Aktualności

Ciekawostki...ciekawostki
Maj 09, 2019

Ciekawostki...ciekawostki

 

Słodka woda to 2,5% całego światowego zasobu wody.

Autor: Iskier 

Dwie trzecie z niej znajduje się w lodowcach i pokrywach lodowych, niemal jedna trzecia to podziemne zasoby, a jedna setna to woda słodka znajdująca się na powierzchni Ziemi. Przy czym uwaga: 20% z tej wody znajduje się w Bajkale.

 

Sama woda nie przewodzi elektrycznosci,odpowiadają za to minerały i zanieczyszczenia , które się w niej znajdują.

 

Gdybyśmy mieli do dyspozycji czyste H2O i wsadzili w nie kabel z prądem i ręce, to nic szczególnego by się nie stało. Gdybyśmy zrobili to samo z wodą mineralną, to już nigdy nie mielibyśmy ochoty, a zapewne i szansy, aby powtórzyć ten "eksperyment". Mimo wszystko woda jakiej przeważnie używamy prąd przewodzi bardzo dobrze. Nawet woda demineralizowana i destylowana - jest przewodnikiem, bardzo słabym, ale jednak. Dlatego "eksperymentu" nie próbujcie powtarzać na własną rękę.

 

W Peru powstał pierwszy na świecie billboard, który zamienia powietrze w wodę pitną.

 

Dostępność czystej wody pitnej to wielki problem na obszarach pustynnych Ameryki Południowej. Inżynierowie wpadli jednak na genialny pomysł i wewnątrz billboardu umieścili filtry wychwytujące wilgoć z powietrza. Skondensowana woda przechodzi przez filtr węglowy i zbiera się w zbiorniku. Na dole jest kranik, z którego można nalać sobie do butelki czystą wodę pitną.

Eko-aktywiści - nie zakładajcie spodni!

Każda para jeansów...to zużyte 3800litrów wody

Badanie zleciła firma produkująca ten rodzaj spodni. Ponad połowa z tej ilości to woda potrzebna do wyhodowania bawełny. Jedna piąta zużywana jest podczas produkcji, a kolejna jedna piąta w trakcie użytkowania. To wszystko w firmie, która stara się być przyjazna dla środowiska. Według niektórych badań, standardowe jeansy to aż 11 000 litrów zużytej wody.

Najwieksze skupisko wody jakie znamy znajduje się w kosmosie

W odległej galaktyce... w okolicach czarnej dziury... naukowcy z NASA znaleźli chmurę wody o objętości miliardy razy większej niż cały zasób naszej ziemskiej wody. Tak przynajmniej było 12 miliardów lat temu, bo stan z tego właśnie okresu obecnie obserwujemy.

Wrzątek szybciej zamarza

Nazywamy to efektem Mpemby, a już sam Arystoteles głowił się nad tym "parę" lat temu. Dopiero w 2013 roku zaproponowano ostateczne rozwiązanie problemu, tłumacząc, że chodzi o wpływ wiązań wodorowych... Nie pytajcie o szczegóły - pełne opracowanie problemu w linku ze źródeł - ostrzegam jednak, że to ciężki kawałek fizyki.

Wielbąd wytrzyma bez picia nawet15 dni, żyrafa 3 tygodnie, ...a szczuroskoczek całe życie

Wielbłąd ma jednak tę przewagę, że jest w stanie maszerować dłużej bez dostępu do żywności. Żyrafy nie piją zbyt dużo, bo nawet jeśli stoją po kostki w wodzie, to mają naprawdę daleko do wodopoju, a jedząc soczyste liście, dostarczają organizmowi duże ilości wody. Szczuroskoczkowi wystarczy tyle wody, ile ma w pożywieniu - w ogóle nie musi pić.


 


 

 

Top