Lipiec 2011

 Przegląd prasy 2011

Styczeń 2011
Luty 2011
Marzec 2011
Kwiecień 2011
Maj 2011
Czerwiec 2011

Lipiec 2011

Sierpień 2011
Wrzesień 2011

Październik 2011

 


 
Lipiec/Wrzesień 2011 r.
Grzegorz Micuła
UZDROWISKOWA POLSKA
Artykuł powstał w związku z obchodami 20-lecia Izby Gospodarczej „Uzdrowiska Polskie”. Znajduje się tu krótki opis jej historii, jak również wymienione zosta ły atuty uzdrowisk. Czytamy o kompleksowości leczenia uzdrowiskowego, o terapii ruchem i wodą. Zachęca się również do krótkich pobytów, gdyż coraz częściej organizuje się ambulatoryjne kuracje dla osób, które przyjeżdżają nawet na jeden weekend.



Lipiec/Sierpień 2011 r.
Marlena Szczęsna
UZDROWISKOWA MOC JEDNOŚCI
Uzdrowiska polskie posiadają bogate walory naturalne z właściwościami leczniczymi, źródłami wód mineralnych oraz unikalnym mikroklimatem. Polska posiada obecnie 43 statutowe uzdrowiska. Już od 20 lat zrzeszone uzdrowiska współdziałają jako organ samorządu gospodarczego. Artykuł opisuje historię Izby Gospodarczej „Uzdrowiska Polskie”. Czytaj całość >>>



30/31 lipca 2011 r.
MS
LATEM SZCZEGÓLNIE UWAŻAJ NA ODWODNIENIE
W artykule czytamy, że tylko 36% Polaków wie, ile płynów dziennie należy wypijać. Natomiast ponad połowa badanych w ogóle nie potrafi stwierdzić, ile tak naprawdę powinni pić, lub podaje niewłaściwą ilość napojów. Autor próbuje uświadomić, iż nie doceniamy roli prawidłowego nawodnienia organizmu i jego wpływu na zdrowie. Podaje również zalecenia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotyczących dziennego spożycia wody.



31 lipca 2011 r.
Renata Krzyszkowska
WODA W DIECIE DZIECKA
Autorka słusznie próbuje przekonać, iż warto uczyć dzieci od najmłodszych lat, picia na co dzień wody źródlanej oraz naturalnej wody mineralnej. Znajdziemy tu również ciekawe rady pani psycholog i psychoterapeuty Małgorzaty Steinborn, jak zachęcić do picia wody.
Więcej >>>



Lipiec/Sierpień 2011 r.
Marcin Janiszewski, Maciej Kraus, Tomasz Stec
SPRAWDŹ CENY I PORÓWNAJ ZE SWOIM SKLEPEM
W artykule przedstawiono analizę cen 10 wybranych napojów bezalkoholowych, w tym w większości naturalnych wód mineralnych i wód źródlanych. Badanie przeprowadzono w Katowicach, Warszawie i Poznaniu. Okazało się, że klienci w niewielkim stopniu reagują na zmiany cen. Nie są dla nich odstraszające wyższe ceny w małych sklepach osiedlowych. Ważniejsza jest tu bowiem dla nich wygoda robienia zakupów. Zauważono również, że wielu klientów kupuje te produkty, które produkowane są w najbliższej okolicy, nawet jeśli cena jest nieco wyższa od podobnych towarów.



28 lipca 2011 r.
Beata Drewnowska
RYNEK NAPOJÓW CZEKA HOSSA
Prognozuje się, że rynek napojów, zarówno bezalkoholowych jak i bezalkoholowych będzie rósł w szybkim tempie. Szacuje się, że w 2015 roku statystyczny Polak wypije 94,9 l wody butelkowanej, o niemal 38% więcej niż w 2010 roku.



28 lipca 2011 r.
WODA DLA BOGACZY
Trudno w to uwierzyć, ale jest na świecie woda mineralna, która kosztuje 400 dolarów (czyli ponad 1200 zł!)za butelkę o pojemności 750 ml. Woda nazywa się Kona Nigari i tak naprawdę jest podobno koncentratem z alg rozcieńczanym przed spożyciem wodą, niedaleko Hawajów. Podobno odchudza i leczy stres, ale lekarze tego nie potwierdzają.



28 lipca 2011 r.
CIEKAWOSTKA
Picie wody przed posiłkami pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Potwierdził to eksperyment przeprowadzony przez amerykańskich naukowców z Virginia Tech. 48 osób w wieku 55-75 lat (wszyscy byli na niskokalorycznej diecie)podzielono na dwie grupy. Jedna z nich przed 3 posiłkami wypijała 2 szklanki wody, druga tego nie robiła. Po 3 miesiącach osoby pijące schudły ponad 7 kg, niepijące ok 5 kg.



