Woda dla powodzian

 

Powódź 2010

 


26.05.2010 r.

Woda do picia w czasie powodzi

Mieszkańcy całej Polski w dalszym ciągu borykają się z powodzią oraz jej skutkami. Woda, która zalewa domy powoduje ogromne straty, nie tylko materialne. Trzeba bowiem podkreślić, iż fala powodziowa, która zabiera ze sobą wszystko, co spotka na swojej drodze - śmieci, groźne substancje chemiczne, padłe zwierzęta, a nawet zawartość szamb, może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Na terenach powodziowych woda roznosi, przenosi i osadza drobnoustroje zakaźnych schorzeń przewodu pokarmowego W glebie oraz chłodnych, wilgotnych pomieszczeniach mogą one pozostać zdolne do zakażenia nawet przez kilka tygodni.

Dlatego w czasie powodzi nie wolno używać w gospodarstwie domowym wody ze studni ani wody gruntowej, a z oczyszczaniem studni trzeba poczekać aż woda opadnie. W takiej sytuacji do przygotowywania posiłków najlepsza jest woda źródlana, natomiast do bezpośredniego picia naturalna woda mineralna. Szczególnie ważne jest w tym czasie przestrzeganie zasad higieny w zakresie mycia rąk, czy nawet zębów, zwierząt, pożywienia: warzyw, mięsa, jaj. Do tych celów również można używać wody butelkowanej.

Osoby korzystające z wody wodociągowej są w o tyle dobrej sytuacji, że jakość wody w sieci jest regularnie badana i w większości miast woda jest zdatna do picia. Może ona jednak tracić znacznie na walorach smakowych, gdyż w niektórych miejscach jest ona profilaktycznie chlorowana. Warto więc ograniczyć spożycie takiej wody na rzecz bogatej w zdrowe pierwiastki – wody mineralnej.

Producenci wód butelkowanych są przygotowani na zwiększenie dostaw wody do sprzedaży, jak również na zaopatrzenie w nią potrzebujących.

Top