Woda do odchudzania 1

 

Sprawdź swój wskaźnik masy ciała - BMI (od ang. body mass index)Wskaźnik ten obliczamy przez podzielenie masy naszego ciała (kg) przez kwadrat jego wysokości (metry). Prawidłowy BMI jest poniżej 25 kg/m2.   O nadwadze mówimy, gdy BMI waha się w granicach 25-30 kg/m2. Natomiast w otyłości - wskaźnik masy ciała BMI przesuwa się powyżej 30 kg/m2.

Kiedy należy się odchudzać? 
Odchudzamy się, gdy nasze BMI przekroczy 25 kg/m2, a zrzucenie nadwagi staje się koniecznością, kiedy już BMI przekroczy barierę 29,9 kg/m2,(co oznacza otyłość!). Kiedy BMI przekroczy 25 kg/m2 a obwód brzucha w talii jest większy niż 94 cm u mężczyzn oraz większy niż 80 cm u kobiet – to w perspektywie zagrażają nam liczne powikłania krążeniowe i metaboliczne: insulinooporność, hiperinsulinizm, cukrzyca typu 2, zaburzenia lipidowe, nadciśnienie tętnicze, hiperurykemia, podwyższony poziom fibrynogenu oraz zwiększone zagrożenie zachorowaniem na nowotwory złośliwe.

Kiedy prosimy o pomoc lekarz
Jeżeli wskaźnik BMI przekracza 40 kg/m2, mówimy o patologicznej otyłości, którą bezwzględnie należy leczyć z pomocą lekarza specjalisty. W takich przypadkach lekarz podejmie specjalne leczenie farmakologiczne oraz działania edukacyjne, które mają na celu nauczenie pacjenta zdrowych nawyków żywieniowych, stosowania odpowiednich diet i zmiany stylu życia z siedzącego na aktywny.

Kiedy się nie należy odchudzać! 
Nie odchudzamy się, gdy nasza waga wg. wskaźnika BMI jest normalna – tj w granicach 18,5 – 24,9 kg/m2. Waga w takich przedziałach nie uprawnia do stosowania diety odchudzającej, gdyż zagraża to chorobami niedoborowymi niebezpiecznymi dla zdrowia.

Diagnoza laboratoryjna wskazująca na niedobór jodu w pokarmie 

Jednym ze sposobów rozpoznania jest metoda stosowana przy diagnozie przyczyn tzw. wola. Przez całą dobę zbiera się mocz, którego małą część poddaje się analizie (z informacją, ile było go w ciągu doby). Stężenie jodu poniżej 50 µg/l wskazuje najpewniej na niedobór pokarmowy. Norma wydalania wynosi 100 µg/l. 

 

 

Czy picie wody wspomaga odchudzanie?

Tkanka tłuszczowa powiększa się, nawet jeżeli jesz jak ptaszek, ale dzięki odpowiedniej wodzie możesz przywrócić naturalne tempo przemiany materii i zrzucić zbędne kilogramy.

To prawda, że woda nie posiada kalorii, ale samo to nie wystarcza by była czynnikiem wspomagającym odchudzanie i walki z cellulitem, co sugerują niektórzy twórcy diet odchudzajacych. Wspomaganie odchudzania nie polega na zmniejszaniu głodu poprzez zastępowanie wodą posiłków i w ten sposób „oszukiwania” organizmu. Nawet picie dużej ilości nieodpowiedniej wody, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Również ćwiczenia fizyczne i ograniczenie dostaw podstawowych składników odżywczych niewiele pomogą, jeżeli nie włączymy do tych zabiegów naturalnych czynników wspomagających i narządów naszego organizmu, które zaprogramowane są do tego, by regulowały nasze procesy metaboliczne.

Do nich należą składniki mineralne zawarte w wodzie, w tym przypadku przede wszystkim jod, a narządem odgrywającym podstawową rolę w przemianach metabolicznych jest tarczyca. Rolą fizjologiczną tarczycy, tego niewielkiego gruczołu o wadze od 18 do 25 gram, o kształcie motyla jest wytwarzanie hormonów pobudzających przemianę materii, w tym spalanie ważnych substancji energetycznych – węglowodanów i tłuszczów. Aby te hormony wytworzyć, tarczyca musi wcześniej otrzymać w pokarmie odpowiednią porcję jodu.

Jod wchłaniany jest w jelitach w prawie 100%, z czego od 40-do 70% dostaje się w ciągu 24 godzin do tarczycy. Wchłaniany jest z przewodu pokarmowego w postaci nieorganicznych jodków i wprowadzany jest do krwioobiegu, a następnie wychwytywany z krwi przez tarczycę. Tarczyca jest bardzo bogato unaczyniona, a ciągu godziny przepływa przez nią około 5 litrów krwi. Wytwarza ona z jodu swe dwa najważniejsze hormony, jakimi są trijodotyronina i tyroksyna zwane skrótowo odpowiednio - T3 i T4. Tyroksyna - pochodna aminokwasu - tyrozyny składa się aż w 50% z jodu. Hormony tarczycy są w niej okresowo magazynowane i w miarę zapotrzebowania wprowadzane do krwioobiegu. Wydalanie jodu odbywa się już po uwolnieniu go z hormonów tarczycy, przede wszystkim za pośrednictwem nerek.

Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, powinno znajdować się w nim 10 do 30 miligramów jodu. Ale aby ten stan utrzymać, powinniśmy dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem co najmniej 150 mikrogramów jodu na dobę, a kobietom w ciąży i matkom karmiącym około 200 mikrogramów. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny otrzymywać nawet do 400 mikrogramów tego pierwiastka. W tym przypadku jednak musi to odbywać się pod kontrolą lekarza.

Przy normalnym funkcjonowaniu organizmu, kiedy dostaje on z pożywieniem wystarczającą dawkę jodu, tarczyca wytwarza wystarczającą ilość hormonów - trijodotyroniny i tyroksyny, które regulują tempo przemiany materii. Wyraża się to zwiększonym spalaniem tlenu, glukozy i tłuszczów na poziomie komórkowym. A to po prostu przyśpiesza odchudzanie. Zwiększa się ilość wydzielanej energii, w tym energii cieplnej i następuje przyspieszony rozkład tłuszczów i węglowodanów. Odwrotnie niedobór tych hormonów zmniejsza metabolizm komórkowy i związane z tym procesy pozyskiwania energii.

Jedną z ważnych przyczyn ograniczenia produkcji hormonów przez tarczycę jest niedobór jodu w pokarmach. Z tego powodu niedobór jodu w przeciętnej diecie dotyka około 40 proc. społeczeństwa. Dostarczanie jodu do organizmu człowieka wraz z solą jodowaną, w obliczu potrzeby zmniejszenia spożycia soli kuchennej, wytwarza dodatkowe niebezpieczeństwo niedoboru tego pierwiastka w pożywieniu.

W tej sytuacji zwrócono uwagę na wody mineralne zawierające odpowiednią ilość jodu. I to otworzyło drogę do wspomagania odchudzania i walki z cellulitem przy pomocy wody, o czym zawsze marzyły osoby aktywne, doceniające rolę wody w organizmie. Jest zatem szansa, by przy okazji, kiedy gasimy pragnienie realnie wspomóc nasze odchudzanie. Służyć mogą do tego wody mineralne i specjalnie już produkowane w tym celu wody wzbogacone w jod. Aby efektywnie działały, powinny zawierać w jednym litrze 150 mikrogramów czynnego jodu.
Tadeusz Wojtaszek

 

Top