten cel przez ich producentów. Obdarowane zostaną m.in.: Fundacja “Mimo Wszystko” działająca pod patronatem Anny Dymnej, Fundacja im. Brata Alberta w Radwanowicach, Ośrodek Wychowawczy dla Dziewcząt Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Krakowie.

W Gimnazjum nr 7 odbędą się prelekcje o znaczeniu wody dla zdrowia z udziałem wykładowców z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof. Juliana Aleksandrowicza oraz wystawy wód butelkowanych i konkursy dla młodzieży i konsumentów.


Zdjęcia i film z jednej z poprzednich imprez można zobaczyć na stronie www.wodadlazdrowia.pl
W tym roku na telebimach znajdujących się w obrębie Rynku Głównego w Krakowie będą emitowane zapowiedzi X Jubileuszowego Pochodu 100 Mikołajów i akcji charytatywnej z wodą mineralną i źródlaną, podkreślające walory wód butelkowanych.

Wydarzenie to rok rocznie przyciąga uwagę widzów i mediów. 

Organizatorzy i patroni Pochodu:
Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy”, Program „Woda dla zdrowia”, Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza, Prywatne Gimnazjum Nr 7 i VII Prywatne Liceum przy ul. Basztowej 17 w Krakowie, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa, Firma ARTiM – Organizator Targów Bożonarodzeniowych.

100 Mikołajów rozdających wody mineralne i źródlane  

Dnia 5 grudnia już po raz dziesiąty 100 Mikołajów rozdających wody mineralne i źródlane przeszło ulicami Starego Miasta w Krakowie, krocząc dumnie przez Sukiennice oraz krakowskie Planty aby finalnie dotrzeć na Rynek Główny.
X Jubileuszowy Pochód 100 Mikołajów prowadził znany redaktor i krakaureolog Michał Kozioł wraz z orkiestrą dętą z Cianowic. Mikołaje krocząc ulicami grodu Kraka rozdawały przechodniom wody mineralne i źródlane przypominając, że wodę należy pić przez cały rok! 

Przed pochodem w Prywatnym Gimnazjum Nr 7 odbyły się prelekcje obrazujące znaczenie wody dla zdrowia człowieka, które prowadziła dr Małgorzata Pieniak z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza w ramach działalności edukacyjnej programu Woda dla Zdrowia. Zorganizowano wystawy wód butelkowanych oraz rozstrzygnięto konkurs o tematyce wody w kategoriach: film, plakat i hasło. Uczniowie włożyli wiele trudu w stworzenie kreatywnych prac, nakręcenie filmu oraz przygotowanie hasła. Obrady jury były burzliwe i z trudem udało się wyłonić zwycięzców, ponieważ wszystkie prace były wspaniałe. Nagrody ufundowali producenci wód butelkowanych.

Później pochód tradycyjnie już wyruszył z Placu Matejki, a następnie podążając za zabytkowym samochodem udostępnionym przez firmę „Ustronianka” przeszedł obok Barbakanu aby ulicą Floriańską przejść w kierunku Rynku Głównego, przez Sukiennice na ulicę Szewską i plantami pod pomnik Mikołaja Kopernika i dalej Mikołaja Zyblikiewicza - oddając im pokłon.

W drodze na Rynek Główny Mikołaje zatrzymały się przy restauracji „Wierzynek” i skorzystały z jej gościnności zajadając się pysznymi ciasteczkami. W zamian Mikołaje obdarowały „Wierzynka” wspaniałą wodą butelkowaną. Finałem pochodu były występy Mikołajów na scenie obok Targów Bożonarodzeniowych.

Mikołajów na scenie na Rynku Głównym powitał pan Tadeusz Wojtaszek, Prezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy” wraz z panem Dariuszem Michalakiem – Prezesem Zarządu firmy ARTIM, która jest organizatorem Targów Bożonarodzeniowych oraz panią Joanną Cieślik – członkiem Zarządu Prywatnego Gimnazjum Nr 7 oraz IV Liceum Ogólnokształcącego i panią Dorotą Jackiewicz-Bardel – Dyrektor tego gimnazjum. 
Występy artystyczne przedstawiali: 
Mikołaje z Prywatnego Gimnazjum Nr 7 oraz IV Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego z ulicy Basztowej 17, Orkiestra Dęta z Cianowic pod batutą Piotra Święchowicza oraz znany krakowski bard - Olek „Makino” Kobyliński.

Świątecznie udekorowane sanie, wypełnione po brzegi najlepszymi polskimi wodami mineralnymi i źródlanymi, przyciągały rzesze krakusów i turystów. Ludzie w najróżniejszym wieku nie tylko sięgali po wodę, ale też byli spragnieni informacji na temat służących zdrowiu walorów różnych wodnych marek.


Jak co roku, dzień przed pochodem Mikołaje odwiedziły także trzy wyjątkowe miejsca gdzie spotkały się z wyjątkowymi ludźmi, a mianowicie podopiecznymi dwóch fundacji oraz placówki opiekuńczej. Już kolejny raz w ramach akcji charytatywnej będącej częścią Pochodu Mikołajów z Wodami Butelkowanymi wodami butelkowanymi obdarowani zostali podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach oraz Ośrodka Wychowawczego Sióstr Służebniczek NMP w Krakowie. Woda takie jak: Muszynianka, Piwniczanka, Wysowianka, Mineral Zdrój, Gorczańska Krynica, Rabka Zdrój, Kryniczanka, Ustronianka, Cisowianka, Staropolanka, Żywiec Zdrójjest szczególnym darem dla podopiecznych tych miejsc, gdyż służy ich zdrowiu na co dzień oraz w czasie wycieczek.


Top