Październik 2009

 

Przegląd prasy 2009

Styczeń 2009
Luty 2009
Marzec 2009
Kwiecień 2009
Maj 2009
Czerwiec 2009
Lipiec 2009
Sierpień 2009
Wrzesień 2009
Październik 2009
Listopad 2009
Grudzień 2009



 
30 października/1 listopada 2009 r.
Patrycja Otto

CISOWIANKA PRÓBUJE ZDETRONIZOWAĆ ŻYWIEC ZDRÓJ

Cisowianka chce zostać liderem wód mineralnych w ciągu trzech lat. Najnowsze badania Nielsena dowodzą, że ten plan jest bliższy realizacji. Od dziewięciu miesięcy, firma Polskie Zdroje, do której należy woda Cisowianka, systematycznie zwiększa swoje udziały w rynku. Obecnie różnica w udziałach rynkowych między marką Cisowianka i Żywiec-Zdrój wynosi 3 pkt proc. Na sukces Cisowianki składa się w dużej mierze zwiększona dostępność produktu, czy rozbudowa zakładu oraz uruchomienie nowego centrum dystrybucyjnego.



30 października 2009 r.
NIEBEZPIECZNE NAWADNIANIE

W 2007 r. w wyniku wypicia zbyt dużej ilości wody w czasie konkursu „Hold Your Wee for a Wii” organizowanym przez stację radiową KDND-FM, zmarła Amerykanka. Sąd nakazał wypłacenie rodzinie kobiety 16 milionów dolarów. Sąd w Kalifornii uznał, że stacja radiowa KDND-FM w Sacramento i jej właściciel są odpowiedzialni za śmierć 28-letniej Jennifer Strange, matki trójki dzieci - podaje BBC. Więcej >>>



30 października 2009 r.
(ika)

PIJ TE WODY NA ZDROWIE

Klasyfikacja wód butelkowanych na naturalne wody mineralne, naturalne wody źródlane, wody stołowe z wyjaśnieniem, jaka jest różnica pomiędzy nimi. Różnią się bowiem składem mineralnym, właściwościami, smakiem. Szczególnie trzeba zwracać uwagę na skład mineralny, który zamieszczony jest na etykiecie i wybierać odpowiednią dla potrzeb swego organizmu i trybu życia.



29 października 2009 r.
Magdalena Zastawnik

NATURALNA KRYSTALICZNIE CZYSTA WODA

Galicjanka zaliczana jest do najlepszych wód mineralnych w Polsce. Charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i bogactwem składników mineralnych (ponad 2200 mg/l). Firma odnotowuje stały wzrost zainteresowania odbiorców Galicjanką. W związku z czym konieczne było przeprowadzenie kompleksowej rozbudowy przedsiębiorstwa. Dziś Galicjanka Energia Sp. z o.o. posiada jedną z najnowocześniejszych rozlewni w Polsce.


Bydgoszcz
29 października 2009 r.
Aleksandra Lewińska

RADNI NA TROPIE GORĄCYCH WÓD W BYDGOSZCZY

Gorących wód podziemnych chcą szukać radni z Klubu Konstantego Dombrowicza. Na razie zaproponowali, by rada miasta pozwoliła prezydentowi Bydgoszczy, sprawdzić, czy w ogóle jest szansa, by takie wody w mieście znaleźć i czy jest możliwość ich komercyjnego wykorzystania. Dyskusja była burzliwa, ponieważ na spotkaniu, wielu było, zarówno zwolenników, jak i przeciwników pomysłu. Największe zniechęcenie budziły doniesienia o podobnym, pierwszym odwiercie w Toruniu, który zakończył się fiaskiem, gdyż okazało się, że temperatura wody wynosi nieco ponad 60 stopni, a oczekiwano, że będzie o 20 stopni wyższa.



23 października 2009 r.
(NAT)

SPÓR O WODĘ. ZDROWIEJ PIĆ MINERALNĄ CZY ŹRÓDLANĄ?

Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” zaprotestowała przeciwko akcji edukacyjnej „Woda dla zdrowia matki i przyszłego pokolenia”. Ich zdaniem, organizatorzy kampanii psują opinię wodom źródlanym. Polacy wypijają rocznie ponad 2 mld opakowań wód butelkowanych. Według danych firmy analitycznej Nielsen, od sierpnia 2008 do lipca 2009 wydaliśmy na ten cel 22,7 mld złotych. To o 2,1 mld więcej niż rok wcześniej. Firmy w walce o klienta posiłkują się coraz bardziej wyszukanymi reklamami. Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. Prof. Juliusza Aleksandrowicza (PTMag) wraz z portalem „Woda dla zdrowia” od lat zaleca picie wód mineralnych jako bogatego źródła magnezu i wapnia. Czytaj dalej >>>



22 października 2009 r.
Łukasz Chmielowski

PIJ WWWodę - WODA MINERALNA ZE STRONY INTERNETOWEJ

Wody butelkowane, które uczestniczą w programie „Woda dla zdrowia”, można już zakupić w sklepie internetowym pod adresem www.sklep-aldo.ambar.pl. Do sklepu można również wejść ze strony www.wodadlazdrowia.pl, na której można bardziej szczegółowo poczytać o znaczeniu wody i wybrać odpowiedni jej rodzaj dla siebie. Dostępne są wody mineralne, lecznicze, stołowe. Hitem jest woda marki Jodica. - Zawiera jod, poszukują ją m.in. kobiety ciężarne – informuje Tadeusz Wojtaszek, twórca programu „Woda dla zdrowia”.



14 października 2009 r.
Agnieszka Grzelak

CZYM UGASIĆ PRAGNIENIE...

Autorka jasno mówi, że najkorzystniejsze dla zdrowia jest wypijanie dziennie około 2 litrów płynów, z czego 1-1,5l powinna stanowić woda mineralna zawierająca łatwo przyswajalne przez organizm pierwiastki. Tłumaczy również, iż dobrze jest, by woda zawierała co najmniej 1000mg/l składników mineralnych, gdyż jest to dla organizmu zbawienna dawka, takich pierwiastków jak magnez, wapń, siarczany czy jod, oczywiście w zależności od składu konkretnej wody. Woda mineralna raczej nie zawiera dużych ilości potasu, fluoru, które mogłyby mieć znaczenie dla organizmu. Słusznie podkreśla autorka, że picie wód z odpowiednią zawartością składników mineralnych ma działanie profilaktyczno-zdrowotne. Na etykietach trzeba szukać informacji, że woda mineralna jest wysokozmineralizowana.



12 października 2009 r.
Agnieszka Domka-Rybka

FIRMY NADAL WALCZĄ O LAURY

Trwa głosowanie w sms-owym plebiscycie „Nasze Dobro Kujawsko-Pomorskie – znak jakości Gazety Pomorskiej”. Czytelnicy gazety wybierają najlepszych w trzech kategoriach: artykuły spożywcze, przemysłowe i usługi. Czytelnik, który zwycięży w plebiscycie, otrzyma 5 tyś zł  w formie reklamy w Gazecie Pomorskiej. Głosowanie sms-owe kończy się 6 listopada 2009 r..Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali 20 listopada 2009 r. W kategorii artykułów spożywczych, w czołówce znajduje się Uzdrowisko Ciechocinek wraz ze swoją wodą mineralną Krystynka.



8 października 2009 r.
PIJ ZDROWĄ WODĘ Z MINERAŁAMI

Woda, tak jak pożywienie powinna dostarczać cennych składników odżywczych. Powinniśmy wycisnąć z niej, co się da – wapń, magnez, potas. Ludzie pijący dużo wody bogatej w minerały (czyli wodę mineralną) nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu tych pierwiastków w organizmie. Woda źródlana dostarcza ich w niewielkim stopniu. Rozmowa z profesorem Krzysztofem Grabowskim z Wrocławskiej Akademii Medycznej. Czytaj dalej >>>



8 października 2009 r.
mgr inż. Beata Majewska, dietetyk Naturhouse w Elblągu

DBAJ O SWÓJ ORGANIZM NA CO DZIEŃ - PIJ WODĘ

Artykuł zawiera informacje na temat zawartości i roli wody w organizmie, która może stanowić 45-75 procent masy ciała. Pani dietetyk Beata Majewska tłumaczy również od czego zależy ta zawartość oraz przypomina o potrzebie uzupełniania jej poprzez picie wody. Wskazuje, że niektóre osoby powinny szczególnie dbać o nawodnienie organizmu, na przykład pijące kawę czy herbatę, aktywne fizycznie. Na dopełnienie tych dobrych porad, brakuje jeszcze tylko informacji, jaki rodzaj wody jest odpowiedni dla poszczególnych grup kosumentów. W celu uzupełnienia tej wiedzy, zapraszamy na strony portalu Woda dla zdrowia.



