Październik 2008


Przegląd prasy 2008 r.





Zobacz również
Przegląd prasy 2007 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


www.gazeta.pl

30 października 2008 r.
Bartłomiej Kuraś

WRZĄTEK PŁYNIE POD MAŁOPOLSKĄ

W Bańskiej Niżnej koło Zakopanego, na głębokości od 1600 do 2600 m  znajdują się spore pokłady wód geotermalnych. Na razie wykorzystują je głównie na Podhalu. Szczegółowy raport o gorących źródłach w Małopolsce powstał w Polskiej Akademii Nauk na polecenie urzędu marszałkowskiego. Naukowcy PAN doliczyli się aż 92 miejsc w województwie małopolskim, gdzie można wykonać odwierty geotermalne. W 40 przypadkach byłyby one opłacalne dla miejscowej społeczności - albo w postaci basenów cieplicowych, albo jako magistrala ogrzewająca domostwa. W Karpatach bardzo korzystne warunki geotermalne występują w niecce podhalańskiej. Zasoby gorącej wody wynoszą tu około miliarda metrów sześciennych, a wydajność 700 metrów sześciennych na godzinę. Według szacunków, może zaspokoić potrzeby ciepłownicze całego Podhala.
W Bańskiej i Białym Dunajcu powstał w latach 1989-1993 pierwszy w Polsce zakład geotermalny. Od kilku lat z tych właśnie odwiertów i instalacji korzysta przedsiębiorstwo Geotermia Podhalańska SA, która dostarcza ciepło do większości domów w Zakopanem. Po wprowadzeniu w mieście ogrzewania geotermalnego zanieczyszczenie powietrza pod Tatrami zmalało o połowę. Na zboczach Antałówki w Zakopanem otworzono także nowoczesny aquapark, w którym można zażyć kąpieli w basenie z wodą geotermalną. Oprócz basenów, turyści mają do dyspozycji wiele atrakcji: trzy zjeżdżalnie, dziką rzekę, jacuzzi, kompleks saun suchych i mokrych, bicze wodne, solarium, pokój relaksacyjny i kawiarnię, w której występują muzycy. Niewielki kompleks termalny z czterema basenami otwarto także w Szaflarach pod Nowym Targiem, zaledwie 150 m od "zakopianki". Kolejny powstaje właśnie w Bukowinie Tatrzańskiej i ma być otwarty jeszcze tej zimy. Obiekt jednocześnie przyjmie do 2,5 tys. osób. Turyści mają tu także znaleźć atrakcje regionalne w postaci sauny góralskiej, czy kąpieli w drewnianych beczkach. Otwarcie basenów geotermalnych pod Tatrami planują również Białka Tatrzańska i Witów, a także Poręba Wielka w Gorcach.



30 października 2008 r.
Maria Sterczewska

UZDRAWIAJĄCE WODNE KURACJE

 

Specjalista medycyny naturalnej zebrała w swoim artykule swoją wiedzę i doświadczenie na temat uzdrawiającego działania wody na nasz organizm. Autorka porusza kwestie zbawiennego działania prysznica oraz kąpieli. Jak najbardziej można wypróbować na swojej na skórze poranny, ponoć rozbudzający zimny prysznic, a wieczorem ciepły, leczący bezsenność i nerwicę. Stosując natrysk naprzemienny, hartuje się organizm, pobudza go do przemiany materii, podwyższa również ciśnienie krwi. Silny prysznic może również zmniejszyć ból. Strumienie wody pobudzają bowiem skórne zakończenia nerwowych włókien, niwelując impulsy bólowe. Również w przypadku kąpieli, temperatura wody ma decydujące znaczenie. Ciepła kąpiel koi nerwy, a organizm pocąc się, pomaga w usuwaniu z niego toksyn. Natomiast kąpiel w chłodnej wodzie, poniżej 36,6 st. C, powoduje lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych, odświeża, dodaje energii i likwiduje obrzęki. Najskuteczniejsze przy tym działanie lecznicze, jak podaje autorka – ma półkąpiel, czyli zanurzenie się powyżej pasa w wodzie o temperaturze 15-20 st. C. Warto sięgnąć po artykuł, który zawiera i inne ciekawe wskazówki do wykorzystania w codziennych czynnościach. Dodatkowo można uzyskać kilka poprawnych informacji odnośnie picia wód mineralnych.

