Aktualności

Pseudo wody – „wody smakowe”
Kwiecień 10, 2018

 

Prawdziwe wody ze smakiem

Pseudo wody – „wody smakowe”

 

Państwowa Inspekcja Handlowa zaczęła przedsezonową kontrolę rynku z napojami. Pod lupę dostały się tzw. wody smakowe, tematem kontroli było – nazewnictwo, daty ważności, podawanie składu danego napoju, warunki przechowywania.

Kontrola ujawniła, że jak co roku pojawia się ten sam problem, a mianowicie nazywanie napoju - wodą smakową – a to już jest błąd, ponieważ woda do której dodano takie składniki jak: cukier, aromaty, kofeinę bądź wyciągi z herbat, substancje smakowe,oraz konserwujące - jest napojem. Upodobnienie wizualne typu przezroczystość, lub kształt butelki podobne do wód mineralnych, jest celowym zabiegiem producentów.

Niektóre tzw. „wody smakowe” zawierają w jednej butelce nawet 200 g cukru! Jest to graniczna norma spożywania czystego cukru dla osoby dorosłej, która powinna dostarczać sobie dziennie 2000 kcal.

Najczęstszymi dodatkami dodawanymi do takich napojów to: Konserwanty takie jak sorbinian potasu (E-202),benzoesan sodu (E211)

substancje słodzące typu aspartam(E951 oraz acesulfan K (E-950)

aromaty – często używane aromaty syntetyczne, oraz syropy owocowe zawierające dużo cukru.

Jeżeli zechcą Państwo napić się wody ze smakiem, to można do wody mineralnej lub źródlanej dodać kawałki owoców które lubimy, wcisnąć cytrynę lub limonkę , wrzucić listki mięty bądź melisy. Pysze i zdrowe.. i co najważniejsze będzie to …. woda ze smakiem.

M.S.

Redakcja Woda dla zdrowia

Więcej w artykule http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/1054/454/-wody-smakowe-wilk-w-owczej-skorze.html

Top