Wrzesień 2010

Przegląd prasy 2010

Styczeń 2010
Luty 2010
Marzec 2010
Kwiecień 2010
Maj 2010
Czerwiec 2010
Lipiec 2010
Sierpień 2010
Wrzesień 2010
Październik 2010
Listopad 2010
Grudzień 2010




 

 


Wrzesień 2010 r.
Iwona Kokoszka

TO TYLKO WODA

Koncern Nestlé Waters w lipcu uruchomił w Rzeniszowie k/Częstochowy nową fabrykę. Moce wytwórcze przedsiębiorstwa ocenia się na 40 mln wody rocznie. W fabryce będzie produkowana woda Dar Natury. Produkt w galonach ma być dostarczany do biur i domów.  Poprzednia fabryka Nestlé Waters uruchomiona została 17 lat temu w Częstoniewie. Uruchomienie nowej fabryki podyktowane zostało rosnącym zapotrzebowaniem Polaków na wodę. Obserwuje się spadek spożycia soków i nektarów na rzecz zwiększonej konsumpcji wody. W 2009 r. Polacy wypili blisko 3 mld litrów wody butelkowanej, płacąc za nią 2,5 mld zł, co stanowi 10% więcej niż w 2008 r.
Pod względem sprzedaży wody w opakowaniach zajmujemy 6 miejsce w Europie. Polska posiada znaczny potencjał rozwoju w tej branży z uwagi na dużo niewykorzystanych źródeł wody. Stwarza to dogodne warunki dla inwestorów.  Wielu Polaków zwraca uwagę nie tylko na pochodznie wody, ale również na jej cenę. Największym powodzeniem cieszą się tzw. private labels, czyli marki własne hipermarketów i sieci handlowych. Ich udział rośnie w bardzo szybkim tempie i w zeszłym roku wzrósł o 10% w porównaniu do roku 2008.
Marki własne (private labels) zyskują coraz bardziej znaczącą przewagę. Ich łączna wartość sprzedaży w ciągu ostatniego roku to 320 mln złotych. Prawie każda większa sieć hipermarketów i dyskontów ma swoją wodę mineralną. I tak od kilku lat dla hipermarketów,  Eurocashu i Biedronki produkują ją: Refresco, Mineral Complex, Paola, Taja i Bewa.
W artykule omówiono jeszcze działania marketingowe mające na celu wzmocnienie i rozszerzenie sprzedaży wód przez czołowe firmy działające na tym rynku.


24 września 2010 r.
Agnieszka Domka-Rybka

PROMUJEMY DOBRE MARKI

Ruszyła 3 edycja plebiscytu „Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza 2010” organizowanego przez Gazetę Pomorską. O tytuł najlepszej marki z tego regionu walczy m.in. woda mineralna „Krystynka” i warzelnia soli z Uzdrowiska Ciechocinek. W zeszłym roku pochodząca z tego zakładu „Krystynka” otrzymała wyróżnienie. W tym roku Kapituła wskaże trzech zwycięzców: wśród produktów, usług i wydarzeń.
"Krystynka" jest to woda wysokozmineralizowana o specyficznym, lekko słonym smaku. Opóźnia procesy starzenia, obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie tętnicze krwi i chroni układ naczyniowo-sercowy. Kolejny atut Uzdrowiska Ciechocinek to zabytkowa warzelnia soli, w której niezmiennie od 170 lat produkuje się sól spożywczą oraz jej pochodne, czyli leczniczy szlam i ług. „Pokazując się w „Gazecie Pomorskiej” udowadniamy wielkim korporacjom, że również regionalne firmy, których nie stać na reklamy w ogólnopolskiej telewizji, oferują produkty godne polecenia” - mówi Edward Gaitkowski, zastępca prezesa Uzdrowiska Ciechocinek.

 


20 września 2010 r.
Beata Rymarz

WODA – ŻYCIODAJNA SUBSTANCJA

Na stronach portalu omówiona została kampania edukacyjna pod hasłem „Mamo, tato, wolę wodę!”, sponsorowana przez jednego z czołowych producentów wód źródlanych. Akcja ma zachęcić dzieci po picia wody źródlanej zamiast napojów słodzonych. Dzieci w wieku rozwojowym powinny dostarczać organizmowi dużo składników mineralnych, a co za tym idzie pić wody mineralne bogate w takie składniki. Niestety wody źródlane zawierają składniki mineralne w zbyt małych ilościach, ponadto powodują ich wypłukiwanie z organizmu.

