Aktualności

Wygraj z wiosennym przesileniem
Kwiecień 06, 2017

Wiosną przyroda budzi się do życia. Rozkwitają kwiaty, słońce wcześniej wstaje i dzień staje się dłuższy. Mimo to, wiosną wiele osób odczuwa silne zmęczenie. To przesilenie wiosenne sprawia, że brak nam sił, odczuwamy często nieuzasadnione zmęczenie, brak chęci do życia, mamy problemy z koncentracją i wciąż jesteśmy senni.

To objawy przesilenie wiosennego, które ma nawet ma medyczną nazwę - syndrom zmęczenia wiosennego.

Zimą więcej czasu spędzamy w domu, brakuje słońca, a nasza dieta jest uboższa w witaminy i minerały. Dni są zdecydowanie krótsze, a nasza ogólna aktywność mniejsza. Gdy nadchodzi wiosna naszemu organizmowi trudno jest się przestawić i stąd kłopoty naszego organizmu, w dodatku zmieniająca się pogoda nie ułatwia sytuacji. Nasz organizm musi uporać się ze zmianami jakie zachodzą na zewnątrz, oraz ze spadkiem odporności i niedoborem witamin i minerałów. Co zrobić aby poradzić sobie z syndromem zmęczenia wiosennego i móc cieszyć się upragnioną wiosną?

Zmiany zacznijmy od naszej diety. Wiosna to doskonały czas na detoks i wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych. Choć w aptekach dostępne są setki preparatów witaminowych i mineralnych, zmiany zacznijmy od naszej lodówki! Owoce, warzywa i woda mineralna z odpowiednią zawartością składników mineralnych pomogą nam nabrać sił witalnych!

Wieki temu zauważono, że pijąc wodę z jakiegoś źródła ludzie odczuwają jej krzepiącą siłę wody i ulgę w swoich dolegliwościach. Przypisywali to różnym, często nadprzyrodzonym czynnikom – intrygowała ich odmienność tej wody. Bywała ona niezwyczajna, różniła się od „zwykłej” smakiem, zapachem, a nawet temperaturą. Nie wiedziano wówczas jeszcze, że wpływ na to mają zawarte w wodzie składniki mineralne, które nadają jej specyficzny smak i zapach. Źródła mineralne uważano za dar bogów i otaczano swoistym kultem.

W pędzie życia zapominamy często, że naturalne rozwiązania mogą być dla nas najlepsze!

Wieloletnie, a nawet wielowiekowe doświadczenia potwierdzają uśmierzające i kojące oraz profilaktyczne i lecznicze właściwości wielu wód. Bierze się to stąd, że zawarte w nich składniki mineralne mają duże znaczenie dla funkcjonowania wszystkich elementów naszego ciała, począwszy od najmniejszej komórki, aż do całego zespołu mięśni, kości i organów wewnętrznych. Wody mineralne mogą więc pomóc nam w zwalczaniu syndromu zmęczenia wiosennego!

Nasza dieta jest uboga w niektóre składniki mineralne i to na nieszczęście przede wszystkim w te, które najbardziej potrzebne są do budowy i funkcjonowania organizmu. Badania naszych racji pokarmowych wykazują największe niedobory przede wszystkim dwóch podstawowych biopierwiastków, jakimi są magnez i wapń. Niedobory te wynoszą przeciętnie 1/3 dziennego zapotrzebowania. Przy zapotrzebowaniu organizmu na około 300 mg magnezu, w przeciętnej diecie spożywamy go około 200 mg. Te brakujące 100 mg jest przyczyną wielu dolegliwości, które zwykle nie kojarzy się z brakiem owego niepozornego pierwiastka. Nasza wiosenna apatia także często wynika z niedoboru tego pierwiastka! Rozdrażnienie, zmęczenie, problemy z koncentracją to częste objawy niedoboru magnezu. Brak magnezu na poziomie komórki powoduje niesprawne działanie pompy sodowo-potasowej, która dostarcza składniki pokarmowe do tej najmniejszej „cegiełki” naszego ciała. Takich cegiełek są miliardy i łatwo chyba sobie wyobrazić, co może się dziać, kiedy większość z nich jest niedożywiona. Źle funkcjonują wtedy zbudowane z nich organy. Najwrażliwszy jest nasz mózg, który stymuluje szereg zachowań.

Bardzo często zapominamy, jak ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest wapń.. Potrzeba nam go bardzo dużo do budowy układu kostnego, który jest podstawową konstrukcją utrzymującą nasze ciało. Ale wapń to nie tylko mocne kości, bowiem łagodzi on objawy alergii u alergików, wpływa na pobudliwość układu nerwowego, działanie mięśni, a jony wapnia pomagają zachować odpowiednią równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Przede wszystkim należy obalić mit, że jego nadmierna ilość uwidaczniana w postaci kamienia w czajniku powoduje powstawanie kamieni nerkowych, bowiem inne reakcje chemiczne zachodzą w gotowanej wodzie, a inne w procesach metabolicznych w organizmie. Wspomniana równowaga kwasowo-zasadowa naszego organizmu wpływa znacząco na nasze zdrowie i samopoczucie. Na skutek złej diety, możemy borykać się z problemem zakwaszenia organizmu. Tu także z pomocą mogą przyjść nam nieocenione wody mineralne oraz lecznicze o wysokim ph, nazywane wodami alkalicznymi.

Z niedoborami składników mineralnych,a co za tym idzie z ich skutkami objawiającymi się jako syndrom zmęczenia wiosennego pomogą nam walczyć wody mineralne, najlepiej wysokozmineralizowane. Aby poczuć poprawę samopoczucia, wiosną warto sięgnąć po wody zawierające co najmniej 50 mg magnezu litrze oraz 100 mg wapnia w jednym litrze. W ten naturalny sposób dodamy sobie energii w pierwszych dniach wiosny.  

Redakcja programu "Woda dla zdrowia"

*W artykule wykorzystano fragmenty materiału "Wody mineralne służą zdrowiu" 

http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/317/0/wody-mineralne-sluza-zdrowiu.html

Top