Lipiec 2008


Przegląd prasy 2008 r.


 

 

 

 


Zobacz również
Przegląd prasy 2007 r.

 

 


 


Lipiec 2008 r.
Agata Nowicka

WAKACYJNE SPOTKANIA Z WODĄ - PIĘKNA DZIĘKI WODZIE

W cyklu „wakacyjne spotkania z wodą” – dużo informacji na temat pozytywnego działania wody na wygląd skóry oraz na zdrowie człowieka. Ciekawe porady wykorzystywania wody do masażu, okładów czy spa. Opracowanie bogate w ciekawostki: na temat saturatorów czy wody z kranu. Artykuł poprawnie wyjaśnia również kwestię nazewnictwa wód butelkowanych oraz zawiera opinię eksperta Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego ds. Wód Mineralnych – Tadeusza Wojtaszka na temat składników mineralnych zawartych w wodach mineralnych. Podany jest link do strony www.wodadlazdrowia .pl 



31 lipca 2008 r.
Łukasz Grzymalski

„Wodę naprawdę mineralną zaleca krakowianin Tadeusz Wojtaszek – członek prezydium zarządu Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza. W portalu www.wodadlazdrowia.pl opowiada o zaleceniach lokalnych wód mineralnych i o brakach korporacyjnej tzw. wody źródlanej.” Tak zaczyna się artykuł zamieszczony w tygodniku Echo Miasta Kraków uświadamiający, iż warto się zastanowić czy kupić wartościową wodę mineralną bogatą w wapń i magnez czy niejednokrotnie, rozreklamowaną wodę źródlaną ubogą w składniki mineralne.



Lipiec 2008 r.
O. Lubich

CZY WODA NIEGAZOWANA JEST LEPSZA OD GAZOWANEJ?

 

W odpowiedzi na pytanie czy woda niegazowana jest lepsza od wody gazowanej, eksperci z miesięcznika Focus posłużyli się informacjami zamieszczonymi na naszym portalu  jednocześnie polecając go jako źródło poszerzonych informacji na poruszony temat. Bardzo nas cieszy ten fakt, polecamy się na przyszłość i liczymy na miłą współpracę. Podany jest link do strony www.wodadlazdrowia.pl



26 lipca 2008 r.
Paweł Wrabec

TESTY I PROTESTY

 

Prawdopodobnie artykuł zrodził się pod wpływem opublikowania w czerwcowym miesięczniku Świat Konsumenta wyników badań wód butelkowanych. Jak głosi Polityka, „gazety liczą, że publikowanie takich testów jakościowych przyciągnie czytelników. Wyniki w formie rankingów publikują zwykle pisma z dużych, bogatych wydawnictw. Mniejsze, specjalistyczne, wolą z potencjalnymi ogłoszeniodawcami nie zadzierać w obawie przed utratą reklam.” Świat Konsumenta, aby takie ewentualne straty zrekompensować, pozwala firmom, które uzyskały dobre wyniki w rankingu, powoływać się na nie, po wniesieniu stosownej opłaty. Przez takie postępowanie, nie nawiązała współpracy ze Światem Konsumenta, Grażyna Rokicka ze Stowarzyszenia Konsumentów. Artykuł przypomina i tłumaczy zamieszanie, jakie wywołano wokół Staropolanki 2000, co do zawartości radu i uranu, dementujące interpretację badań przez Świat Konsumenta. Jak dowiadujemy się z Polityki, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich jest na etapie liczenia strat, oskarża on również Świat Konsumenta o manipulację i zapowiada, że pozwie go do sądu.



Lipiec 2008 r.
Izabela Wołodkiewicz

LETNIA LEKCJA PICIA

„Woda zdrowia doda”- takie napisy widniały kiedyś na makatach zdobiących kuchnie naszych babć. Tak samo mówią obecnie o niej żywieniowcy i lekarze. Bo bez wody nie da się żyć.

Takimi słowami zaczyna się artykuł pani dietetyk z Centrum Diagnostyki Medycznej i Hematologii „BIOS” w Warszawie. Bardzo ciekawy i godny polecenia opis o potrzebie uzupełniania płynów w organizmie. Nieporozumieniem jest tylko jedno zdanie w kolumnie na pierwszej stronie, wyglądające jakby było wstawione tam przez pomyłkę, ponieważ jest totalnym zaprzeczeniem całego opracowania. Niestety może powodować błędne zrozumienie treści całego artykułu.



23 lipca 2008 r.

CO NAJLEPIEJ PIĆ LATEM?