 



29 października 2008 r.
[WIS]

CISOWIANKA BUDUJE GRUPĘ KAPITAŁOWĄ


Firma Polskie Zdroje, dystrybutor Cisowianki (drugiej na rynku wody butelkowanej), przejęła sprzedaż i marketing wody Muszyna Minerale. Teraz przygotowuje się do poszerzenia oferty o markę wody z niższej półki cenowej i prowadzi rozmowy z producentami wód źródlanych. Zarząd spółki nie ujawnia na razie więcej szczegółów. Firma zaprzecza za to stanowczo plotkom o możliwej jej sprzedaży i zapowiada początek budowy grupy kapitałowej. Jeśli zrealizuje te plany, to będzie na rynku wody liczącą się przeciwwagą dla zachodnich koncernów, które w rękach mają takie marki, jak Żywiec Zdrój, Nałęczowianka czy Kropla Beskidu.

 



29 października 2008 r.
Joanna Kocot

SPA - TAJEMNICA W WODZIE ZAKLĘTA

 

Autorka podkreśla atuty polskich uzdrowisk, którymi oprócz cennych wód mineralnych, są świeże powietrze, piękne krajobrazy, spokój i cisza. Są one bowiem istotne zarówno w leczeniu wodą, jak i zabiegach relaksujących i regenerujących, jakie oferuje się w ośrodkach SPA, cieszących się coraz większą popularnością. SPA czyli Sanitas Per Aquam (zdrowie dzięki wodzie), oprócz zdrowia daje urodę, relaks, spokój i harmonię. W artykule można przeczytać możliwości korzystania z różnych zabiegów.

 


 


23 października 2008 r.
Weronika Pietrykowska

POLSKIE ZDROJE BĘDĄ DYSTRYBUTOREM MUSZYNY MINERALE

Polskie Zdroje, wyłączny dystrybutor Cisowianki, zdecydował poszerzyć swoją ofertę o markę wody mineralnej wysoko zmineralizowanej Muszyna Minerale. Firmy zaprzeczają informacjom, że transakcja jest krokiem do konsolidacji przedsiębiorstw.
- To nie jest przejęcie - odpowiada Paweł Witaszek z Polskich Zdrojów, a zarazem wiceprezes firmy Nałęczów Zdrój, produkującej Cisowiankę. - Polskie Zdroje zajmą się dystrybucją, sprzedażą i marketingiem wody Muszyna Minerale - podkreśla. Muszyna Minerale rozlewana jest przez firmę Mineral Complex. Oferta Polskich Zdrojów może zostać poszerzona o kolejne marki, ponieważ firma prowadzi rozmowy z producentami wód źródlanych. Przygotowuje się również do wprowadzenia nowego brandu z najniższej półki cenowej. Poszerzona oferta ma być bardziej atrakcyjna dla detalistów. Producenci wód liczą zaś na zwiększenie produkcji.

Muszyna Minerale była dotychczas marką lokalną, a dzięki umowie z Polskimi Zdrojami będzie miała szansę trafić do sklepów w całym kraju. - Dlatego Mineral Complex będzie zwiększał moce produkcyjne, choć przedstawiciel spółki Mirosław Pyrć nie zdradził o ile. - Nowa umowa zapewni firmie Mineral Complex większą sprzedaż. Dla Polskich Zdrojów oznacza zaś wzrost atrakcyjności spółki - ocenia Wojciech Rutkowski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej "Przemysł Rozlewniczy". Większy zasięg Muszyny będzie oznaczać zagrożenie dla innych marek wysoko zmineralizowanych wód. - Nie boimy się konkurencji ze strony Mineral Complex. Nasze wody już teraz stoją obok siebie na sklepowych półkach. To klienci wybierają. A Muszynianka jest na trzeciej, czwartej pozycji w skali kraju - mówi Ryszard Mosur, prezes Spółdzielni Pracy Muszynianka. Polski rynek wód mineralnych jest bardzo rozdrobniony. Wśród przedstawicieli branży krążą informacje, że słabsi gracze będą włączani w struktury większych spółek. Propozycje przejęcia otrzymał też Nałęczów Zdrój. Firma ta walczy o pozycję wicelidera z zachodnimi koncernami: Nestle, który ma w swym portfolio m.in. wodę Nałęczowianka i Aquarel oraz Coca Cola (Kropla Beskidu).

 


Rzeszów

16 października 2008 r.
art

NADZIEJA NA WODY GEOTERMALNE POZA MIASTEM?

