Luty 2010


 Przegląd prasy 2010

Styczeń 2010
Luty 2010
Marzec 2010
Kwiecień 2010
Maj 2010
Czerwiec 2010
Lipiec 2010
Sierpień 2010
Wrzesień 2010

Październik 2010
Listopad 2010
Grudzień 2010

 


24 lutego 2010 r.
Agnieszka Gospodarczyk
FERIE DRENUJĄ KIESZEŃ

Artykuł opisujący pełen zalet Świeradów - Zdrój. Do tego urokliwego miasteczka przyciągają wody lecznicze polecane m.in. na zaburzenia trawienia, dolegliwości reumatyczne, zatrucia alkoholowe. XIX-wieczny Dom Zdrojowy zdobi 463-metrowa wieża zegarowa. W Świeradowie-Zdroju mogą poszaleć wielbiciele białego szaleństwa, od dwóch lat znajduje się tu kolej gondolowa, której wagoniki zabierają ośmiu pasażerów oraz sprzęt narciarski czy snowboardowy.



23 lutego 2010 r.
Jarosław Sidorowicz, Aneta Zadroga
NARCIASTWO ZDROJOWE

Prywatny inwestor zaczął budowę stacji narciarskiej na górze Kicarz w Piwnicznej, nad ujęciami wód mineralnych i leczniczych. "Uzdrowisko jest zagrożone!" - alarmują ekolodzy.
Stacja Narciarska Kicarz sp. z o.o., inwestująca w stok w Piwnicznej, kończy już wycinkę drzew pod planowane trasy narciarskie. Spółka spieszy się, bo niedługo zaczyna się ochronny okres lęgowy zwierząt. Piwniczna słynie z wody mineralnej
Piwniczanka, której zawdzięcza status uzdrowiska. Teraz ma stać się również ośrodkiem narciarskim. Inwestor oprócz dwóch kolejek zaplanował zaplecze gastronomiczne, a stok ma być sztucznie śnieżony. - Tyle że u podnóża góry są ujęcia naszej wody mineralnej! - ostrzega Ryszard Skwarczek, prezes Zakładu Butelkowania Naturalnej Wody Mineralnej Piwniczanka.
O zagrożeniu dla źródeł mówią dwie opinie naukowców z AGH i Państwowego Instytutu Geologicznego. Naukowcy i ekolodzy ostrzegają, że armatki będą zaopatrywane w wodę z Popradu, wskutek czego zanieczyszczenia z rzeki mogą trafić do źródeł mineralnych. Obawiają się też zabrudzenia Piwniczanki substancjami chemicznymi używanymi przy sztucznym naśnieżaniu. - Wycinka drzew i prace ziemne w tym miejscu mogą z kolei doprowadzić do ucieczki dwutlenku węgla i pogorszenia jakości wód mineralnych - przestrzega w swej ekspertyzie czworo naukowców z Wydziałów Geologii oraz Górnictwa i Geoinżynierii AGH.
Nie bez znaczenia dla przyszłej inwestycji jest też fakt, że Kicarz leży na terenach osuwiskowych. - Ekspertyzy AGH i PIG jednoznacznie mówią o negatywnych konsekwencjach budowy stacji.



17 lutego 2010 r.
TAK, WODA DODAJE ZDROWIA

Poradnik Faktu Polskie Sanatoria opisuje kąpiele w leczniczej wodzie, które usuwają toksyny, odczulają, hartują, uśmierzają dolegliwości. Z dobroczynnego działania wody możemy skorzystać w wielu uzdrowiskach. Z gorących źródeł, osiągających temperaturę niemal 87 stopni Celcjusza, słyną Cieplice. Solec Zdrój ma źródło Malina, z którego wypływa woda siarczkowa uznawana za najsilniejszą na świecie. Z solanek znane są Połczyn Zdrój i Kołobrzeg. Wody zawierające dużą ilość dwutlenku węgla znajdują się w Krynicy i Kudowie. Wody radoczynne znajdziemy w Lądku-Zdroju.



9 lutego 2010 r.
Paweł Jasica
SŁYNNA PIJALNIA ZAGROŻONA

Przy okazji wydania „Atlasu dóbr kultury współczesnej”, 3 lutego 2010 roku architekci, historycy sztuki i urzędnicy, zastanawiali się nad wypracowaniem skutecznych form ochrony powojennego dziedzictwa. Wśród takich obiektów znajduje się wzniesiona w 1971 roku krynicka Pijalnia Główna, która jest największą pijalnią wód mineralnych w Europie – ma aż 4,5 tys. mkw. powierzchni. Tymczasem władze kurortu rozważają wyburzenie obiektu, argumentując, że stan techniczny pozwala na jego użytkowanie do końca 2010 roku.