28 lipca 2011 r.
Ilona Truszyńska
PIJ WODĘ REGULARNIE
Autorka zwraca szczególnie uwagę na regularność dostarczania płynów do organizmu. Dostateczne nawodnienie wpływa bowiem pozytywnie na trawienie pokarmów, a nawet procesy intelektualne, czy sprawność fizyczną. Pisze również, że przed zakupem wody warto sprawdzić jej skład i właściwości, ponieważ wody mineralne zawierają różne ilości składników mineralnych. Warto szczególnie zwracać uwagę, by miały minimum 50 mg/l magnezu oraz minimum 150 mg/l wapnia.
Więcej >>>



27 lipca 2011 r.
Tadeusz Wojtaszek
REWOLUCJA W WODACH MINERALNYCH
Na stronie internetowej Tygodnika Internetowego czytamy taki wstęp do artykułu Tadeusza Wojtaszka: Teraz tylko niektóre wody mineralne będą miały korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi. Tuż u progu lata, kiedy spożycie napojów w tym wód, gwałtownie wzrasta warto zapoznać się ze zmianami, które dotykają nas konsumentów. Całość artykułu dostępna na naszej stronie
www.wodadlazdrowia.pl oraz na www.nowemiasto.com.pl



25/31 lipca 2011 r.
AN
CZY KAŻDA WODA ZDROWIA DODA?
W artykule wskazuje się na składniki mineralne, które zawarte w naturalnej wodzie mineralnej w odpowiednich ilościach mogą mieć pozytywne znaczenie na zdrowie pijących taką wodę. Pani dietetyk Zofia Urbańczyk pisze o możliwości kumulacji niektórych minerałów np. w wątrobie czy w nerkach. Należy tu jednak dodać, że może to dotyczyć osób, które mają problemy zdrowotne z tym związane.
Nerki wydalają bowiem końcowe produkty przemian rozpuszczalne w wodzie, a zdecydowana większość elektrolitów pobieranych z pokarmem wydalana jest z moczem. Stężenia biopierwiastków np. magnez, wapń, sód itp. zawarte w wodach mineralnych stanowią tylko pewien procent dobowego zapotrzebowania organizmu na dany pierwiastek. Np. zawartość w wodzie mineralnej magnezu w ilości 100 mg/litr stanowi tylko 1/3 dobowego zapotrzebowania dla dorosłego człowieka, gdyż wynosi ono 375 mg. Żadna woda mineralna nie ma takiej ilości, a zwiększone ilości biopierwiastków znajdują się tylko w wodach leczniczych, które i tak mogą być stosowane tylko na zlecenie lekarza i pod jego kontrolą. Tak więc nie ma możliwości, aby zdrowy człowiek przedawkował składniki mineralne wypijane wraz z wodą mineralną.



23 lipca 2011 r.
Anna Kaczanowska
WODĘ PIJEMY DLA ZDROWIA
Pani dietetyk pisze o dużym znaczeniu wody w organizmie człowieka i podkreśla, że codziennie musimy ją uzupełniać poprzez picie odpowiedniej jej ilości. Podkreśla również, że warto uczyć dzieci od najmłodszych lat picia wody, najlepiej poprzez dawanie im przykładu również piciem wody i pokazywaniem jak dobrze ona smakuje. Pani dietetyk pisze, że woda, z której przygotowujemy posiłki nie powinna zawierać azotanów czy azotynów. Tego jednak nie można wyczytać z etykiety na butelce, co sugerował pani dietetyk. Takich informacji nie zamieszcza się na butelce. Jest bowiem oczywiste, że skoro woda została dopuszczona do handlu  nie może ich zawierać, to wynika z wymagań przepisów. Natomiast wód z dużą zawartością sodu jest naprawdę mało, więc wybór wody dla dzieci jest ogromny. Na sód bardziej trzeba uważać w jedzeniu.



18 lipca 2011 r.
KAS
WODA DO PICIA NAJLEPSZA, ALE NIE BYLE JAKA
Artykuł zawiera informacje mówiące o rodzajach wód butelkowanych jakie możemy znaleźć na sklepowych półkach. Wskazuje rozróżnienie między wodami mineralnymi, źródlanymi a wodami stołowymi oraz wodami leczniczymi. Autorka podkreśla znaczenie picia wody mineralnej w naszej diecie, a szczególnie w czasie upałów. W tekście zwrócona zostaje uwaga na znaczenie pierwiastków takich jak magnez,wapń czy sód.



