Duszniki


UZDROWISKO DUSZNIKI ZDRÓJ
 
 


 
Zespół Uzdrowisk Kłodzkich SA.
Biuro Obsługi Klienta
57-340 Duszniki Zdrój
ul. Zielona 23
Tel.074 866-79 -00 


Uzdrowisko Duszniki Zdrój
Biuro Obsługi Klienta
57-340 Duszniki Zdrój
ul. Zielona 23
Tel.074 866-94 -77 

Sanatorium Uzdrowiskowe”Chemik”
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
57-340 Duszniki Zdrój
ul.Wojska Polskiego17
Tel/faz: 074 866-94-75 

Sanatorium “Jan Kazimierz”
57-340 Duszniki Zdrój
ul.Wojska Polskiego 23 (Pawilon B)
Tel.074 866-94-12 

Sanatorium „Moniuszko”
57-340 Duszniki Zdrój
ul. Zdrojowa 40
Tel. 074 866-94-51

Sanatorium uzdrowiskowe „Ziemowit” 

57-340 Duszniki Zdrój
ul. Chopina 3
Tel. 074 866-94- 64

Spółdzielcze Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne Resus
57-340 Duszniki Zdrój
ul. Zielona 4
Tel. 074 866-94 -44

 

 
UZDROWISKO DUSZNIKI ZDRÓJ

Uzdrowisko Duszniki Zdrój położone jest w województwie dolnośląskim, w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, u podnóża Gór Stołowych na wysokości 568 m n.p.m. Dolina otoczona jest Górami Bystrzyckimi i Górami Orlickimi. Zbocza gór porośnięte są drzewami świerkowymi,sosną, buczyną,brzozą. Występują tu gatunki roślin,które spotyka się zazwyczaj tylko w tundrze jak mech islandzki, brzoza karłowata sosna syberyjska. Wśród zróżnicowanej flory można spotkać na polanach i łąkach rośliny zaliczane do chronionych „róża kłodzka” ,dziewięćsił bezłodygowy,sasanka, przebiśnieg. Panuje tu klimat górski, z pewnymi cechami klimatu podalpejskiego, a więc takiego, jaki występuje na wysokości 1000 m. Zimy są tu ostre, długo utrzymuje się pokrywa śnieżna, lato jest upalne. Ma on działanie bodźcowe i orzeźwiające. W okolicy Uzdrowiska znajduje się rezerwat przyrody rozlewisko zwane „Topielisko”. Lecznicze właściwości Uzdrowiska znane są już w 1408r. kiedy to odkryto terapeutyczne działanie wody ze źródła „Zimny Zdrój”.Rozkwit Dusznik łączy się z powstaniem w 1800 r zakładu leczniczego, który szybko zyskał uznanie kuracjuszy, nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. W 1826 r przebywał tu na kuracji i koncertował na cele dobroczynne Fryderyk Chopin. Dla uczczenia pamięci wielkiego kompozytora i pianisty, w zabytkowym dworku Fryderyka Chopina, odbywają się każdego roku festiwale Chopinowskie, z udziałem najwybitniejszych pianistów z całego świata.

Główne wskazania lecznicze Uzdrowiska:
-choroby kardiologiczne,
-choroby przewodu pokarmowego,
-choroby pulmonologiczne,
-choroby ginekologiczne,
-choroby narządu ruchu,
-osteoporoza,
-choroby reumatologiczne.

Wody lecznicze Uzdrowiska to naturalne źródła mineralne, wypływające ze skał metamorficznych, nasycone powulkanicznym dwutlenkiem węgla powstającym w głębi ziemi. Wody wydobywane są z pięciu źródeł:

Agata” jest to szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa, żelazista, zawierająca dwutlenek węgla,

Jacek”to szczawa wodowęglanowo-wapniowo-magnezowa, radoczynna, siarkowa, zawiera dwutlenek węgla,

B-4” jest to szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-sodowo-magnezowa, żelazista,

Pieniawa Chopina” to szczawa wodorowęglanowo-wapniowo-sodowa, żelazista,

Jan Kazimierz” jest szczawą wodorowęgalnowo-wapniowo-sodowa. Wody te stosuje się w kąpielach mineralnych w wannach, kąpielach kwasowęglowych z gazowym dwutlenkiem węgla, w hydroterapii, w kąpielach igliwiowych .Do kuracji pitnej używane są : „Pieniawa Chopina”, „Jan Kazimierz”, „Agata”, „Jacek”.

W Uzdrowisku stosuje się także: masaże lecznicze, gimnastykę leczniczą, elektroterapię, światłolecznictwo, inhalacje solankowe, diadynamik, interdyn,
jontoforeza, zabiegi borowinowe.

Zakres usług terapeutycznych został rozszerzony w Uzdrowisku o Jaskinię solno-jodową -Centrum Mikroklimatu Morskiego. Bloki solne w jaskiniach „Galos” sprowadzane są z Morza Czarnego. Sól parując, uwalnia cząstki jodu, magnezu, żelaza, wapnia, potasu. Ich stężenie jest wyższe niż nad morzem. Ten mikroklimat wspomaga leczenie: astmy, alergii, chorób układu oddechowego, chorób sercowo-naczyniowych, chorób dermatologicznych, tarczycy, stanów nerwicowych i przemęczenia.

Oprócz walorów terapeutycznych, Uzdrowisko i jego malownicze okolice zachęcają do spacerów, zapewniając wspaniały wypoczynek.

 

 

 

Top