16 września 2010 r.
U ŹRÓDŁA WODY ŻYCIA

W Starym Sączu, w województwie małopolskim, znajduje się źródełko, z którego woda według miejscowej ludności ma moc uzdrawiającą. Położone jest przy murze klasztoru Sióstr Klarysek, ufundowanego przez księżną Kingę - żonę króla Bolesława Wstydliwego, która po śmierci męża postanowiła założyć zakonny habit i poświęcić swoje życie Bogu. Tyle mówi historia. Brak jest natomiast historycznych faktów na temat daty i okoliczności pojawienia się samego źródełka. Dziejopisarz upamiętniający żywot św. Kingi tak przedstawia pojawienie się źródełka: „Onę też rózgę lipową, której miasto laszczki służebnica Chrystusowa używała, niedaleko kościoła w ziemi wetknęła. Rozrosła się ona laska w wielkie drzewo. Pod nim poleciła Kinga wykopać studzienkę, której woda okazała się cudowną”.
Obecnie prowadzone są prace mające na celu odrestaurowanie źródełka, aranżację jego otoczenia, a także budowę pieszego szlaku prowadzącego do tego niezwykłego miejsca. Planowane jest także odnowienie kapliczki, w której znajdowałaby się zabytkowa drewniana figura św. Kingi, przechowywana w klasztorze. Nad studzienką ma zostać umieszczona płaskorzeźba świętej oraz informacja o historii źródełka. Prace są finansowane z funduszy Urzędu Miasta i środków pozyskanych z
14 września 2010 r.
(GOD)

PICIE WODY POMAGA W SZYBKIM ODCHUDZANIU
Picie dwóch szklanek niegazowanej wody przed każdym posiłkiem przyspiesza utratę zbędnych kilogramów”.

Odkryli to amerykańscy naukowcy. Badając osoby, które się odchudzały, wykazali że ci, którzy pili wodę, tracili znacznie więcej kilogramów, niż osoby, które w odchudzaniu skupiały się tylko na diecie. Chodzi o to, że woda wypełnia żołądek i sprawia, iż uczucie nasycenia posiłkiem pojawia się znacznie szybciej. Jednocześnie eksperci ostrzegają, że nadmierne spożycie wody może mieć negatywne skutki i prowadzić do obrzęku mózgu.


7 września 2010 r. ukazał się ciekawy artykuł pana Mariusza Urbanke pod tytułem "Oszczędzaj niebieskie złoto-to nasz skarb", którego skrót prezentujemy poniżej.
OSZCZĘDZAJ NIEBIESKIE ZŁOTO - TO NASZ SKARB