 

W dziale Zdrowie PLUS ukazał się artykuł z zaleceniami picia odpowiednich napojów na upalne dni. Między innymi jest w nim mowa o wodzie mineralnej jako idealnym sposobie na ugaszenie pragnienia, uzupełnianiu niedoborów magnezu i wapnia, przeciwdziałaniu odwodnieniu organizmu. Opracowanie godne polecenia.


Takie jest życie
22 lipca 2008 r.

WODA TYLKO Z MINERAŁAMI

 

Krótka i sensowna informacja z zaleceniami, jaki rodzaj wody wybierać w upalne dni i jakie mogą być konsekwencje nie picia napojów lub picia nieodpowiedniej wody. Zwrócono szczególnie uwagę na zawartość w wodzie cennych pierwiastków takich jak wapń czy magnez.



20 lipca 2008 r.
Zbigniew Wojtasiński

BUJDA WODA

W dziale "Nauka i Zdrowie" znalazł się artykuł, którego treść pozostawia wiele do życzenia. Trudno nawet komentować głoszone w nim absurdalne informacje, między innymi, „że osoby zdrowe i nie odczuwające większego pragnienia nie muszą wypijać zalecanych przez poradniki 2-3 litrów wody” lub, że,podczas biegów długodystansowych bardziej szkodliwe jest wypijanie zbyt dużych niż zbyt małych ilości wody”, czy „podczas pocenia wcale nie dochodzi do znacznego ubytku soli mineralnych”. Treść artykułu zaprzecza powszechnie wiadomym tezom, mamy tu również do czynienia z manipulacją wypowiedzi czołowych osób z tej dziedziny.



20 lipca 2008 r.
Anna Moraniec

NIE KAŻDA WODA ZDROWIA CI DODA

 

Bardzo dobry artykuł, wykorzystujący informacje pochodzące z kompetentnych źródeł. Po przeczytaniu tego niedługiego opracowania, łatwiej zrozumieć istotę picia wód mineralnych. Serdecznie polecamy.



14/20 lipca 2008 r.
Janina Michałko

JAKA WODA NAJLEPSZA DLA DZIECKA?

Nie jest obojętne jakie wody podajemy do picia dzieciom w różnym wieku. Artykuł bardzo dobrze wyjaśnia dlaczego jest to tak istotne i zawiera porady, jakiego rodzaju wody butelkowanej powinno się używać do karmienia niemowląt i dzieci, a jednocześnie jakiej wody i innych napojów lepiej unikać.



16 lipca 2008 r.
Grażyna Woźniak
PIJMY DUŻO WODY - SZCZEGÓLNIE LATEM

 

Artykuł zawiera dobre porady, z których można i warto korzystać, nie tylko w okresie letnim, ale przez cały rok. Nie jest poprawne tylko jedno stwierdzenie, że „zwiększona ilość soli mineralnych nie może być używana przez dłuższy czas ze względu na odkładanie się ich nadmiaru w mięśniach i kościach”.


Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A.
14 lipca 2008 r.

LIFTING ETYKIET STAROPOLANKI

Staropolanka się zmienia. Obecnie wprowadzona została całkowicie nowa linia etykiet naturalnych wód mineralnych, źródlanych oraz napojów smakowych. Nowe, proste, bardziej wyraziste logo, uproszczona grafika oraz dodatkowe zdecydowane elementy kolorystyczne na etykiecie sprawiły, że stała się ona dynamiczna oraz bardziej przejrzysta. Zastosowane kolory i ich kompozycje podkreślają naturalność produktu. Jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dotychczasowych wiernych konsumentów,  zachowany został przekaz komunikujący o wysokiej jakości produktu. Wzmocniony został przekaz wskazujący na pochodzenie naturalnej wody mineralnej Staropolanka z uzdrowiska w Polanicy-Zdroju, oraz na dobroczynny wpływ produktu na zdrowie i kondycję konsumentów. Na etykietach napojów smakowych (Staropolanka o smaku cytryny, truskawki oraz jabłka) pojawiły się elementy, które maja wyraźnie zakomunikować orzeźwiające właściwości produktu. Wprowadzone zmiany zwiększają atrakcyjność produktu i jego zauważalność na półce. Odświeżony i spójny wizerunek Staropolanki pasuje do aktualnych wymagań rynku.



