Uzdrowisko Ciechocinek

Uzdrowisko Ciechocinek

 

Ciechocinek, pomimo niespełna dwunastu tysięcy mieszkańców, jest największym nizinnym uzdrowiskiem w Polsce, zwany „perłą uzdrowisk Polskich”. Malownicze położenie w centrum kraju - na lewym brzegu Wisły, między Toruniem a Włocławkiem, 200 km od Warszawy, w sercu historycznych Kujaw, stanowi jeden z największych atutów uzdrowiska.

Ciechocinek jest kurortem o wyjątkowych walorach klimatycznych i leczniczych. O specyficznym charakterze klimatu uzdrowiska decydują w głównej mierze: stosunkowo nieduża amplituda wahań średniej rocznej temperatury przy względnie dużej liczbie dni słonecznych, pozbawionych opadów i niezbyt silne wiatry. Można go określić jako typowo nizinny, łagodny dla organizmu człowieka. Największy wpływ na klimat, obok położenia geograficznego, mają tężnie. W tradycyjnym procesie technologicznym wytwarzania soli, solanka, ściekająca kilkakrotnie po gałązkach tarniny na tężniach, powoduje wydzielanie się leczniczego aerozolu z cennymi pierwiastkami życia, sprawiając, że powietrze nabiera właściwości zbliżonych do aury nadmorskiej. Tak więc Ciechocinek posiada idealne warunki klimatyczne, które spełniają wymogi stawiane miejscowościom uzdrowiskowym.

Naturalnym bogactwem uzdrowiska, będącym podstawą jego funkcjonowania, są obfite złoża wód solankowych, które dzięki obecności chlorku sodu, związków wapnia, magnezu, żelaza, jodu, bromu i innych mikroelementów posiadają wybitne właściwości lecznicze. Wykorzystywane są do kąpieli leczniczych, których wpływ na organizm człowieka wiąże się z działaniem czynnika chemicznego, termicznego i hydrostatycznego, a także do inhalacji i irygacji. Po odpowiednim przetworzeniu ta sama solanka butelkowana jest jako woda mineralna "Krystynka".

Uzdrowisko Ciechocinek specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji dorosłych i dzieci (również na wózkach inwalidzkich) w następujących schorzeniach:

  • układu ruchu: choroby reumatyczne, pourazowe, wady wrodzone, zaniki mięśniowe, skrzywienie kręgosłupa, dysfunkcje ruchowe

  • układu nerwowego obwodowego i ośrodkowego: niedowłady, porażenia, udary, nerwobóle, stany pourazowe, stany pooperacyjne

  • układu krążenia: choroba niedokrwienna serca stabilna, nadciśnienie tętnicze I i II stopnia wg WHO, choroba naczyń obwodowych: miażdżyca, choroba Reynouda, nerwice naczyniowe

  • górnych dróg oddechowych: przewlekłe nieżyty oskrzeli, krtani, gardła, nosa, zatok

  • metabolicznych: cukrzyca (dorośli), osteoporoza, otyłość

Od wielu lat organizuje turnusy lecznicze, profilaktyczne, rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON, turnusy dla matki z dzieckiem, pobyty wypoczynkowe, wakacyjne i weekendowe pobyty rodzinne, turnusy dla kuracjuszy otyłych, zjazdy i konferencje w promocyjnych cenach.

Do uzdrowiska można przyjechać na skierowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia (obecnie 21 dni), jednak trzeba liczyć się z częściową odpłatnością za wyżywienie i zakwaterowanie w przypadku skierowań na leczenie uzdrowiskowe sanatoryjne (wysokość jej zależy od standardu pokoju i terminu pobytu). Dopłata jest obowiązkowa również w przypadku pobytów na turnusach rehabilitacyjnych częściowo refundowanych przez PFRON. Można też przyjechać bez skierowania i nawet bez standardowych badań lekarskich. Każdy pacjent jest badany przez lekarza specjalistę, który ordynuje zabiegi.

Uzdrowisko dysponuje nowoczesną bazą zabiegową, przystosowaną do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Oferuje ponad 60 rodzajów zabiegów leczniczych z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii, hydroterapii (w tym 4 baseny solankowe) z wykorzystaniem naturalnych surowców (solanki i borowiny), inhalacje, masaże.

RODZAJE ZABIEGÓW

Kąpiele solankowe

Kąpiele kwasowęglowe (CO2)

Kąpiel perełkowa

Kąpiel ozonowa

Zabiegi borowinowe

Masaż klasyczny

Masaże wirowe kończyn górnych i dolnych

Hydromasaż

Jonoforeza

Lampa sollux

Diadynamik

Magnetoterapia

Biostymulacja laserowa

Tonoliza

Ultradźwięki

Inhalacje

Natrysk szkocki (bicze)

Natrysk płaszczowy

Kabina kriosauny

Top