Coraz częściej słyszymy, że woda to „niebieskie złoto”. Powiedzenie takie wzięło się z faktu, że zasoby wody są ograniczone i jest ona niezbędna do funkcjonowania żywych organizmów. Ludzie mają do dyspozycji zaledwie 1% wody, gdyż tylko tyle wody na naszej planecie nadaje się do spożycia. Pozostałą część stanowią przede wszystkim morza i oceany, a także ścieki i wody zanieczyszczone, czyli jednym słowem woda nienadająca się do konsumpcji. Dlatego też w grudniu 2003 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło lata 2005-2015 Międzynarodową Dekadą dla akcji „Woda dla Życia”. Ponadto corocznie 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony w 1992 r. po konferencji w Rio de Janeiro, na mocy decyzji ONZ.
Niedobór wody może objawiać się na różne sposoby – brak fizyczny, ekonomiczny czy instytucjonalny. Przyjmuje różne oblicza w zależności od regionu świata. Istnieją kraje, gdzie deficyt wody przybiera ogromne rozmiary zagrażające życiu ludzkiemu. Na problem ten szczególną uwagę zwróciła Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, która apeluje o oszczędzanie wody i pomoc państwom, które jej najbardziej potrzebują. Z inicjatywy PAH w krajach Trzeciego Świata budowane są studnie m.in. w Sudanie. Inwestycje takie są bardzo kosztowne, dlatego PAH prosi o pomoc finansową na ten cel np. poprzez przekazanie 1% podatku.
Obecnie blisko 700 milionów ludzi w 43 krajach cierpi z powodu braku wody. Szacuje się, że do roku 2025 liczba ta wzrośnie do 3 miliardów osób. Konieczna zatem staje się dbałość o światowe zasoby wody, przejawiająca się m.in. stworzeniem zintegrowanej i trwałej polityki zarządzania zasobami wody. Istniejące zasoby wody wyczerpują się z powodu szybkiego wzrostu populacji, nieracjonalnych standardów konsumpcji, złego wykorzystania dostępnych zasobów wody, zanieczyszczeń, a także nietrafionych inwestycji w infrastrukturę i zbyt wysokim zużyciem wody w niektórych regionach świata. Na Ziemi są oczywiście miejsca bardzo zasobne w wodę, niestety jej jakość budzi wiele wątpliwości z uwagi na występujące tam zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Jeśli chodzi o nasz kraj to można powiedzieć, że Polska ma dostęp do dużych zbiorników wodnych, gdzie są zlokalizowane ujęcia wody pitnej (zarządzane w głównej mierze przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.), a także do górskich rzek posiadających najwyższą klasę czystości. Mimo tego Polska jest jednym z krajów europejskich zagrożonych niedoborem wody. Przeciętny Polak ma do dyspozycji 1,6 tyś m3 wody rocznie, czyli trzykrotnie mniej niż wynosi średnia europejska i prawie pięciokrotnie mniej od średniej światowej.
Eksperci alarmują, że zapotrzebowanie na wodę będzie wzrastać: do uprawy roślin, w postaci wody pitnej i do celów sanitarnych, a także wody do celów przemysłowych i na potrzeby coraz bardziej zurbanizowanych miast. Uważają, że brak wody będziemy odczuwać coraz dotkliwej, a co najgorsze może to zagrozić rozwojowi ekonomiczno-społecznemu i równowadze środowiska. Jedynym ratunkiem jest rozsądne gospodarowanie zasobami wodnymi, które jeszcze posiadamy.
Z roku na rok woda staje się towarem coraz bardziej luksusowym. W niektórych polskich miastach cena za 1000 l wody wynosi ponad 5 zł. Wbrew pozorom 1 m3 wody to nie tak dużo - dorosły człowiek potrafi zużyć miesięcznie 6-7 m3 wody. W artykule zamieszczono kilka rad jak skutecznie zmniejszyć zużycie wody w domu:
- sprawdzaj uszczelki (z cieknącego kranu ucieka nawet 100 l wody na dobę),
- oszczędzaj wodę w czasie golenia i mycia zębów (skorzystaj z wody nalanej do kubeczka),
- weź prysznic zamiast codziennych kąpieli w wannie (do kąpieli średnio potrzeba 150-200 l wody, pod prysznicem zużywasz tylko 1/3 tej ilości),
- zainstaluj na kran perlator (urządzenie służące do napowietrzania wody, dzięki czemu strumień wody jest mocny i zużywa się jej mniej),
- zaopatrz się w baterie termostatyczne (automatycznie ustawiają temperaturę wody, przez co nie pozwalają żeby płynęła zbyt zimna/gorąca),
- wymień stary sprzęt AGD na nowy (nowoczesne pralki i zmywarki są wyposażone w funkcję redukcji zużycia energii i wody),
- kupując pralkę zwróć uwagę na jej funkcje pozwalające oszczędzać wodę (np. funkcja automatycznego ważenia wsadu, funkcje krótkich programów do prania rzeczy niezbyt zabrudzonych),
- kupując zmywarkę dostosuj jej wielkość do liczby członków swojej rodziny (dla małych gospodarstw domowych do 3 osób zaleca się zmywarkę o szerokości 45 cm), zwróć uwagę na takie funkcje zmywarki jak: automatyczna kontrola czystości wody (pozwala obniżyć zużycie świeżej wody) i wewnętrzny wymiennik ciepła (umożliwia odzyskanie ciepła z gorącej wody, którą zmywarka wypompowuje i ogrzanie świeżej wody dostarczanej do urządzenia), włączaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna w przeciwnym wypadku korzystaj z programu krótkiego lub ekspresowego mycia,
- jeżeli nie posiadasz zmywarki, zrezygnuj z mycia naczyń pod bieżącą wodą na rzecz mycia w zlewie, a dopiero czyste naczynia opłukaj pod strumieniem zimnej wody.
- gotuj w małej ilości wody w zamkniętych naczyniach (zaopatrz się w parowar, który jest bardzo wydajny a ugotowane w nim potrawy są smaczne i zdrowe).


4 września 2010 r.
Paweł Walewski
MAGNETYZM MAGNEZU

Artykuł porusza zagadnienia związane z rolą i znaczeniem magnezu dla organizmu, a także skutkami jego niedoborów. Zwraca uwagę na list adresowany do minister zdrowia, Ewy Kopacz, poruszający cywilizacyjny problem zatoksycznienia dzieci ołowiem. Inicjator listu dr Jerzy Oleszkiewicz, prezes społecznego oddziału Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, przekonuje: „Ten niedoceniany pierwiastek jest doskonałą odtrutką i neutralizatorem ołowiu”. PTMag już od ponad 20 lat popularyzuje wiedzę na temat tego cennego biopierwiastka nazywanego „królem życia”, zgodnie z ideą swojego patrona, krakowskiego lekarza, prof. Juliana Aleksandrowicza.
Deficyt magnezu w polskiej populacji jest spowodowany m.in. dietą opartą na produktach ubogich w magnez lub wypłukujących go z organizmu (białe pieczywo, kofeina, teina, alkohol) a także miękką wodą pozbawioną soli magnezowych. Artykuł podaje, że dobrym sposobem na zwiększenie podaży magnezu w organizmie jest dieta oparta na produktach bogatych w ten pierwiastek (ciemne pieczywo, orzechy, banany, rośliny strączkowe). W przypadku niedoboru warto sięgnąć po odpowiednie preparaty magnezowe (najlepiej po konsultacji z lekarzem).
Naszym zdaniem niedocenionym sposobem walki z niedoborem magnezu jest picie naturalnych wód mineralnych bogatych w ten cenny składnik mineralny. Na rynku istnieje wiele wód zawierających ponad 50 mg magnezu na litr (ilość warunkująca jego profilaktyczno-zdrowotne działanie) na przykład takich jak: Muszyńskie Zdroje, Zdroje Piwnicznej, Muszynianka, Piwniczanka.
Cały artykuł można przeczytać na stronach PTMag, zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

 

 

Top