12/13 lipca 2008 r.
Agata Pęk
ŁYK WODY DLA OCHŁODY

Artykuł zawiera bardzo cenne porady, czym kierować się przy wyborze wody mineralnej, na jakie składniki wody zwracać szczególną uwagę, która woda jest najlepsza i ile powinniśmy jej spożywać dziennie. Pochwała należy się autorce artykułu, która bardzo jasno i poprawnie opisuje sprawy związane z piciem wody. Znajdują się w nim również wypowiedzi lekarza internisty - Macieja Ślefarskiego z Kielc, który podkreśla, że woda gazowana nie szkodzi zdrowemu człowiekowi, a za to daje uczucie orzeźwienia i jest bezpieczniejsza pod względem bakteriologicznym niż niegazowana.



12/13 lipca 2008 r.
(NAT)

BARDZO ZDROWE PICIE

Według najnowszych danych firmy badawczej ACNielsen od maja ubiegłego roku sprzedaż wód butelkowanych zwiększyła się o 3 proc. - W porównaniu do olbrzymiego- 27-procentowego wzrostu, jaki zaobserwowano na przełomie 2006 i 2007 roku - rynek mocno wyhamował. Można powiedzieć o pewnym nasyceniu - mówi Agnieszka Bujak z ACNielesen. Opakowania wody butelkowanej o pojemności 1,5l cieszą się popularnością zarówno w przypadku wód gazowanych jak i niegazowanych, natomiast dla większych pojemności więcej się sprzedaje wód niegazowanych - zaznacza Michał Gil z Jurajskiej Spółdzielni Pracy. Prof. Elżbieta Sikora z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie tłumaczy na czym polega różnica między wodą źródlaną i mineralną. Ta pierwsza - jak podkreśla pani profesor - nie różni się właściwościami i składem mineralnym od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda mineralna dodatkowo musi mieć właściwości zdrowotne, czyli odpowiednie stężenie pierwiastków niezbędnych dla organizmu, takich jak wapń czy magnez. 


www.edziecko.pl

9 lipca 2008 r.
Małgorzata Welman, konsultacja: dr Izabella Łazowska-Przeorek

WODA...ALE JAKA?

 

Ciekawy i cenny artykuł dla chcących dowiedzieć się pożytecznych informacji na temat picia wody butelkowanej, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Artykuł powstał w konsultacji z dr Izabellą Łazowską - Przeorek. Zwraca ona uwagę rodzicom, by uczynili oni picie wody – zwyczajem, po to, by uzupełnić naturalną wilgoć, którą tracimy z moczem, potem, wydychaną parą wodną, ale również dlatego, by ich dzieci również nabierały takich nawyków. Dzieci bowiem uczą się przede wszystkim przez naśladownictwo, a nie perswazję. W artykule wystąpiły również pewne nieścisłośi, ponieważ autorka podaje, iż podczas upałów lub dużego wysiłku fizycznego, można sięgnąć po wodę niskosodową. Dodatkowo podaje błędną informację, iż lepiej pić wody niegazowane, bo te nasycone dwutlenkiem węgla gorzej gaszą pragnienie.



6 lipca 2008 r.
Hanna Mądra

TWOJA WODA

Aż miło poczytać artykuł, który czerpie informacje z rzetelnych źródeł, stwierdza fakty i przekazuje cenne i zrozumiale napisane wskazówki odnośnie picia wody butelkowanej. Liczymy na kolejne tak dobre opracowania i przyłączenie się tym samym do akcji edukacji na temat wody. Zapraszamy do dalszej współpracy z naszym portalem,  służymy radą i pomocą. Jest nam bardzo miło, że na łamach czasopisma Gala, polecany jest program „Woda dla zdrowia” wraz z naszą stroną internetową. Podany jest link do strony www.wodadlazdrowia.pl


Kurier Lubelski
5/6 lipca 2008 r.
BB

PIJMY NA OCHŁODĘ I ZDROWIE

 

Organizm w upały uruchamia proces pocenia, a to oznacza wydalanie z organizmu wody. W upały dobrze mieć zapas wody, inaczej łatwo o odwodnienie. O jego konsekwencjach i zaleceniach jak go uniknąć, mówi Anna Harton, specjalista ds. żywienia człowieka i dietetyki z Zakładu Dietetyki SGGW.

KOMENTARZ: Zalecenia znajdujące się w tekście są poprawne napisane, autor korzystał z dobrego źródła informacji. Wystąpiło jednak jedno błędne wyrażenie, na które musimy zwrócić uwagę: woda stołowa to nie jest „woda sztucznie oczyszczona, pozbawiona minerałów, oscylująca w kierunku wody destylowanej”, a produkowana jest z naturalnej wody źródlanej poprzez dodanie do niej naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych zawierających jeden lub więcej składników mających znaczenie fizjologiczne, takich jak: sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, czy też wodorowęglany. Służą one celom profilaktyczno-zdrowotnym podobnie jak naturalne wody mineralne.