16/17 lipca 2011 r.
Wiktor Sawiuk

SPRAWDŹ, CO PIJESZ W LETNIE UPAŁY
Ciekawy artykuł zwracający uwagę nie tylko na to,że pić trzeba ale wskazujący jakie wody służą naszemu zdrowiu. Autor skupia się na czasie letnich upałów gdy pijemy najwięcej i udziela cennych rad czym kierować się przy zakupie wody aby ta miała korzystny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Z tekstu dowiemy się jakie rodzaje wody butelkowanej są dostępne na rynku, na co należy zwracać uwagę przy zakupie wody oraz jak ważny jest stopień mineralizacji wody.
Czytaj artykuł >>>



15 lipca 2011 r.
Małgorzata Pieniak

ŻYCIODAJNE SKŁADNIKI
Bardzo ciekawy artykuł autorstwa dr Małgorzaty Pieniak zawierający cenne informacje na temat składników mineralnych występujących w wodach podziemnych. Z tekstu dowiemy się min., że w wodach podziemnych występuje ponad 80 różnych składników mineralnych ale tylko kilka spośród nich występuje w ilościach mających znaczenie fizjologiczne i służących naszemu zdrowiu.
Czytaj całość artykułu>>>


 
13 lipca 2011 r.
PAP

KOLEJNE UZDROWISKA NA SPRZEDAŻ

Ministerstwo Skarbu Państwa chce na przełomie lipca i sierpnia wystawić do sprzedaży cztery uzdrowiska: Horyniec, Iwonicz-Zdrój, Konstancin-Zdrój i Rabka - poinformował w środę w Sejmie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.
Wiceminister przedstawił w środę posłom sejmowej komisji skarbu informację o przekształceniach własnościowych spółek uzdrowiskowych.
Leszkiewicz podkreślił, że w przypadku uzdrowisk: Horyniec, Iwonicz-Zdrój, Konstancin-Zdrój i Rabka trwa odbiór wycen i analiz przedprywatyzacyjnych. "Dosyć długo trwały wyceny ze względu na różnego rodzaju problemy, dotyczące m.in. kwestii roszczeń i majątkowych" - wyjaśnił. Zapowiedział, że do końca tego tygodnia planowany jest ich odbiór. Ocenił, że proces poszukiwania inwestorów dla tych czterech uzdrowisk może rozpocząć się na przełomie lipca i sierpnia.
Leszkiewicz poinformował, że resort skarbu szuka inwestorów dla uzdrowisk: Świeradów-Czerniawa, Szczawno-Jedlina, Wysowa i Kamień Pomorski.
Jak wyjaśnił, wyłączność negocjacyjna w sprawie prywatyzacji spółki Świeradów-Czerniawa należy do KGHM I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, a w przypadku uzdrowiska Szczawno-Jedlina do spółki PCZ z Wrocławia. "W najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja, co robimy dalej. Czy jest możliwość porozumienia, czy też nie" - powiedział.
Jeśli chodzi o uzdrowisko "Wysowa" w Wysowej-Zdroju resort skarbu prowadzi rozmowy z trzema inwestorami: Creative Developer z Warszawy, Instytut Zdrowia Człowieka z Warszawy oraz spółka PCZ z Wrocławia. "Do końca tego tygodnia inwestorzy mają czas na złożenie poprawionych ofert wiążących" - zapowiedział.
Wiceminister skarbu poinformował ponadto, że MSP czeka do 20 lipca na oferty w sprawie prywatyzacji uzdrowiska Kamień Pomorski. Dodał, że dotychczas z resortu skarbu odebrano trzy memoranda informacyjne.
Na razie z przekształceń własnościowych są wyłączone uzdrowiska: Krynica-Żegiestów, Świnoujście, Ciechocinek, Lądek-Długopole, Kołobrzeg, Rymanów, Busko-Zdrój. Przewiduje to rozporządzenie ministra skarbu z 2008 roku w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.
"Dopóki prawo się nie zmieni, takie próby (prywatyzacji siedmiu uzdrowisk - PAP) nie będą podejmowane. Resort skarbu nie zamierza też w tej chwili tego robić" - podkreślił wiceminister skarbu.


PORADY NA ZDROWIE
6 lipca 2011 r., nr 18
Tadeusz Wojtaszek
MINERALNA CZY KRANÓWKA?
Będąc w Unii Europejskiej, musimy przyzwyczaić się do zmian w określeniach niektórych produktów. Także do tego, że naturalna woda mineralna może nie mieć składników mineralnych i być produkowana… ze zwykłej wody!
Autor wyjaśnia jakie zmiany nastąpiły w przepisach dotyczących naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i stołowych. Artykuł jest dostępny na stronie wydawnictwa www.poradyna zdrowie.manpol.pl



Lipiec 2011 r.
Jacek Ratajczak

NAPOJE PRZEBOJEM LATA
Jak podaje autor opracowania, niektóre napoje, a szczególnie naturalne wody mineralne, w okresie letnim, sprzedają się dwukrotnie lepiej niż zimą. Konsumenci poszukują bowiem produktów, które nie tylko są orzeźwiające i szybko zaspokoją pragnienie, ale posiadają dodatkowe walory. Naturalne wody mineralne są cenione za dostarczane organizmowi składniki mineralne, w dodatku w łatwo przyswajalnej formie.



Lipiec 2011 r.
ack

CAŁA PRAWDA O WODZIE
Ocena siedmiu marek wód pod względem informacji zawartych na opakowaniu, rekomendacji, oraz ilości poszczególnych składników mineralnych. Najlepiej wypadła naturalna woda mineralna Piwniczanka, tuż za nią znalazła się naturalna woda mineralna Muszynianka. Więcej >>>

 

Top