Woda uzdatniona słońcem

 

 

 

WODA UZDATNIONA SŁOŃCEM

Butelka, woda i dostęp do światła słonecznego. Tyle wystarczy, by pozbyć się z wody wirusów, pasożytów i bakterii. Metoda SODIS (Solar Water Disinfection Process), zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jest prostym i przystępnym sposobem polepszenia jakości wody.

Opisywane metoda związana jest z trzyletnim projektem Sodiswater, prowadzonym przez FP6-INCO. Jednym z najważniejszych ośrodków badawczych biorących udział w tym projekcie jest hiszpańska Platforma Solar de Almeria.

Naukowcy z The Royal College of Surgeons (Irlandia), których prace koordynował doktor Kevin McGuigan odkryli, iż wystarczy nieprzerwanie - przez około 5 godzin - oświetlać zanieczyszczoną drobnoustrojami wodę pitną światłem słonecznym, by zawarte w niej bakterie zostały zabite. Woda bowiem pod wpływem energii słonecznej szybko osiąga temperaturę powyżej 50-60 st.C, a temperatura ta w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym, unieszkodliwia wiele wirusów, bakterii i pasożytó1) znajdujących się w wodzie.

Naukowcy badali skuteczność oczyszczania światłem słonecznym wody zarówno w specjalnie przygotowanych do tego urządzeniach przepływowych, które pozwalają na niemal przemysłowe uzdatnianie wody (do 10 litrów na minutę), jak również w zwykłych plastikowych butelkach (PET).

Technika jest bardzo prosta – najpierw należy usunąć z wody ciała stałe poprzez osadzanie lub filtrację. Następnie przelewa się wodę do czystej butelki, którą należy energicznie potrząsać w celu napowietrzenia wody. Na koniec należy wystawić butelkę na pełne słońce na około sześć godzin.

Wykorzystywanie tej metody est skutecznym sposobem zapobiegania chorobom, takim jak cholera, czerwonka i Heinego-Medina. Słoneczne odkażanie sprawdziło się po klęsce tsunami w Azji południowo-wschodniej w 2004 roku i zostało zatwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia. Popularyzacja metody SODIS poprzez międzynarodowe organizacje pomocowe sprawi, że zostanie ona przyjęta jako jedna ze standardowych technik podnoszenia jakości wody (takich jak np. filtracja, chlorowanie i odsalanie) do wykorzystania bezpośrednio po wystąpieniu klęsk żywiołowych (tsunami, powódź, trzęsienie ziemi, huragan/tajfun) lub klęsk wywołanych przez człowieka (działania wojenne, klęska głodu, obozy dla uchodźców).

Jednym z osiągnięć 15-letniej pracy największego europejskiego laboratorium badań nad zastosowaniem energii słonecznej w Almerii, jest wybudowanie stacji uzdatniania wody, która w przyszłości w pełnej skali technicznej będzie mogła być wykorzystywana także dla potrzeb przemysłowych. W ramach projektu Sodiswater w mieście Almeria, badacze hiszpańscy zbudowali reaktor wodny o powierzchni 1 m2, zdolny do sterylizacji za jednym razem 50 litrów wody. Reaktor ten jest urządzeniem bardziej złożonym i droższym niż plastikowa butelka, jednakże znacznie redukuje czas sterylizowania, a jednocześnie efektywniej wykorzystuje promieniowanie słoneczne.


Szwajcarski Federalny Instytut Nauk i Technologii Wodnych (Eawag - The Swiss Federal Institute of Aquatic Science and Technology), koordynuje projekty promowania metody uzdatniania wody SODIS w 33 krajach poprzez Wydział Wody i Warunków Sanitarnych w Krajach Rozwijających (Sandec - the Department of Water and Sanitation in Developing Countries), koordynuje projekty promowania SODIS w 33 krajach. Zobacz na mapie >>>


Źródło: Miesięcznik Ekopartner nr 4 (186)/2007, Wikipedia

Top