Dowiedz się więcej o wodzie stołowej >>>



5/6 lipca 2008 r.
DOBRA WODA ZDROWIA DODA

W Gazecie Pomorskiej ukazał się bardzo klarownie napisany artykuł na temat rodzajów wód butelkowanych – wysoko- i średniozmineralizowanych wodach mineralnych, wodach stołowych, źródlanych i leczniczych oraz ich zastosowaniu. Prawdziwe informacje, podane jak na talerzu, suche fakty bez zbędnego przechwalania jednych i dyskryminowania innych wód, co często spotykamy w artykułach zawierających wplecioną w treść reklamę jakiejś wody lub po prostu zawierających wypowiedzi niekompetentnych osób. Cieszy nas fakt, że w treści artykułu wykorzystano informacje znajdujące się na stronach naszego portalu.
Zapraszamy do zapoznania się  z nimi >>>



5/6 lipca 2008 r.
Bogumiła Nehrebecka

DWA LITRY WODY DZIENNIE W CZASIE UPAŁÓW TO MINIMUM

 

Możemy polecić artykuł, ale chcielibyśmy również udzielić autorce kilka rad, aby niektóre błędy już się nie powtórzyły w przyszłości. Mianowicie bezzasadne jest twierdzenie, iż „bez ograniczeń można pić tylko wody z zawartością składników mineralnych poniżej 500 mg/l, gdyż za dużo jodu, magnezu, potasu, sodu, cynku czy bromu nie wszystkim jest potrzebna”.  Bowiem czy to w wodach źródlanych, czy w mineralnych, zawartość potasu, cynku czy bromu jest tak mała, że nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla zdrowia człowieka, ani w rozumieniu pozytywnym ani negatywnym. W przypadku magnezu, organizm praktycznie zawsze cierpi na niedobór tego pierwiastka, a picie wody to idealny sposób na uzupełnienie jego braków. Zawartość sodu w wodzie jest niewielka w porównaniu z jej zawartością w wielu produktach, spożywanych na co dzień. Nie ma sensu zatem analizować możliwości przedawkowania tych składników mineralnych pijąc wodę mineralną czy źródlaną.



5/6 lipca 2008 r.
Anna Rogulska

JAKA WODA ZDROWIA DODA?

 

Chęci i intencje na pewno były szczytne, ponieważ artykuł miał zawierać zalecenia i porady odnośnie picia wód butelkowanych. Mamy tu jednak do czynienia ze zbyt śmiałym podjęciem się tematu, bez jego wystarczającej znajomości i przypuszczalnie powstałego bez konsultacji ze specjalistą z tej dziedziny. Autorka podjęła się nieudanej próby klasyfikacji niektórych wód butelkowanych znajdujących się na rynku, łącznie z zaleceniami jej picia dla konkretnych grup osób. Również użyte słownictwo jest nieprofesjonalne i mogące wprowadzać w błąd czytelnika, na przykład: gatunki wód mineralnych.


PAP - Nauka w Polsce
4 lipca 2008 r.
Karolina Olszewska

JAK MĄDRZE ZASPOKOIĆ PRAGNIENIE?

 

Jak mądrze zaspokoić pragnienie? – radzi PAP-Nauka w Polsce, powołując się na wypowiedzi eksperta Tadeusza Wojtaszka z programu Woda dla zdrowia. W artykule jest podanych kilka najistotniejszych wskazówek odnośnie picia odpowiedniego rodzaju wody i wyjaśnienie mechanizmów w naszym organizmie, sprawiających, że uzupełnianie płynów jest bardzo istotnym elementem utrzymywania zdrowia.



2 lipca 2008 r.
Katarzyna Walterska

CZY SZYKUJE SIĘ KONSOLIDACJA KOLEJNEJ BRANŻY?

