Kwiecień 2011

 
 
28 kwietnia 2011 r.
Danuta Lelito
NATURALNA WODA MINERALNA KRYNICZANKA
KRÓŁOWA POLSKICH WÓD MINERALNYCH
 
Tekst przedstawia walory naturalnej wody mineralnej Kryniczanka, począwszy od wysokiego poziomu mineralizacji wynoszącego 2460 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych aż po krótką ich charakterystykę. Omówiono rolę wapnia i magnezu w organizmie a także sodu, wodorowęglanów, fluoru, potasu, litu. Należy jednak mieć na uwadze, że takie pierwiastki jak np. potas czy lit występują w wodach w zbyt niskich stężeniach i w związku z tym nie mogą nieć znaczącego wpływu na zdrowie człowieka. Autorka artykułu przybliża również asortyment produkowanych wód (wody lecznicze dostępne w detalu tj. Jan, Zuber, Słowinka a także Mieczysław i Tadeusz oferowane wyłącznie w pijalniach). Pisze, aby zwracać uwagę na informacje zawarte na etykiecie wód, które powinny być podstawą świadomego wyboru wody. Sporą wątpliwość budzą symbole oznaczane na etykiecie symbolem „E”. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie związków oznaczone w ten sposób są dla nas szkodliwe. Po drugie ta grupa związków chemicznych należy do jednej z najbardziej dokładnie przebadanych pod względem toksykologicznym. Na koniec artykułu przedstawiona zostaje oferta uzdrowiskowa obejmująca turnusy i zabiegi na bazie krynickich wód.


27 kwietnia 2011 r.
WODY MINERALNE

Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych, wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia tj. 7 maja 2011 r.


26 kwietnia 2011 r.
WODA DLA ZDROWIA
Wiosenny spacer z maluszkiem
 
Artykuł zwraca uwagę na picie odpowiedniej ilości wody w okresie wiosenno-letnim. Rady te są w szczególności skierowane do rodziców i ich pociech. Gorsze samopoczucie, zaparcia czy płacz bez łez to tylko niektóre objawy mogące świadczyć o odwodnieniu. Aby ustalić optymalną ilość wody dla swojego dziecka wystarczy go bacznie obserwować, zwłaszcza w czasie wiosennych spacerów, gdy dziecko jest ciepło ubrane i może się pocić. Należy unikać napojów bogatych w sztuczne konserwanty, barwniki i aromaty. Niewskazana jest także mocna i słodka herbata, wody smakowe i gazowane. Warto natomiast sięgnąć po wodę. Nie trzeba się obawiać nadmiaru minerałów, gdyż np. sole magnezu są bardzo wskazane dla młodych organizmów. Unikać należy chlorku sodu, którego najwięcej znajduje się w żywności, a nie jak większość konsumentów sądzi w wodzie mineralnej.

 
20 kwietnia 2011 r.
Bartosz Piłat
MINERALNA ZE SKLEPU, BO WYGODNIEJ
 
W Polsce od kilku już lat obserwuje się wzrost spożycia wód butelkowanych, a wydatki na ten cel sięgają już 4 mld zł rocznie. Jest to spowodowane m.in. dużą nieufnością do wody z kranu na rzecz zaufania do wody kupionej w sklepie. Laboratoria Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji badają wodę z kranu pod wieloma aspektami, tak aby krakowianie otrzymywali produkt, za który płacą bez uszczerbku dla zdrowia. Niewielu mieszkańców Krakowa wie o tym, że ma do dyspozycji darmową i smaczniejszą alternatywę – studnie artezyjskie. Niestety MPWiK nie stać na ich uzdatnianie, a władze Krakowa nie godzą się na dofinansowywanie. Taka sytuacja prowadzi do tego, że na wielu studniach widnieje tabliczka z informacją, że woda jest niezdatna do spożycia. Jest do kwestia do przemyślenia na przyszłość, gdyż oprócz istniejących studni, w Krakowie istnieje wiele miejsc, gdzie można byłoby utworzyć dodatkowe ujęcia wód.


16/17 kwietnia 2011 r.

