Marzec 2010


 Przegląd prasy 2010

Styczeń 2010
Luty 2010
Marzec 2010
Kwiecień 2010
Maj 2010

Czerwiec 2010
Lipiec 2010
Sierpień 2010
Wrzesień 2010
Październik 2010
Listopad 2010
Grudzień 2010


20 marca 2010 r.
Tadeusz Wojtaszek, wysłuchała: Danuta Orlewska

W JEDNEJ KROPLI WODY

Woda, niezbędna do życia substancja, dostarcza organizmowi minerałów, odgrywających ważną rolę w jego funkcjonowaniu. Jest rozpuszczalnikiem i nośnikiem substancji odżywczych, reguluje ciśnienie tętnicze, temperaturę ciała, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii. Organizm człowieka zbudowany jest w ok. 65 proc. z wody. Niedostateczna podaż płynów prowadzi do odwodnienia, które może stać się przyczyną poważnych zaburzeń stanu zdrowia. Jeśli brak wody nie zostanie wyrównany, organizm uruchamia mechanizm obronny. Zmniejsza się wtedy wydzielanie moczu, a zahamowanie wydalania z ustroju produktów przemiany materii może prowadzić do zatrucia organizmu przez produkty metaboliczne, pochodzące głównie z przemiany białkowej, takie jak mocznik czy kreatynina. Więcej >>>



14 marca 2010 r.
Iwona Konarska

WODA NA ZDROWIE

„Wszystkie wody  butelkowane są reklamowane jako najzdrowsze, ale czasem to, co jest napisane na butelce, nie ma związku z tym, co jest w środku. Dlatego warto się nauczyć rozszyfrowywać informacje podane na etykietach.”
W artykule wypowiada się Tadeusz Wojtaszek, ekspert w dziedzinie wód mineralnych z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, który przypomina, że najważniejsza w wodzie jest zawartość magnezu (powinno go być min. 50-100 mg/l) i wapnia (min. 150 mg/l). Omawia również inne składniki wody, dzięki którym woda może dla niektórych bardziej odpowiednia, a dla niektórych mniej. Poniżej artykułu znajdują się ciekawostki dotyczące „mitów o wodzie”, a mianowicie:

- nie ma wody, która mogłaby wyrównać niedobór potasu. Pijąc dziennie dwa litry butelkowanej wody, uzupełnimy jego niedobór zaledwie w 1 proc.

- woda gazowana nie jest mniej zdrowa. Bardziej orzeźwia i jest pewniejsza pod względem bakteriologicznym, bo dwutlenek węgla zmniejsza ryzyko jej skażenia

- odkładający się kamień nie świadczy o złej jakości wody. Jeśli kamień się odkłada, to znak, że woda jest miękka, a więc dobra do pralki, a nie dla człowieka



1 marca 2010 r.
Jarosław Sidorowicz, Aneta Zadroga

DOCHODZENIE U ŹRÓDŁA

Ekolodzy protestujący przeciwko budowie stacji narciarskiej na górze Kicarz w Piwnicznej wystąpili do prokuratury o sprawdzenie czy pozwolenia na inwestycję wydano zgodnie z prawem i czy dokumentacja inwestorska odpowiada przepisom. Sprawę zbada też wojewoda małopolski.



Marzec 2010 rok
Agnieszka Leciejewska

PIJ NA ZDROWIE

Woda pomaga pozbyć się bólów głowy. Wzmacnia, orzeźwia, dodaje energii oraz odmładza. Słusznie zwraca się uwagę, nie tylko na to, by wypijać ilościowo wystarczająco wody, ale również jakościowo. Autorka podkreśla, by wybierać wodę mineralną, która zawiera powyżej 1000 mg składników mineralnych w litrze, na przykład Muszyniankę, Kryniczankę, Piwniczankę.



Marzec 2010 rok|
BUDUJEMY STUDNIE

Akcja „Woda dla Sudanu” prowadzona przez Polską Akcję Humanitarną i Cisowiankę będzie kontynuowana. Z zebranych środków ma powstać 11 ujęć wodnych. W tak pustynnym kraju jak Sudan dostęp do ujęcia wodnego to życie dla kilku tysięcy mieszkańców.



 

Top