Sierpień 2009

 

Przegląd prasy 2009

Styczeń 2009
Luty 2009
Marzec 2009
Kwiecień 2009
Maj 2009
Czerwiec 2009
Lipiec 2009
Sierpień 2009
Wrzesień 2009
Październik 2009
Listopad 2009
Grudzień 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

17 sierpnia 2009 r.
DBAJ O SIEBIE I PAMIĘTAJ O WODZIE

O tym, żeby pić wodę regularnie przypomina się w sierpniowym wydaniu tygodnika Bella – Relaks. Skutki odwodnienia mogą być rzeczywiście poważne. Organizm się osłabia, stąd może się pojawić zmęczenie, ból głowy, gorączka czy ociężałość. W opracowaniu poleca się dla matek i dzieci picie wód o mineralizacji poniżej 500 mg/l, a taką mają generalnie wody źródlane. Trzeba jednak zaznaczyć, że cenniejsze pod względem zawartości składników mineralnych są wody mineralne, w których ilość pierwiastków przekracza 500 mg/l, a najlepiej by wynosiła około 1000 mg/l. Dlaczego warto pamiętać również o piciu wód mineralnych średnio- i wysokozminealizowanych można przeczytac na stronach portalu www.wodadlazdrowia.pl


17 sierpnia 2009 r.
tot/mow/bsz

ŚWIATOWY TYDZIEŃ WODY

W niedzielę 16 sierpnia 2009 roku rozpoczął się w Sztokholmie Światowy Tydzień Wody, organizowany przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny (SIWI). Obchodzony on jest od 1991 roku. Globalne zapotrzebowanie na wodę pitną stale rośnie wraz ze wzrostem liczby ludności. Przez ostatnie 50 lat uległo ono potrojeniu. Naukowcy szacują, że do 2050 roku na planecie przybędzie około 3 miliardy ludzi, a najwięcej będzie ich w regionach, które cierpią na niedobór wody.

Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a 2,6 miliarda żyje w złych warunkach sanitarnych. Według raportu Narodów Zjednoczonych w przyszłości będzie coraz więcej obszarów dotkniętych niedoborem wody. Jak obliczyli naukowcy do 2030 roku prawie połowa ludności będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Cisowianka na Światowym Tygodniu Wody >>>


8/9 sierpnia 2009 r.
Aneta Zadroga, Jarosław Sidorowicz

CO STRACI KRYNICA, GDY ZYSKA TOR SANCZEKOWY?

Naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej twierdzą, że budowa toru saneczkowego na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju to zagrożenie dla źródeł wód mineralnych i leczniczych. Pan Mariusz Czop, hydrogeolog z AGH podkreśla, że Góra Parkowa to obszar zasilania wód, strefa uzdrowiskowa, obszar górniczy i teren osuwiskowy i dlatego jest to najgorsza z możliwych lokalizacji dla takiej infrastruktury.


5 sierpnia 2009 r.
KRAKÓW BĘDZIE MIAŁ WŁASNĄ WODĘ MINERALNĄ
Kraków znów ma szansę na sprzedaż własnej wody mineralnej. Zarządcy ujęć znajdujących się przy Rondzie Matecznego planują budowę pijalni i rozlewni. - Planowana inwestycja przewiduje zadanie na wiele lat między innymi, nowoczesną rozlewnię wody zdrowotnej wraz z powszechnie dostępną pijalnią oraz hotel uzdrowiskowy. Woda lecznicza z Krakowa może trafić do sklepów za około 5 lat - mówi Marta Kostrz, prezes zarządu spółki Relax Care, prowadzącej zakład Mateczny. Kilkadziesiąt lat temu przy Rondzie Matecznego uruchomiono rozlewnię wody mineralnej, pod nazwą "Krakowianka".

W latach 90-tych zakład nie wytrzymał konkurencji rynkowej i został zamknięty. Od 6 lat właścicielem terenu i zarządcą ujęć jest prywatny inwestor. Woda z Matecznego ma lekko słony smak. Jest zaliczona do wód wysokomineralizowanych, ponieważ zawiera średnio około 2400 mg związków mineralnych na litr. Najcenniejszymi jej składnikami są wapń (180 mg/l) i magnez (99 mg/l). "Krakowianka" zawiera także znaczne ilości wodorowęglanów oraz podwyższone ilości potasu, jodu, litu, fluoru, krzemu oraz selenu. Badania potwierdzają, że biodostępność wapnia z wód mineralnych jest porównywalna do przyswajalności tego składnika z mleka. Dodatkowo woda ta ma bardzo dobry stosunek fizjologiczny wapnia do magnezu, czyli dwa do jednego. "Krakowiankę" mogą pić osoby cierpiące na alergię białka mleka, aby dostarczać odpowiednią ilość wapnia do organizmu. Zalecana jest również dla chorych na osteoporozę, po złamaniach oraz dla kobiet w ciąży i dzieci w okresie wzmożonego wzrostu.

Więcej na stronie www.matecznyzdroj.pl >>>

Źródło: Woda dla zdrowia


1/2 sierpnia 2009 r.
Katarzyna Kamińska

WODA, WODA, WODA!

O tym, że odpowiednie nawilżenie skóry jest niezbędne, szczególnie latem, do utrzymania skóry i cery w dobrej kondycji. Oprócz stosowania wód termalnych do spryskiwania twarzy i wszelkich innych zabiegów zewnętrznych na skórę, szczególnie istotne jest picie dużej ilości wody. Autorka artykułu przypomina, że najlepsza jest woda mineralna wysokozmineralizowana, która uzupełnia elektrolity w organizmie. Warto napić się więcej wody jeszcze przed wyjściem na słońce.


 

Top