Anna Chodacka

JAKA WODA BĘDZIE LEPSZA?

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim coraz wyższe temperatury. Artykuł przedstawia rady, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie wody do picia. Opisuje podstawowe różnice pomiędzy wodą mineralną , źródlana i leczniczą oraz podaje dla kogo są wskazane. Zwraca także uwagę na wyrobienie sobie nawyku systematycznego picia wody, tak aby zapobiec odwodnieniu w czasie letnich upałów.


12 kwietnia 2011 r.
WODA JEST ZDROWA, ALE JEJ NIE PIJEMY

Jak wynika z danych przeprowadzonych w marcu przez TNS OBOP aż 79% Polaków zdaje sobie sprawę, że warto pić naturalną wodę butelkowaną. W wywiadach deklarujemy wysoką świadomość na temat korzyści picia wód mineralnych. Jednak mimo tak obiecujący wyników sondaży, spożycie wody w Polsce (70 litrów rocznie/osobę) pozostaje w dalszym ciągu sporo niższe niż w krajach Unii Europejskiej (100 litrów rocznie/osobę). Artykuł zwraca więc uwagę na zalety picia wód, ale także na bardzo niebezpieczne skutki odwodnieniaWięcej>>>


 
7 kwietnia 2011 r.
(ad)
BĘDZIE SIĘ DZIAŁO
 
Uzdrowisko Szczawnica obchodzi jubileusz 200-lecia. W związku z tym najbliższe miesiące obfitować będą w wiele wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Rozpoczną się w ostatnim dniu kwietnia „Świętem Wód Szczawnickich” z degustacją leczniczych wód i przyrządzonych na ich bazie potraw. W czerwcu odbędzie się III Festiwal Baśni I Bajki. Z kolei w połowie lipca będzie miał miejsce „Dzień Otwarty Inhalatorium”, gdzie będzie można wykonać bezpłatne badania i zabiegi z zakresu kinezyterapii, inhalacji, fizjoterapii oraz hydroterapii. Natomiast we wrześniu zostanie otwarty Dworek Gościnny, w którym z okazji jubileuszu Uzdrowiska Szczawnica odbędzie się wspólny występ Szczawnickiego Chóru Kameralnego i słowackiej orkiestry barokowej Musica Aeterna. 22 września odbędzie się nim jeden z koncertów Festiwalu „Muzyka na Szczytach”, a w listopadzie I Bal Uzdrowiskowy. Te i wiele innych atrakcji czekają na mieszkańców Szczawnicy i turystów. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału.


Kwiecień 2011 r.
(rys)
Z KRANU CZY Z BUTELKI?
 
Statystyczny Polak wypija dziennie zaledwie 1,6 l wody, tymczasem powinien 2,5 l. Jaka woda jest najlepsza? To zależy, czy potrzebujemy więcej sodu, wapnia czy magnezu. Najlepiej pić naturalną wodę mineralną, czerpaną z podziemnych zasobów, pierwotnie czystą, odżelazioną, filtrowaną i bogatą w cenne składniki. Woda z kranu, którą pije 45% Polaków, jest wprawdzie zgodna z normami, ale często ulega zanieczyszczeniu – i to pomimo dezynfekcji. Dzieje się tak, ponieważ jest czerpana z wód powierzchniowych i doprowadzana rurami na duże odległości. Lepiej kontrolowana i zabezpieczona jest woda butelkowana, ponieważ podlega przepisom dotyczącym żywności, które są bardziej restrykcyjne. Taką ocenę przedstawiła dr Teresa Latour z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego na warsztatach „Fakty i mity o żywności i żywieniu’, organizowanych przez Polską Federację Producentów Żywności oraz Makro Cash & Carry.


Kwiecień 2011 r.
Ilona Mrozowska
H2O W DETALU

Artykuł przedstawia tendencje jakie panowały na rynku wód butelkowanych w 2010 r. , a także perspektywy na nadchodzący sezon 2011. Opisuje poziom sprzedaży wód, nowości rynkowe oraz działania czołowych graczy „wodnego segmentu”.

 

Top