7 października 2009 r.
CO JAK UNIKNĄĆ ZAWAŁU SERCA I NADCIŚNIENIA? LEPIEJ PIĆ TWARDĄ WODĘ

Artykuł potwierdza, że woda zawierająca dużą ilość składników mineralnych, szczególnie wapnia i magnezu jest cenna dla zdrowia. Podaje, że na terenach z miękką wodą śmiertelność spowodowana chorobami układu sercowo-krążeniowego bywa mniej więcej w 40. procentach większa niż na terenach z wodą twardą. Powołuje się na badania doktora Sari Dawsona z Uniwersytetu Medycznego w Galveston, który przez 10 lat zajmował się badaniem wody i ogłosił, że nie ma najmniejszej wątpliwości, iż tam, gdzie jest twarda woda, ludzie są zdrowsi. Nie umierają tak często na zawały, na ogół nie cierpią na nadciśnienie. Zazwyczaj nie miewają podniesionego poziomu cholesterolu we krwi, gdyż wapń i magnez obecne w twardej wodzie łączą się z tłuszczami z jedzenia, tworząc rodzaj mydła, które jest nieprzyswajalne przez organizm i wydalane, pozbywając się szkodliwych tłuszczów.



Październik 2009 r.
DIETA 60+

W diecie osób po sześćdziesiątce, szczególnie poleca się picie wody mineralnej, niezależnie od tego, czy z dwutlenkiem węgla czy bez. I słusznie. Oczywiście osoby, które mają dolegliwości gastryczne powinny raczej unikać wody gazowanej. Woda mineralna może dostarczyć wielu mikro- i makroelementów. Osobom starszym mającym różne dolegliwości poleca się również wody lecznicze, ale oczywiście odpowiednio dobrane rodzajowo i ilościowo, najlepiej przez lekarza. Wody mineralne można natomiast pić bez ograniczeń. W artykule słusznie zwraca się uwagę, by wody mineralne nie mylić ze źródlanymi. Źródlane bowiem nie posiadają cennych pierwiastków, które mogłyby mieć znaczenie dla zachowania dobrego zdrowia.



Październik 2009 r.
Katarzyna Pinkosz

CO ZAMIAST BĄBELKÓW

Prawidłowe informacje w części artykułu dotyczącej wody. Tłumaczy mamom czym różnią się od siebie wody nisko-, średnio-, wysokozmineralizowane, a także tzw. smakowe, czyli napoje. Jasno powiedziane jest, którą z poszczególnych wód można podawać niemowlakowi, a jaką na przykład dziecku, które skończyło roczek. Wyjaśnia również dlaczego nie jest to bez znaczenia oraz wskazuje w jaki sposób i do jakich celów spożywczych najlepiej używać omawiane wody. Program Woda dla zdrowia poleca ten artykuł.



Październik 2009 r.
CO ZA 10 MITÓW O ZDROWYM ŻYWIENIU MALUCHÓW

To prawda, że nie każda woda butelkowana nadaje się dla dzieci w 1. roku życia. Nie powinna to być woda mineralna, lecz woda źródlana, gdyż zawiera poniżej 500 mg/l składników mineralnych, dzięki czemu nie obciąża niedojrzałych jeszcze nerek malucha i nie podrażnia delikatnego żołądka.

Świat - podróże kultura
Październik 2009 r.
NA SZLAKU WÓD MINERALNYCH

SZCZAWNICA wzięła nazwę od znajdujących się na tym terenie, tj. szczaw wodorowęglanowych, sodowych i jodkowych. Uzdrowisko korzysta z siedmiu źródeł. Każde z nich ma swoją nazwę. Józefina to najstarszy zdrój, znany już przed rokiem 1810. Pomaga na nieżyt gardła i nosa, stany zapalne, astmę, rozedmę płuc, skazę moczanową i otyłość. Znajduje się tam również woda ze źródła Stefan, Magdalena, Jan, Szymon, Wanda i Pitoniakówka. Oprócz tego w Sromowcach Niżnych powstała kładka piesza łącząca polski i słowacki brzeg Dunajca. Spod niej od 1 kwietnia do 31 października flisacy zabierają turystów na spływ przełomem Dunajca.

 

 

Top