Marzec 2011

 


22 marca 2011 r.
Natalia Kwapisz-Daszczyńska
ZAKRĘĆ SZCZELNIE KRAN, OSZCZĘDZISZ WODĘ I PIENIĄDZE

Z okazji Światowego Dnia Wody autorka sprawdza ile wody zużywa statystyczny Polak oraz przedstawia skuteczne sposoby oszczędzania tego niezwykle cennego dobra. Podano także ceny wody i ścieków (za metr sześcienny), które rosną z roku na rok. Artykuł zawiera także ciekawy wywiad z Andrzejem Wojtowiczem, prezesem zarządu słupskiej spółki Wodociągi. Więcej >>>

 
22 marca 2011 r. 
Marek Rudnicki
WODA JEST CORAZ DROŻSZA
 
Szczecin ma w kranach wodę uznawaną za jedną z najlepszych w Polsce. „Kranówka” lepiej wypada w porównaniu z niektórymi wodami butelkowanymi. Osiągnięcie wysokiej jakości wody w kranach nastąpiło na przestrzeni 7 lat, a miasto wydało na ten cel 280 mln euro. Niestety złą wiadomość dla konsumentów jest taka, że cena wody rośnie z roku na rok. Obecnie kosztuje blisko 4 razy więcej niż na początku dekady. Już niebawem przekroczy 10 zł za metr sześcienny. Dlatego też mieszkańcy Szczecina coraz z niepokojem sprawdzają rachunki za wodę i wprowadzają w życie sposoby na jej oszczędzenie.

 
9 marca 2011 r.
JAK I CO PIĆ, ŻEBY BYĆ ZDROWYM?
 
Artykuł podpowiada co pić i w jakich ilościach, aby cieszyć się dobrym zdrowym. Okazuje się, że regularne i częste picie płynów chroni przed wieloma chorobami. Powinniśmy zatem sięgać po: mleczny koktajl (dla dbających o figurę), zieloną herbatę (pomaga w odchudzaniu), kakao bez cukru (smaczne i zdrowe), soki owocowe ( wyciskane ze świeżych owoców), sok pomidorowy (chroni przed zawałem), mleko ( wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie), czerwone wino (w niewielkich ilościach), wodę (dla osób z nadciśnieniem o niskiej zawartości sodu, dla osób cierpiących na zgagę zaleca się wody alkaliczne). Dzienna optymalna ilość płynów to ok. 2 litry.


9 marca 2011 r.
Halina Kraczyńska

CZY STARCZY WODY?

Na Podhalu kwitnie biznes z wykorzystaniem gorących wód geotermalnych, w które ta ziemia jest wyjątkowo bogata. Używane są one nie tylko do ogrzewania domu i pensjonatów, ale coraz częściej też do celów rekreacyjnych, w Aquaparkach. Specjaliści już zaczęli się martwic czy zasoby się nie wyczerpią. Dlatego złożom wód geotermalnych przyjrzą się naukowcy. „Zleciliśmy zbadanie zasobów w powiecie tatrzańskim Polskiej Akademii Nauk” – wyjaśnia Czesław Ślimak, prezes Geotermii Podhalańskiej w Zakopanem. Osobne badania prowadzi Państwowy Instytut Geologiczny w całej Niecce Podhalańskiej. „Obydwa te opracowania będą gotowe do końca czerwca. Jeżeli okaże się, że wody jest wystarczająco dużo to nie będziemy wszczynać alarmu. Ale jeśli badania wykażą, że zasoby się kurczą, będziemy monitorować by racjonalnie nimi gospodarować – mówi Czesław Ślimak.

 
5-6 marca 2011 r.
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

JAK STAĆ SIĘ SZCZUPŁĄ

Artykuł zawiera 10 rad, na które warto zwrócić uwagę w czasie kuracji odchudzającej. Jedna z nich dotyczy jodu. Dietetyk Maria Fall-Ławryniuk radzi, aby wzbogacić swoją dietę w ten cenny pierwiastek należy jeść ryby morskie, owoce morza, jaja, czosnek, cebule czereśnie i wiśnie. Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania hormonów tarczycy. Zwiększa także energię życiową i usprawnia spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Kolejna ważna rada zawarta w artykule dotyczy picia odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej niegazowanej wody mineralnej, która pobudza do pracy nerki a także usuwa z organizmu produkty przemiany materii. Polecana jest także zielona herbata.


3-4 2011 r.
Redakcja programu Woda dla zdrowia

NAGRODZENI PO RAZ DRUGI

Międzynarodowy Instytut Smaku i Jakości iTQi już po raz drugi nagrodził Naturalną Wodę Mineralną „PIWNICZANKA” nagrodą Superior Taste Award 2011 we wszystkich trzech odmianach. Piwniczanka lekko gazowana i gazowana otrzymała najwyższe wyróżnienie – 3 gwiazdki oznaczające wyjątkowy smak.

www.zdrowie.onet.pl
2.03.2011 r.
Ewa Ceborska

WODA MINERALNA-O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ?

Jest to odpowiedź na pytanie czy picie wody mineralnej jest bardzo zdrowe i czy odnosi się to zarówno do wody gazowanej jak i niegazowanej.  Pani dietetyk odpowiada, iż spożywanie wody mineralnej (gazowanej i niegazowanej) jest jak najbardziej wskazane. Zachęca do tego, aby wybierać wody bogate składniki mineralne, głównie w wapń i magnez.
Ważne, aby rozróżniać wody źródlane od wód mineralnych.
Wody źródlane zawierają znacznie mniej składników mineralnych. Doskonale sprawdzają się jako baza do kompotów i zup. Nie wpływają na zmianę smaku potraw. Wody źródlane polecane są osobom z kłopotami nerkowymi oraz małym dzieciom.
Wody mineralne zawierają następującą ilość składników mineralnych: więcej niż 500mg/l (wody średniozmineralizowane) oraz więcej niż 1500mg/l (wody wysokozmineralizowane). Zobacz na stronie >>>

 

Top