Rynek wód butelkowych w Polsce jest bardzo rozdrobniony. Działają dziesiątki producentów oferujących prawie 200 marek wody i wciąż pojawiają się nowe. Widać inwestycje zarówno w technologie, opakowania jak i marketing. Czy producentów czeka fala konsolidacji tak jak to ma miejsce w branży mięsnej i mleczarskiej? Zdania są podzielone. Na rynku widoczna jest konkurencja, ale jest jeszcze miejsce dla każdego. Artykuł przedstawia kilka stanowisk, wypowiedzi osób działających w tej branży.
I tak na przykład: Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy Wojciech Rutkowski uważa, że można liczyć się z konsolidacją, tak jak to miało miejsce w innych branżach. - Duzi producenci mają jednak większe możliwości kapitałowe, ale myślę, że mniejsi producenci też pozostaną na rynku. Mają wypromowane marki, więc będzie im łatwiej - dodał.

Paweł Witaszek, wiceprezes Nałęczów Zdrój Sp. z o.o, producent Cisowianki przekonuje, że rynek branży FMCG należy do najbardziej dynamicznych pod względem zachodzących zmian i dlatego należy brać pod uwagę różne scenariusze - Trudno jest tu wyrokować, ale biorąc pod uwagę propozycje, jakie otrzymała np. Cisowianka ze strony znanych w świecie koncernów, można spodziewać się, że słabsi gracze rynkowi mogą sprzedać swoje firmy - dodał.
Joanna Krawczyk-Gluch
, dyrektor marketingu WOMIR-SPA Sp. z o.o., producenta Dobrawy stwierdziła, że rynek wody mineralnej jest ciągle atrakcyjny dla nowych graczy, nie tylko krajowych. Świadczy o tym m.in. debiut wody űródło Tymbark w ubiegłym roku i Kropli Beskidu koncernu Coca-Cola dwa lata wcześniej. - Konkurencja na tym rynku i tak jest już duża, zatem można przypuszczać, że rynek będzie się konsolidował. Już teraz koncerny są właścicielami paru polskich marek jak na przykład Nestle: N
ałeczowianka, Mazowszanka, Aquarel, Dar Natury, Danone: Żywiec Zdrój, Vitalinea. Obecne są na rynku przykłady marek wód pobieranych z różnych ujęć w kraju, nie wykluczone, że kolejne firmy pójdą tym tropem, jeżeli nie unormują tego regulacje prawne - powiedziała. Podobne zdanie ma Lech Włodarczyk, dyrektor ds. ekonomicznych, członek zarządu Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich SA, producent Staropolanki. - Świadczy o tym działalność koncernu Danone, który w swoich rękach posiada marki Primavera oraz Żywiec Zdrój. Rynek polski idzie w kierunku rynku francuskiego, na którym 90 proc. udziałów skupiają 4 firmy. Konsolidacja w tym wypadku nie oznacza jednak likwidacji poszczególnych marek, ale zmianę właściciela. Termin wprowadzenia tego rodzaju zmian może nastąpić w ciągu 3 - 5 lat - powiedział Włodarczyk.
Szymon Brocki, prezes spółki Jaworowy Zdrój
jest przekonany, że rynek wód butelkowych zostanie wykupiony przez wielkie koncerny. -Woda będzie miała jedną nazwę mimo tego, że będzie rozlewana w wielu miejscach. Klienci nie będą mieć nawet pojęcia o tym fakcie i w związku z tym będą pić przykładowo wodę Żywiec z Żywca, białego Stoku i Pszczyny - podsumował. Wojciech Rutkowski przyznaje, że do Izby docierają takie obawy. - Ministerstwo Zdrowia przygotowuje rozporządzenie na temat naturalnych wód mineralnych i wód źródlanych, gdzie takie praktyki nie będą dopuszczalne. Wody z jednego źródła będą produkowane pod jedną marką - powiedział.
Zdaniem Iwony Jacaszek, dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska, taki scenariusz nie jest możliwy już teraz, ponieważ podawanie na etykiecie tej samej nazwy dla wody rozlewanej w różnych miejscach jest niezgodne z przepisami prawa unijnego. Mówi o tym tzw. dyrektywa wodna. - Specyfika tej kategorii wynikająca chociażby z ograniczeń prawnych oraz naturalnych np. mleko o tej samej nazwie można produkować wszędzie, marka wody jest związana ze źródłem powoduje, iż ten rynek nie konsoliduje się tak, jak inne rynki produktów FMCG - oceniła.
Natomiast Lech Włodarczyk uważa, że taki scenariusz jest pewny. - Dla przykładu Żywiec Zdrój swoja wodę rozlewa zarówno w Cięcinie k. Żywca jak i w Mirosławcu na Pomorzu - powiedział.


Samo Zdrowie
Lipiec 2008 r.

