Wody lecznicze

 

Wody lecznicze

Wody lecznicze są to wody, które posiadają specyficzne właściwości farmakodynamiczne. Spowodowane jest to przeważnie dużą zwartością niektórych składników mineralnych lub zawartością tzw. składników swoistych albo też odpowiednią ich proporcją. Spośród wielu rodzajów wód uznanych za lecznicze tylko nieliczne są pakowane do butelek lub innych pojemników w celu sprzedaży w handlu. Wiąże się to przede wszystkim z małą wydajnością źródeł, z których są pozyskiwane. Pakowane są do ciemnych butelek szklanych lub plastikowych typu PET o pojemności od 500 ml do 1,5 L, oraz opakowań kartonowych o pojemności 5 L.

Wody lecznicze mają różną mineralizację ale najczęściej butelkowane są te, które zawierają ponad 4000 mg składników mineralnych, a nawet do 24.000 mg/l w wodach typu Zuber.

Wody lecznicze przynoszą ulgę w wielu chorobach. W zależności od zwartości składników mineralnych i ich wzajemnych proporcji. Poprawiają metabolizm, łagodzą dolegliwości żołądkowe, pomagają też leczyć nerki oraz walczyć z cukrzycą. Mają one silne działanie farmakodynamiczne, dlatego mogą być stosowane tylko według wskazań lekarskich.

Pamiętać należy, że wody lecznicze działają tak jak lekarstwo i nie można ich przedawkować, bo mogą zaszkodzić. 
Dlatego wody lecznicze nie nadają się do gaszenia pragnienia.

Top