Sprawozdanie Święto Wód Muszyna

 Organizatorzy:
     

Partnerzy:

   


 Dodatkowe informacje:

www.muszyna.pl
www.mgok.muszyna.pl
www.mda.krakow.pl


Święto Wód Mineralnych w mediach: Przekazanie wody Podopiecznym Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt w Krakowie

ŚWIĘTO WÓD MINERALNYCH - MUSZYNA 2013

W dniach 10-11 sierpnia 2013 roku w Muszynie odbyło się Święto Wód Mineralnych, które przede wszystkim było niebywałą okazją do poznania wód z regionu i całej Polski. Imprezie towarzyszły liczne występy, konkursy oraz koncerty na terenie Amfiteatru „Zapopradzie”.

Głównym organizatorem imprezy był Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna Jan Golba oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie, której dyrektorem jest Pani Izabela Bajorek.

Partnerem imprezy był program „Woda dla zdrowia” prowadzony pod patronatem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego oraz Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy”

W trakcie trwania całego święta odbywała się degustacja wód mineralnych i leczniczych, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Na stoisku programu „Woda dla zdrowia” dostępne były wody z okolic Muszyny, ale także z całej Polski, a nawet Litwy. Były to:

Muszynianka, Piwniczanka, Ustronianka, Wysowianka, Kryniczanka, Cisowianka, Cisowianka Perlage, Buskowianka, Krystynka, Vytautas, Staropolanka, Zdroje Piwniczna, MinerVita, Ostromecko, Anka, Augustowianka, Inowrocławianka, Muszyna Zdrój, Muszyńskie Zdroje, Muszyna Skarb Życia, Mineral Zdrój, Rymanów Zdrój, Celestynka, Muszyna Minerale, Krynica Minerale, Perła Swoszowic, Białowieski Zdrój

Wody lecznicze: Jan, Zuber, Słotwinka, Józef, Franciszek, Henryk, Józefina, Helena

Wiele osób przekonało się, że każda woda różni się smakiem oraz właściwościami.

Poza degustacją można było również wziąć udział w konkursach z nagrodami z wiedzy o wodzie. W odpowiedzi na niektóre z nich pomagali przedstawiciele programu „Woda dla zdrowia” oraz dostępne materiały pomocnicze w postaci posterów, ulotek, czy butelek z wodami.

W programie święta było również wiele atrakcji dla dzieci, a także występy, pokazy, koncerty, m.in.:

- „Graal” - widowisko plenerowe w wykonaniu Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”- działania animacyjne, szczudła, kolorowe stroje, gigantyczne bańki mydlane, elementy pirotechniczne, zabawy dla najmłodszych. 
- „Muzyczne impresje” - występy artystyczne zespołów z Polski i Słowacji 
- „Brodway w Muszynie” - Koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyrekcją Stanisława Strączka i Leszka Mieczkowskiego wraz z solistami: Edytą Krzemień i Damianem Aleksandrem. Orkiestra zagrała światowe przeboje musicalowe, filmowe i jazzowe, a nawet operetkowe i operowe
-„Lady Klaun” - program dla dzieci w wykonaniu Studia Teatralno-Muzycznego „Fama” z Dębicy - zabawy, konkursy animacje dla najmłodszych 
- Występ zespołu folkowego „Lachersi” 
- Koncert Gwiazdy Wieczoru: Tatiana Okupnik

W niedzielę, na żywo w TVP o godz. 16.50 przeprowadzone zostały  wywiady z organizatorami święta: Janem Golbą - Burmistrzem Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Izabelą Bajorek - Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie, oraz z Tadeuszem Wojtaszkiem - kierownikiem programu "Woda dla zdrowia", prezesem Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”. Rozmowy poprowadziła Pani Jolanta Michalska z TVP.

O godz. 18.00 na scenie wystąpił Tadeusz Wojtaszek - kierownik programu „Woda dla zdrowia”, który podkreślał znaczenie składników mineralnych zawartych w wodach.

Stoisko „Woda dla zdrowia” odwiedzili m.in. Stanisław Sorys - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Jan Golba - Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, a Pani dr Małgorzata Pieniak z PTMag opowiedziała Panom o walorach wód.

Z zaciekawieniem odwiedzali nas również liczni dziennikarze, np. z TVP KrakówRMF FM czy miesięcznika Sądeczanin z portalem Sadeczanin.info

Święto Wód Mineralnych i program „Woda dla zdrowia” propagowała również Maskotka „Bocian z plecaczkiem”, który jest symbolem Muszyny.

Podczas Święta Wód w Muszynie odbyły się również obrady Rady Naukowej programu „Woda dla zdrowia” Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im.prof. Juliana Aleksandrowicza (PTMag) i zaproszonych Gości, a także spotkanie Producentów Wód z Zarządem Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy” i Zarządem PTMagObrady prowadziła Przewodnicząca Zarządu Głównego PTMag prof. dr hab. Magdalena Maj-Żurawska. 

W obradach uczestniczyli m.in.:

prof. dr hab. Alfreda Graczyk – Przewodnicząca Rady Naukowej programu „Woda dla zdrowia”
mgr Tadeusz Wojtaszek – Członek Prezydium ZG PTMag, Prezes KIG „PR”
prof. dr hab. Maria Iskra – Kierownik Zakładu Chemii Ogólnej w Katedrze Chemii i Biochemii Klinicznej UM w Poznaniu
prof. Tadeusz Tuszyński – Członek ZG PTMag, UR w Krakowie
prof. Józef Koc – Członek Zarządu Głównego PTMag, UWM w Olsztynie
Anna Suska – Sekretarz ZG PTMag, Uniwersytet Warszawski

Była to okazja do uczczenia tego święta, ale i do omówienia ważnych zagadnienień dotyczących jakości wód, ich nazewnictwa, przeznaczenia i wielu innych z tym związanych.

Z okazji Święta Wód Mineralnych w Muszynie przekazaliśmy partię wody Białowieski Zdrój, którą zasponsorowała firma HOOP S.A. dla Podopiecznych Ośrodka Wychowawczego dla Dziewcząt prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP w Krakowie

Producenci wód wykazywali wielkie zaangażowanie w udział w Święcie Wód, przejawiające się obecnością około 30 marek wód mineralnych, źródlanych i leczniczych na stoisku programu „Woda dla zdrowia” i Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”. Po raz pierwszy były to wody nie tylko z regionu, ale i z całej Polski, co cieszyło przede wszystkim konsumentów, którzy mieli okazję zobaczyć cały przekrój wód zgromadzony w jednym miejscu. 

Już teraz zapraszamy na Święto Wód w Muszynie za rok, na które przygotujemy moc niespodzianek związanych z tą tematyką.     

     

     

 

Producenci - partnerzy prezentacji:

 
             
               
 

Patroni medialni:
TVP Kraków, RMF Maxxx, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, naszemiasto.pl, Sądeczanin 

 

 

 

Top