 

W Rzeszowie nie ma odwiertów, które można wykorzystać do eksploatacji wód geotermalnych i utworzenia kompleksu basenów. Nie udało się znaleźć nieczynnego odwiertu gazowego, którego analizę przeprowadziło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na prośbę władz miasta. Następnie przebadano te odwierty, których eksploatacja ma się zakończyć w ciągu kilku najbliższych lat. Także nie dało to pozytywnych rezultatów. - Skoro specjaliści z PGNiG nie dają większych nadziei na to, że w odwiertach znajduje się woda zdatna do wykorzystania w basenach, trudno ryzykować wydatek około miliona złotych na szczegółowe badania – uważa Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Jest natomiast pewien odwiert, który daje duże nadzieje. Niestety, znajduje się on tuż za granicą Rzeszowa - mówi Stanisław Homa, dyrektor miejskiego wydziału ochrony środowiska i rolnictwa. Jeszcze nie wiadomo, czy miasto podejmie się wspópracy z okoliczną gminą w celu badań i ewentualnej eksploatacji wody.

 



16 października 2008 r.
SPRZEDAŻ WODY BUTELKOWANEJ W EUROPIE WSCHODNIEJ PRZEKRACZA JUŻ 5 MLD EURO

 

Zenith International przedstawia raport ze sprzedaży wody butelkowanej w Europie Wschodniej. Jak podaje – sprzedaż ta wzrosła w 2007 roku o 10 proc., osiągając poziom 13,2 mld l. Najszybciej w tej części Europy rósł rynek serbski - sprzedaż wody butelkowanej zwiększyła się tam o 22 proc. Natomiast patrząc na okres od roku 2002, w ścisłej czołówce były takie kraje jak Bułgaria, Estonia i Węgry, osiągając przyrost ilościowy odpowiednio o 158 proc., 107 proc. oraz 93 proc. Faktem jest, że konsumenci w Europie Wschodniej preferują lokalnych producentów i marki. Światowi giganci: Coca-Cola Hellenic, Pepsi Bottling Group, Danone i Nestlé są w czołówce zaledwie trzech rynków w tym regionie. Często ich strategią wejścia na rynek są przejęcia miejscowych graczy. Tak stało się np. w Polsce: firma Danone z sukcesem przejęła Żywiec Zdrój a Nestlé - Nałęczowiankę. Mniejszym sukcesem okazało się natomiast przejęcie przez Coca-Cola Multi Vity, a Świtezianki przez Pepsi. W nadchodzących latach Zenith przewiduje nieustanny rozwój wydajności i modernizację produkcji, poszerzanie gamy produktów oraz poprawę struktury dystrybucji poszczególnych firm, co będzie miało wpływ na dynamiczny wzrost zarówno regionalnych, jak i międzynarodowych graczy.

 


15 października 2008 r.
BĄDŹMY ZDROWE

Materiał o wodach leczniczych Polski powstał w konsultacji z dr n. farm. Teresą Latour z PZH, Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Poznaniu. Została tu wyjaśniona definicja wody leczniczej, a także opisane wody lecznicze z najpopularniejszych polskich uzdrowisk, takich jak Krynica, Wysowa, Rymanów Zdrój, Polanica, Szczawnica, Cieplice. W celu zasięgnięcia większej ilości informacji, artykuł poleca odwiedzenie stron portalu Woda dla zdrowia oraz Wody uzdrowiskowe. Zatem zapraszamy.

 



15 października 2008 r.
Wit L. Leśniewicz

PODŁÓDZKI UNIEJÓW JAK LĄDEK I BUSKO ZDRÓJ

 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny przeprowadził badania i wystawił świadectwo, potwierdzające lecznicze właściwości wody z odwiertu w Uniejowie. Może skutecznie wspomagać leczenie pacjentów z problemami przewodu pokarmowego i przemianą materii. Burmistrz  Uniejowa Józef Kaczmarek czeka jeszcze tylko na wyniki badań naukowców z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, które mają potwierdzić „właściwości lecznicze klimatu Uniejowa”. Później już tylko realizacja pomysłów: kompleks basenów termalnych bądź rozlewnia wody.

 


Wrocław

 

13 października 2008 r.
Piotr Walczak

SUPER FONTANNA JESZCZE W TYM ROKU NIE TRYŚNIE

We Wrocławiu, w niecce po stawie obok Hali Stulecia, trwają prace wykończeniowe fontanny, która kosztować będzie blisko 20 milionów złotych. Fontanna ma być największą i najbardziej spektakularnym widowiskiem w kraju, będzie pracowała w czterech trybach. W trybie show będą wykorzystywane wszystkie dysze (pieniące, mgielne, gejzer wyrzucający 40-metrowy słup wody). Ponadto przy niektórych pokazach będą wykorzystywane wytwornice dymu, lasery i potężne nagłośnienie - w rytm muzyki będą wystrzeliwały strumienie wody. Ze względu na zbliżającą się zimę i niskie temperatury, fontannę w pełni funkcjonującą zobaczymy dopiero na wiosnę.



