Aktualności

A CO TO JEST WODA ?
Luty 20, 2018

 

 

 

Woda -to trwały związek chemiczny o wzorze- H2O, występujący w trzech stanach- ciekłym, w stanie gazowym-  para wodna, a w stałym stanie skupienia-  lód.

Woda jak wygląda każdy wie, czym jest woda – prawie każdy powie że to H2O, oraz że składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu,

To najbardziej krótka informacja o bezmiarze tematu czym jest woda. Nawet powiedzenie „temat jak rzeka” jest niewspółmiernie małe w określeniu do tematu WODA.

Na ziemi wszystkie zasoby wody dałoby się umieścić w kuli o średnicy ok. 1384 km, natomiast zasoby wody słodkiej są o wiele mniejsze, - wszystkie zasoby słodkiej wody z bagien, rzek, jezior oraz wody gruntowe zamknęlibyśmy w kuli o średnicy ok. 273 km, natomiast dostępna do picia woda stanowi zaledwie ułamek całej słodkiej wody na ziemi i zmieściłaby się w kuli o średnicy ok. 56 km. Niepojęte, i zarazem niepokojąco interesujące.

Poniżej grafika przedstawiająca obrazowo zasoby wody...proszę szukać tej trzeciej najmniejszej niebieskiej kuleczki,- z niej właśnie pijemy. Należy również pamiętać że wiek cząsteczek wody obecnej w kosmosie jeszcze przed narodzinami ziemi naukowcy szacują na 4,6 mld lat, zatem pomyślmy jakim cudem dysponujemy.

Skąd się wzięła?

Nikt z naukowców nie powie ze 100% pewnością że wie. Są tylko hipotezy.

Tlen i wodór istniały jeszcze przed narodzinami Słońca i Ziemi, na pewno dochodziło pomiędzy nimi spotkań które spowodowały tworzeniem się kryształków lodu na drobinach pyłu kosmicznego. Tak tworzą się komety które są zlepkiem powolnego gromadzenia się właśnie tych materiałów.

Dlatego najwięcej zwolenników to właśnie ta, która mówi o bombardowaniu Ziemi przez planety i komety które nie miały jeszcze swoich orbit, a zawierały dużo cząstek lodu z domieszką pyłów innych planet. Wraz z wyparowywaną wodą zaczęła się tworzyć atmosfera

Są hipotezy mówiące o obecności w wietrze słonecznym protonów (jąder atomów wodoru), które mogły wchodzić w reakcję z ziemskim tlenem i tworzyć cząsteczki wody.

Następna hipoteza to o tworzeniu się wody w płaszczu ziemi.

W temperaturze 1400 ST. c i przy ciśnieniu 20 tysięcy większym niż na powierzchni ziemi ditlenek krzemu wchodzi w reakcje z ciekłym wodorem – wtedy powstaje woda w stanie ciekłym oraz wodorek krzemu.

Dzięki najnowszym technologiom zaczynamy poznawać tajemnice wszechświata, oraz tajemnice wody, której ogromne ilości(100 tysięcy razy więcej niż masa Słońca) w postaci pary wodnej odkryto w pobliżu gwiazdopodobnego obiektu jakim jest kwazar PG OO52+2 który jest oddalony od Ziemi o 12 miliardów lat świetnych.

Zatem WODA potęgą jest i basta

Galeria zdjęć


  • kula ziemska.jpg

  • kula ziemska.jpg
Top