W związku z tym, że Krynica musi podnieść standard obsługi swych gości w czasie corocznego Forum Ekonomicznego, jej władze postanowiły stworzyć centrum kongresowe w miejscu Pijalni. – To ma wygenerować kapitał, którego nie ma ani spółka uzdrowiskowa, będąca właścicielem Pijalni, ani minister skarbu. Dlatego powstanie spółka celowa, z udziałem spółki uzdrowiskowej, gminy i województwa małopolskiego, które wniesie największy wkład finansowy – informuje burmistrz Krynicy-Zdroju Emil Bodziony. Oprócz budowy centrum kongresowego spółka ta ma zrewaloryzować Stary Dom Zdrojowy (łączny koszt ok. 100 mln zł). – Nie jest wykluczone, że Pijalnia powstanie w tym samym kształcie, nieco powiększona, jako centrum kongresowe z funkcją leczniczą, tylko proporcje będą odwrotne. W tej chwili jest bardzo duża powierzchnia pijalni, a mała sali koncertowej – uspokaja Emil Bodziony. Stanisław Spyt, współprojektant Pijalni uważa natomiast, że temat ewentualnego zniszczenia budynku powinien być poddany najsurowszym ekspertyzom, także ekonomicznym.



6 lutego 2010 r.
(HAS)
MÓWIĄ, ŻE TO KRÓLOWA WŚRÓD WÓD

Organizmowi zapewnia właściwe funkcjonowanie. Oczyszcza go z groźnych toksyn, odżywia, poprawia stan skóry, pomaga utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała, reguluje ciśnienie tętnicze. Mowa o wodzie, a szczególnie wodzie mineralnej. Artykuł odpowiada na pytanie: jaką rolę spełnia woda w naszym organizmie, jaką ilość i jaki rodzaj wody butelkowanej powinniśmy dostarczać do organizmu, na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie wody. Autor korzystał z matriałów publikowanych w ramach programu "Woda dla zdrowia".



Luty 2010 r.
CO PRZEDSZKOLAK PIĆ POWINIEN

Co podać, kiedy w nocy malec obudzi cię słowami: „Mamo, pić”. Woda to jedyny płyn, jaki powinno się podawać maluchowi w nocy. W ciągu dnia woda również doskonale nawadnia, reguluje procesy trawienne, pomaga nawet łagodzić objawy alergii. Jest obowiązkowym napojem przy zatruciach pokarmowych, biegunkach, zaparciach i gorączce. Maluchy nie powinny pić wody wysokozmineralizowanej.



Luty 2010 r.
KUDOWIANKA Z GÓR STOŁOWYCH

Zespół Uzdrowisk Kłodzkich wprowadza na rynek naturalną wodę źródlaną Kudowianka. Należy ona do wód niskozmineralizowanych (276,12 mg/l). Produkowana jest w Jeleniowie koło Kudowy-Zdroju na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Zobacz inne wody butelkowane rozlewane przez Zespół Uzdrowisk Kłodzkich >>>



Luty 2010 r.
USTRONIANKA W NOWEJ BUTELCE

Naturalna Woda Mineralna gazowana Ustronianka oferowana jest w nowym opakowaniu. Teraz butelka ma nowoczesny, ergonomiczny kształt. Odświeżeniu poddano etykiety, zarówno wody gazowanej, jak i niegazowanej. Powiększono nazwę marki oraz uszlachetniono logotyp. Wraz ze zmianą opakowania wprowadzono nowoczesne etykiety zbiorcze.



Luty 2010 r.
NAŁĘCZÓW ZDRÓJ

Minął rok od inauguracji akcji „Woda dla Sudanu” prowadzonej przez Polską Akcję Humanitarną i Cisowiankę. Dotychczas, udało się zebrać środki na budowę 4 studni. Pod koniec 2008 roku do kampanii włączyła się Cisowianka, a w sklepach pojawiły się charakterystyczne butelki z motywami afrykańskimi i logotypem PAH. Są one w całości dedykowane budowie ujęć wodnych w Sudanie Południowym.

 

Top