11/12 października 2008 r.
Anna Rogulska

MAŁY KAMIEŃ, WIELKI BÓL

 

Autorka opisuje chorobę – kamicę nerkową poprzez wyszczególnienie jej różnych rodzajów: szczawianowo-wapniowa, fosforanowo-wapniowa, moczanowa, fosforanowo-magnezowo-amonowa, cystynowa, ksantynowa. Do każdej z nich znajdziecie Państwo porady dietetyczne, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzebę spożycia płynów i zwiększeniem jej nawet do 4-5 litrów na dobę.



7 października 2008 r.
kr

CZY WODY GAZOWANE POWODUJĄ OSTEOPOROZĘ?

 

W związku z medialną dyskusją na temat rzekomego szkodliwego działania napojów gazowanych, Anna Pyś z dziennika Super Nowości poprosiła o wyjaśnienie Tadeusza Wojtaszka z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego. Jak mówi ekspert, to nie dwutlenek węgla zawarty w napojach, a kwas ortofosforowy, który zawierają napoje typu cola, hamuje wchłanianie wapnia i może orzyczyniać się do rozwijania osteoporozy. Wody mineralne niesłusznie zostały tutaj oskarżone. Zapraszamy do głębszego zapoznania się z tym problemem na stronach portalu Woda dla zdrowia >>>



6/12 października 2008 r.
PIJ WODĘ, CHOCIAŻ JEST ZIMNO

 

Przypomnienie o nawadnianiu organizmu, również teraz, kiedy zaczyna się robić coraz chłodniej. I slusznie, bo mamy mniejsze pragnienie i bardzo często zapominamy o uzupełnianiu płynów. Nie jest obojętne jakie to będą płyny. Prawdą jest, że kawa czy herbata w dużych ilościach nie jest do tego najbardziej odpowiednia. Dlatego, tak jak autor artykułu, polecamy picie większej ilości wody, jednak raczej nie „wody źródlanej – niskozmineralizowanej, niskosodowej...smakowej”, jak czytamy w opracowaniu, a wody mineralnej, ponieważ ma ona działanie prozdrowotne.



2 października 2008 r.
IB

MINERALNE RAZEM

 

Grupa producentów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Unia Uzdrowisk Polskich zdecydowała się stworzyć wspólną markę – Polskie Wody Uzdrowiskowe – donosi Echo Dnia. Wśród inicjatorów znajdują się producenci wód mineralnych z miejscowości uzdrowiskowych, tj. Buskowianki, Celestynki, Kryniczanki, Staropolanki, Krystynki, Wienieckiej Zdrój oraz Wysowianki. Celem ich promowanie regularnego picia wód, a także edukowanie konsumenta, jak należy dobierać wody mineralne do indywidualnych potrzeb organizmu. Marka będzie promowana za pomocą strony internetowej www.wodyuzdrowiskowe.pl oraz materiałów reklamowych promujących zdrowiu styl życia i regularne picie wody mineralnej. Producenci chcieliby promować wody pochodzące z uzdrowisk, edukować o walorach leczniczych i prourodowych poszczególnych wód. Uczestnicy projektu  Polskie Wody Uzdrowiskowe zamierzają skonsolidować działania, aby sprostać konkurencji ze strony dużych zachodnich koncernów, oferujących z reguły wody źródlane, powszechnie występujące w przyrodzie. Poprzez wspomniane działania marketingowe chcą też stworzyć możliwość rozróżniania wody mineralnej od źródlanej i zapewnić większą dostępność wód mineralnych.



1 października 2008 r.
Z JAKIEJ BUTELKI WODA JEST ZDROWSZA?

