V Światowe Forum Wody

 

 

V Światowe Forum Wody

Tygodniowe obrady V Światowego Forum Wody w Stambule, w których uczestniczyło w różnych gremiach 25 tys. osób, zakończyły się uchwaleniem deklaracji, która podkreśla przede wszystkim konieczność oszczędzania zasobów wodnych.

Podczas gdy 2,5 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, dla tych, którzy ją mają, "kończą się czasy łatwej wody" - podkreślano w dyskusjach na Forum.

Dokument końcowy uznaje dostęp do wody za "podstawową potrzebę ludzkości"; przedstawiciele 20 państw domagali się uznania go za "fundamentalne prawo człowieka".

Na forum doszło do konfrontacji dwóch stanowisk i poglądów. Przedstawiciele dwudziestu państw, głównie Ameryki Łacińskiej i Afryki, przy wsparciu Szwajcarii, Holandii i Hiszpanii, domagali się dokonania "przełomu świadomościowego i politycznego w podejściu do sprawy dostępu do wody". Większość wypowiedziała się przeciwko włączeniu tego sformułowania do tekstu deklaracji. Znalazło się ono w aneksie do deklaracji. Przedstawiciel gospodarzy forum, podsekretarz stanu w tureckim Ministerstwie Środowiska Hasan Sarikaya, komentując odrzucone sformułowanie projektu deklaracji, powiedział: "Woda kosztuje pieniądze i dlatego dostęp do niej nie został uznany za prawo każdego człowieka".

Francuska sekretarz stanu ds. ekologii Chantal Jouanno oświadczyła: - Szokujące jest to, że wiedząc, iż brak (czystej) wody jest pierwszą przyczyną zgonów na świecie, nie ma reakcji na ten fakt w postaci mobilizacji politycznej.

Deklaracja uchwalona przez forum i ogłoszona z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody zawiera wiele zaleceń dotyczących jej oszczędzania. Przede wszystkim w rolnictwie, na które przypada 70 proc. światowego zużycia wody.

Francuski senator Jean-Francois Le Grand, który w ramach Forum przewodniczył spotkaniom parlamentarzystów z 90 krajów, określił deklarację końcową jako "bezbarwną, bezwonną i bez smaku".

Według nieoficjalnych informacji uznaniu dostępu do wody za prawo wszystkich ludzi sprzeciwiły się m.in. USA, wsparte przez Brazylię. (PAP)

 


 

Top