Czerwiec 2011

 Przegląd prasy 2011

Styczeń 2011
Luty 2011
Marzec 2011
Kwiecień 2011
Maj 2011
Czerwiec 2011

Lipiec 2011

Sierpień 2011
Wrzesień 2011

Październik 2011

 

 


 


19 czerwca 2011 r.
Renata Krzyszkowska

NATURA ZAMKNIĘTA W BUTELCE
Ciekawy artykuł opisujący jak ważne jest uzupełnianie płynów w organizmie. Zamieszczono tu również zalecenia dr Marii Kotowskiej z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która wyjaśnia różnicę pomiędzy naturalną wodą mineralną, wodą źródlaną i wodą stołową oraza wskazaówki ich stosowania. Czytaj cały artykuł >>>


16 czerwca 2011 r.
Bogna Skarul
NIE DAJ SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ - KUPUJ DOBRĄ WODĘ MINERALNĄ
Jaką wodę warto pić, szczególnie latem? Konkretnie mówiąc: Piwniczankę, Muszyniankę, Galicjankę, Zdroje Piwniczna, Kryniczankę, Buskowiankę, Krystynkę, Ankę. Z artykułu dowiedzieć się można również skąd się wzięła nazwa "mineralna", jaką wodę kiedy pić, czego szukać na etykiecie i jakich składników mineralnych w butelce wody. Autorka powołuje się na nazwisko Tadeusza Wojtaszka, eksperta ds. wód mineralnych PolskiegoTowarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza. Czytaj całość artykułu >>>


16 czerwca 2011 r.
Adam Bogacz

NESTLE WATERS REPOZYCJONOWAŁO WODĘ AQUAREL NA FRANCUSKIM RYNKU
Nestle Waters dokonało repozycjonowania paneuropejskiej marki wody Aquarel na francuskim rynku wody butelkowanej, kierując ją do dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Przedstawiciel Nestle Water France powiedział, że Aquarel zawsze był związany z żywieniem dzieci, a obecne repozycjonowanie i zmiana opakowania ma na celu zbudowanie silnej tożsamości w segmencie produktów dziecięcych. Na nowej etykiecie pojawia się niedźwiadek Bo, maskotka serii Nestle Baby.


3 czerwca 2011 r.
Anna Chodacka

PIĆ TRZEBA. ALE CO?
Artykuł, w którym zachęca się do uzupełniania płynów poprzez picie naturalnej wody mineralnej, podkreślając,  by szukać wód z wysoką zawartością składników mineralnych, na przykład 50 mg/l magnezu. Wyjaśnia się również do jakich celów powinno się używać wody źródlanej oraz tłumaczy, że woda lecznicza jest zalecana do regularnego picia tylko przy określonych dolegliwościach.

spozywka.org
3 czerwca 2011 r.

PRESTIŻOWA NAGRODA SMAKU PRZYZNANA DRUGI ROK Z RZĘDU

26 maja 2011 r. Międzynarodowy Instytut Smaku i Jakości iTQi z siedzibą w Brukseli po raz drugi wyróżnił Naturalną Wodę Mineralną „PIWNICZANKA” nagrodą Superior Taste. Więcej >>>


3 czerwca 2011 r.

PIWNICZANKA NAJLEPSZA

26 maja 2011 r. Międzynarodowy Instytut Smaku i Jakości iTQi z siedzibą w Brukseli po raz drugi wyróżnił Naturalną Wodę Mineralną „PIWNICZANKA” nagrodą Superior Taste we wszystkich trzech odmianach. PIWNICZANKA jako jedyna z polskich wód zgłoszonych do testu otrzymała najwyższe wyróżnienie tzn. 3 gwiazdki oznaczające WYJĄTKOWY SMAK za wodę LEKKO GAZOWANĄ oraz GAZOWANĄ, natomiast wersja NIEGAZOWANA otrzymała 2 gwiazdki oznaczające WYBITNY SMAK. Więcej >>>


Czerwiec 2011 r.
jol

PRZEPIS NA WODĘ

W maju br. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie oznaczenia naturalnych mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych. Teraz nazwa nie będzie zależeć od zawartości składników mineralnych, ale od pochodzenia spod ziemi.
Źródło: www.wodadlazdrowia.pl


Czerwiec 2011 r.

LEPSZY SOCZEK CZY HERBATKA?

Nie poleca się malcom podawania wody z kranu, nawet do rozrabiania mleka, mimo, że ją przegotujemy. Woda z kranu zawiera bowiem dodatki chemiczne, używane do uzdatniania wody. Dlatego poleca się podawanie wody źródlanej lub naturalnej wody mineralnej niskozmineralizowanej, a po ukończeniu pierwszego roku życia wodę z większą ilością składników mineralnych.


Czerwiec 2011 r.
SSZ

ZMIENIONE PRZEPISY O WODACH MINERALNYCH

7 maja b.r. weszło w życie nowe rozporządzenie MZ w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych, na mocy którego zmieniają się oznaczenia naturalnych wód mineralnych. Ich nazwa nie będzie teraz zależeć od zawartości składników mineralnych, ale od pochodzenia. Niektóre wody źródlane zmieniły już nazwę na naturalne wody mineralne.

www.pfpz.pl
Czerwiec 2011 r.
Tadeusz Wojtaszek

ZMIANY W PRZEPISACH O NATURALNYCH WODACH MINERALNYCH, WODACH ŹRÓDLANYCH I STOŁOWYCH

Na stronie znajduje się skrót artykułu oraz przekierowanie do czasopisma "Przemysł Spozywczy" nr 6/2011, w którym dostępna jest całość opracowania.



Czerwiec 2011 r.
Katarzyna Oponowicz

PRAGNIENIE UGASZONE

Ponieważ z potem tracimy cenne pierwiastki, warto wybierać naturalną wodę mineralną i zwrócić uwagę by zawierała powyżej 1000 mg/l składników, ale także jak najwięcej magnezu i wapnia np.Piwniczanka - słusznie podaje autorka. W związku z tym, że picie kawy ma działanie odwadniające, warto wypić dodatkową porcję wody mineralnej.

 

Top