5 SPOSOBÓW JAK UGASIĆ PRAGNIENIE

"Wyczerpana, senna i nerwowa. Tak czujesz się podczas upałów. To dlatego, że Twojemu organizmowi brakuje wody. Liczy się nie tylko, ile pijesz, ale też co i w jaki sposób”.
O ile zalecenia znajdujące się w artykule odnośnie ilości i sposobów picia wody są prawidłowe, o tyle wskazania odnośnie rodzajów wód na upalne dni nie należy traktować poważnie, a jedynie chyba jako nieudaną próbę reklamy produktów, którym na siłę próbuje się przypisać zbawienne właściwości, których wody źródlane niestety nie mają. Pijąc bowiem tylko wodę źródlaną, którą uważa się w artykule za niezbędną, możemy jeszcze bardziej osłabić swój organizm niż gdybyśmy jej nie wypili. Gdy żar leje się z nieba najwięcej powinniśmy dostarczać do organizmu wody mineralnej, która jest bogata w składniki mineralne, ponieważ wraz z potem tracimy ich duże ilości.

W dziale ZAPYTAJ EKSPERTA, o skutkach odwodnienia organizmu opowiada

Halszka Gędek, dietetyk Poradni Żywieniowej FOOD LINE.

Na początku przypomina, iż większość procesów, zachodzących w organizmie, wymaga obecności wody. Trawienie, wchłanianie składników odżywczych czy utrzymanie stałej temperatury ciała, odbywają się w środowisku wodnym. Gdy w diecie jest zbyt mało płynów, procesy te są zaburzone. Na skutek odwodnienia początkowo dochodzi do ogólnego osłabienia organizmu. Pojawiają się również kłopoty z koncentracją, zapamiętywaniem i ogólne rozdrażnienie. Jak podkreśla Pani Dietetyk, odwodnienie powoduje zmniejszenie ilości wydzielanego potu, czego konsekwencją może być groźne przegrzanie się organizmu. Dodatkowo ograniczona jest również produkcja moczu. Może to prowadzić do tego, że w organizmie będą zalegać szkodliwe produkty przemiany materii. Odwodnienie jest stanem bardzo niebezpiecznym, a w skrajnych wypadkach może prowadzić do śmierci.

 


Lipiec 2008 r.
Małgorzata Uścińska

MAMO, DAJ MI PIĆ
 

Artykuł powstał przy  konsultacji pani Edyty Gulińskiej, specjalisty w dziedzinie żywienia. Zawiera wskazówki dla rodziców, jakimi napojami powinni uzupełniać płyny swoich pociech. Obok soków owocowych, warzywnych herbatek, czy zup i wodnistych owoców, jako jeden z najlepiej zaspokajających pragnienie sposobów została wymieniona woda, która nie zawiera zbędnych kalorii.



Lipiec 2008 r.
(ack)

WODA DLA AKTYWNYCH
 

Autorka artykułu przedstawia prawidłowy ogólny zarys informacji z tematyki wód butelkowanych. Jednak gorzej wypada już przy zaleceniach picia konkretnych rodzajów wód. Niewystarczająca wiedza i brak konsultacji ze specjalistami z tej dziedziny może powodować takie niedomówienia. Poza tym dziennikarze generalnie są błędnie przeświadczeni, że temat wody jest lekki, łatwy i przyjemny w pisaniu, nie zdając sobie sprawy jakie zamieszanie mogą wprowadzać wśród czytelników. Liczymy na  kolejne artykuły  wykazujące więcej zaangażowania w analizę źródeł  informacji i  odpowiednie ich wykorzystanie.



1 lipca 2008 r.
Jolanta Lenartowicz

DOBRA DIETA NA LETNIE DNI

W upalne dni powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, co jemy i pijemy, ponieważ pocąc się tracimy więcej wody i związków mineralnych. Najlepszym napojem na gorące dni lata jest woda mineralna, bo uzupełnia ubytki sodu i innych związków mineralnych, najskuteczniej uzupełnia płyny w organizmie. Nadmierny ubytek minerałów może bowiem powodować osłabienie, problemy z ciśnieniem krwi, a nawet utratę przytomności. Jest to problem szczególnie niebezpieczny dla osób w wieku podeszłym oraz małych dzieci, u których odwodnienie organizmu następuje stosunkowo najszybciej – mówi Iwona Koźlicka, dietetyk z Centrum Medycznego LIM w Poznaniu. Płyny powinniśmy uzupełniać regularnie, a w mniejszych ilościach. Bowiem niekorzystnie wpływa na nasz organizm niepicie przez kilka godzin, a następnie wypijanie 2-3 szklanek.


 

Top