 

Mimo wielu zalet wody mineralnej w szklanych opakowaniach, odruchowo sięgamy zwykle po wody w butelkach typu PET, ponieważ są one wygodne, lekkie i aktualnie najłatwiej dostępne. Tymczasem należy przypomnieć, iż biorąc pod uwagę inne czynniki, lepsza jest butelka szklana. Jest ona bowiem bardziej szczelna i bezpieczna dla wody jeśli chodzi o substancje wchodzące w skład opakowania. Woda z butelki szklanej lepiej smakuje i zachowuje walory smakowe i zdrowotne. Generalnie w Polsce wodę rozlewa się do butelek szklanych o małych pojemnościach, co należy uznać za zaletę, bo dzięki temu pijemy zawsze świeżą wodę, gdyż nie zdążą się namnożyć w niej bakterie po otwarciu butelki. W artykule podano przykłady wód w takich opakowaniach, mianowicie Kryniczankę, Buskowiankę, Wysowiankę, Krystynkę, Staropolankę. (Oczywiście poza nimi mamy szereg innych wód mineralnych, rozlewanych do butelek szklanych, m.in. Galicjankę, Piwniczankę i inne.) Już nie rozlewają w szkło. Słusznie zachęca się do wypatrywania wód, bo są one bogate w składniki mineralne.

 



1 października 2008 r.
GAS

ULECZĄ JE TYLKO PRYWATNE RĘCE

 

 

Izba Gospodarcza Uzdrowiska Polskie zrzesza 43 ośrodki, które mają 46 tyś. miejsc w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych i ponad 80 tyś.  w hotelach, pensjonatach i obiektach wypoczynkowych. Wszystkie uzdrowiska są spółkami skarbu państwa (SP). Wyjątek to Nałęczów, który w 2004 roku, kupiło Nestle Waters i zamierza zainwestować w niego 30 mln zł. Jerzy Szymańczyk, prezes Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich i szef Unii Uzdrowisk Polskich, uważa, że najlepszym wyjściem z kryzysu finansowego ośrodków w Polsce – jest ich prywatyzacja. Szymańczyk podkreśla, iż „stawka za pacjenta, którą oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia, nie wystarcza nawet na pokrycie kosztów pobytu kuracjuszy. Nie mówiąc o niezbędnych inwestycjach.” Minister skarbu państwa nadzoruje 25 spółek uzdrowiskowych, z czego 24 to jednoosobowe spółki skarbu państwa. Z prywatyzacji wyłączono 14 ośrodków. Reszta (Ustka, Kamień Pomorski, Przerzeczyn, Kraków, Swoszowice, Wieniec, Połczyn, Horyniec, Iwonicz, Rabka i Wysowa) ma być sprzedana w latach 2008-2010 ( w pięciu państwo chce zachować większościowy pakiet przez co najmniej 5 lat). Jak czytamy, jeszcze w tym roku zostanie sprzedany 20-procentowy pakiet udziałów uzdrowiska w Szczawnicy.

 



Październik 2008 r.
CISOWIANKA - GAZOWANY LIDER

Jak podaje firma Nałęczów Zdrój, producent wody Cisowianka, z badań przeprowadzonych przez AC Nielsen wynika, że Cisowianka jest obecnie najsilniejszą pod względem ilości sprzedaży marką w segmencie wód gazowanych. Cisowianka wyprzedziła dotychczasowego lidera, Żywiec Zdrój, należący do koncernu Danone.
Wbrew prognozom z początku roku, wielkość sprzedaży wód butelkowanych w Polsce zwiększyła się zaledwie o 3 proc. Zmniejszenie tempa wzrostu rynku spowodowane m.in. niezbyt upalnym latem, czy małą ilością nowych produktów nie wpłynęło jednak na wyniki sprzedaży Cisowianki, która postawiła na specjalizację, a także utrzymanie przystępnych cen.


Październik 2008 r.
SPRZEDAŻ WODY PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

 

Nieco ponad 250 000 litrów wody kupili w lipcu Polacy. W tym roku wielkość sprzedaży tej kategorii wzrosła tylko o około 3 %, do niespełna 1,23 mld litrów. To wynik znacznie niższy od prognoz, które zakładały 10% wzrost. Wpływ na słabsze wyniki miało niezbyt upalne lato, a także mniejsza ilość nowości.



Październik 2008
CZYŚCICIEL ORGANIZMU

 

Czujesz, że powinieneś oczyścić organizm? Zapomnij o dietach oczyszczających, tabletkach i specjalnych zestawach. To co jest potrzebne, masz pod ręką i pod żerami. Wystarczą woda i wątroba… Wystarczy pić odpowiednio dużo wody, nie dopuszczać do odwodnienia, nie obciążać wątroby nadmiarem alkoholu i dać jej spokojnie pracować…Celne ujęcie tematu, również polecamy picie wody. Czekamy na kolejne wydanie miesięcznika, w którym  liczymy na pojawienie się zaleceń w jakich ilościach powinno się pić oraz jaki rodzaj wody jest najbardziej odpowiedni.


 

Top