Styczeń 2013

Przegląd prasy 2013

Styczeń 2013
Luty 2013
Marzec 2013
Kwiecień 2013
Maj 2013
Czerwiec 2013
Lipiec 2013
Sierpień 2013
Wrzesień 2013


2
8.01.2013 r.
aft

GRUZIŃSKA BORJOMI TRAFIŁA W RĘCE ROSJAN

Pochodząca z Gruzji z okolic miejscowości Borjomi w Gruzji, woda mineralna Borżomi pochodzi ze źródła artezyjskiego wypływającego na wysokości 2300 m n.p.m. nad kurortem Bakuriani. Stamtąd transportowana jest rurociągiem do miasta Borjomi, gdzie jest butelkowana. Obecnie ta woda mineralna jest dostępna w 30 krajach świata, również w Polsce. Sprzedaż Borjomi, marki wody mineralnej, która cieszyła się ogromnym powodzeniem w Związku Radzieckim została zakazana w Rosji w 2006 r. , po tym jak rosyjski urząd ochrony konsumentów zarzucił jej niską jakość, która to decyzja była komentowana w Gruzji jako ruch o czysto politycznym charakterze. Jednak przed kilkoma dniami spadkobiercy zmarłego gruzińskiego biznesmena Badriego Patarkatsiszwilego sprzedali pakiet kontrolny rosyjskiej firmie inwestycyjnej Alfa-Group. Więcej >>>28.01.2013 r.
Magdalena Kurasa

SWOSZOWICE XXI WIEKU
Uzdrowisko w krakowskich Swoszowicach działa już od ponad 200 lat.Sprywatyzowane niedawno uzdrowisko, dzięki nowelizacji ustawy o uzdrowiskach, ma szansę na rozbudowę w niedalekiej przyszłości. Jednak odmienną koncepcję rozbudowy tego miejsca ma właściciela, a inną radni. Radni nie zgadzają się przede wszystkim na grodzenie Parku Zdrojowego, budowę parkingu podziemnego oraz przykrycie dachem kortów tenisowych, których budowę planuje właściciel. Radni obawiajają się także budowy przez właściciela apartomentowców pod przykrywką rozbudowy uzdrowiska.  Więcej >>>25.01.2013 r.
PAP

SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PRZEJMIE UZDROWISKO W RYMANOWIE
Uzdrowisko w Rymanowie specjalizuje się w leczeniu m.in. górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, nerek i dróg moczowych. Spółka produkuje i sprzedaje m.in. wodę mineralną oraz kosmetyki. Jak poinformował rzecznik marszałka województwa podkarpaciego,Wiesław Bek,w tym tygodniu samorząd woj. podkarpackiego ma podpisać umowę z Ministerstwem Skarbu Państwa o przejęciu spółki Uzdrowisko Rymanów w Rymanowie. Więcej>>>2
5.01.2013 r.
Beata Drewnowska

KRYZYS I NOWE TRENDY ZMIENIAJĄ RYNEK NAPOJÓW
W Rzeczpospolitej ukazał się artykuł opisujący prognozy sprzedażowe w branży napojowej na 2013 rok i najbliższe lata. Czytamy w nim, że w ciągu czterech lat wartość sprzedaży detalicznej napojów bezalkoholowych będzie w Polsce rosła, ale tylko średnio o nieco ponad 1% rocznie. Jeżeli chodzi o napoje, to wzrost wyniesie około 3% rocznie. Spośród napojów bezalkoholowych będzie się wyróżniać woda butelkowana. W 2012 roku spożycie wody butelkowanej wynosiło 68,2 l/os, natomiast według prognoz w 2016 roku ma wynieść 88,4 l/os. Wartość jej sprzedaży w 2016 roku sięgnie 4,1mld zł, wobec 3,2mld zł w ubiegłym roku. Woda może zająć drugie miejsce wśród produktów spożywczych, na które popyt będzie rósł w tym roku najszybciej. Dynamika jej sprzedaży przekroczy w 2013 roku 7%. Soki i nektary podrożały wskutek wzrostu cen surowców. Woda więc zyskuje, bo jest tańsza. Poza tym zmienia się świadomość konsumentów, którzy zdają sobie sprawę, że picie wody jest nieodłącznym elementem zdrowego odżywiania. W ciągu najbliższych lat będą również rosły wydatki na napoje funkcjonalne, średnio o 20%.
Prognozy podała firma badawcza Euromonitor International.
Więcej >>>


 
02.01.2013 r.
Arkadiusz Woźniak
LECZNICZA WODA ZAMIAST KRANÓWKI I KONIEC POWODZI

Polecamy lekturę bardzo ciekawego artykułu poświęconego zapomnianemu austriackiemu naukowcowi Wiktorowi Shaubergerowi. Tekst porusza tematyke nie tylko wody do picia ale przyomina także odkrycia naukowca, które wyprzedzały jego czasy. Więcej >>>01.2013 r.
Tadeusz Wojtaszek
LECZNICZ
E WODY MINERALNE cz. II
Polecamy lekturę kolejnej części bardzo ciekawego artykułu dotyczącego popuarnych, szczególnie wśród kuracjuszy, leczniczych wód mineralnych. Więcej>>>

 

Top