Różne

 

CIEKAWOSTKI

KROSNO ZOSTANIE UZDROWISKIEM?

- Jeżeli w Krośnie zostaną potwierdzone zasoby wód mineralnych w odpowiednio dużej ilości, to miasto dołączy do innych znanych podkarpackich uzdrowisk, jak Iwonicz czy Rymanów - mówi Lucyna Pedryc, specjalista ds. geologii w Urzędzie Miasta Krosna - W latach 50. ubiegłego wieku doc. Władysław Chajec zgromadził obszerną dokumentację na temat złóż wód mineralnych Krosna. W latach 1960 - 1962 okresowo produkowano i rozprowadzano butelkowaną wodę mineralną "Makalanka", która wcześniej funkcjonowała pod nazwą „Krośnianka 4"- mówi Lucyna Pedryc.
Na początek trzy odwierty W pierwszej połowie br. naukowcy z Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie, na zlecenie Urzędu Miasta Krosna wykonali dokumentację dotyczącą możliwości wykorzystania wód mineralnych w rejonie Krosna. Aby Krosno mogło uzyskać status uzdrowiska i eksploatować złoża wód mineralnych, musi spełnić szereg warunków. Państwowy Instytut Geologiczny twierdzi, że konieczne jest jeszcze wykonanie trzech odwiertów w rejonie Turaszówki i Zawodzia.


NAJGŁĘBSZE JEZIORO ŚWIATA

Największym na świecie zbiornikiem słodkiej wody jest jezioro Bajkał (663 km długości). Szacuje się, że jest w nim zgromadzone 20 procent zasobów dostępnej wody pitnej.


Na początku lutego 1920 roku w krakowskich szkołach zawieszono naukę z powodu wysokich mrozów. Na peryferiach miasta mróz dochodził do minus 40 st. C. A teraz mamy lato o tej porze!

Lód skuł wodę na Wiśle, przez którą, przejeżdżano konno.


OBECNIE 1/3 LUDZKOŚCI CIERPI NA NIEDOSTATEK WODY

Do 2025 roku ponad 2 mld osób będzie żyło w krajach, którym nie udaje się zaspokoić lub z trudem zaspokajają zapotrzebowanie na wodę w rolnictwie, przemyśle i gospodarstwach domowych. Oto przykłady symptomów niedostatku tego surowca: w północnych Chinach dolne biegi rzek wysychają na większą część roku. W niektórych częściach Indii poziom wód gruntowych spada tak gwałtownie, że zagrożone jest 10-20 proc. produkcji rolnej. Od Jeziora Aralskiego w Azji Centralnej po jezioro Czad w Afryce poziom naturalnych śródlądowych zbiorników wodnych spada w zastraszającym tempie.


CO ŁĄCZY WODĘ EVIAN Z PROJEKTANTAMI MODY

Prêt-à-Porter, Evian i Lacroix. Co roku producent wody Evian rozlewanej we francuskich Alpach, prezentuje oryginalne projekty butelek. Tym razem zaprosił do współpracy Christiana Lacroix. Butelki opatrzone delikatnymi ornamentami nawiązują do europejskiej klasyki design. Połączenie, stworzone na okres świąteczny, zapewne skusi zwolenników piękna i mody. Cena: ok. 18 zł (0,75 ml).


SOMMELIERZY
 
Ludzie, którzy zawodowo degustują wodę (tak jak wino) to sommelierzy. Badają oni smak, zapach oraz terroir, czyli właściwości wynikające z pochodzenia z określonego regionu. Podobno potrafią nawet doradzić jaką wodę pić po zjedzeniu określonej czekolady czy sera żeby odświeżyć smak w ustach.


WATER  BAR  W  TOKIO
 
W Tokio został otwarty Water Bar, w którego ofercie znajduje się 20 gatunków wody mineralnej. Podawana jest ona solo, bądź ze smakiem - limonki, pomarańczy, grejpfrutu czy też z zapachem kiwi, cytryny, truskawki, wiśni. Serwuje się również kilka gatunków herbat przygotowywanych na bazie wody mineralnej. Filip Wretman z Nowego Jorku, jeden z niewielu na świecie wodnych sommelierów uważa, że wody z różnych źródeł oddziałują na nasze podniebienie. Podawanie wody ma również ogromne znaczenie podczas degustacji dobrego wina, ponieważ przepłukanie kubków smakowych i zwilżenie śluzówki, pozwala lepiej delektować się smakiem kieliszka wina.

Podobnie jest w przypadku kawy, co powszechnie stosują Włosi, bo oprócz podniesienia walorów smakowych, woda pozwala na uzupełnienie płynów w organizmie, których utratę powoduje kawa.


STUDNIA WYLEWAJĄCA WODĘ W LESZNIE
 
Czy to możliwe by w środku miasta istniała studnia, z której codziennie wylewa się samoczynnie na chodnik ponad 8000 litrów wody?
O tym, że jest to możliwe najlepiej wiedzą mieszkańcy Leszna, którzy są bardzo przywiązani do wiecznie żywej, artezyjskiej studni. Prawdopodobnie tysiące lat temu płynęła tamtędy rzeka, którą następnie zasypano i w wyniku długich przemian geologicznych stała się rzeką podziemną. Już w średniowieczu wywiercono tam studnię, z której zasobów korzystali mieszkańcy Leszna.

NAJWYŻEJ POŁOŻONA LINIA ROZLEWNICZA
  Najwyżej położoną linie rozlewniczą na świecie wybudowała na wysokości ponad pięciu tysięcy metrów nad poziomem morza firma Tibet Glacier Mineral Water Co. Ltd. na lodowcu w Tybecie. Pomimo problemów technicznych firma poradziła sobie z tym wyzwaniem logistyczno-technologicznym instalując pełną linię do produkcji butelek PET i ich napełniania wodą z tego rejonu.

LODOWCE SZKODLIWSZE NIŻ LODY POLARNE

Wbrew powszechnie panującym opiniom to nie topnienie wielkich pokryw lodowych Grenlandii i Antarktydy powoduje największe zmiany w poziomie oceanów. Okazuje się, że największy wpływ na podnoszenie poziomu wód na świecie mają zdecydowanie mniejsze lodowce. Badania naukowców z Uniwersytetu Colorado wykazały, że lodowce wprowadzają do oceanów 650 miliardów ton lodu rocznie, z którego rozpuszcza się około 400 miliardów ton. Dla porównania topnienie lodów na Grenlandii i Antarktydzie wprowadza do światowych wód zaledwie 250 miliardów ton lodu rocznie. Obecnie poziom oceanów podnosi się o 3 milimetry rocznie, jednak nie brakuje katastroficznych prognoz, które

mówią, że przy obecnym wzroście emisji gazów cieplarnianych poziom oceanów wzrośnie o kilkanaście metrów do końca wieku. Najwięcej trudności sprawia dokładne zmierzenie ilości lodu dostarczanego przez lodowce. Jest to związane z rozrzuceniem ich po całym świecie. Jednak według naukowców lekceważenie ich wpływu na poziom wód jest poważnym błędem. Przytoczone na początku dane wynikają z obliczeń przeprowadzonych na danych z Rosji, Północnej Europy, Chin, Indii, Nepalu i Ameryki Południowej. W analizach wzięto też pod uwagę 51 lodowców z Alaski. Wykazały one, że największy lodowiec na kontynencie północnoamerykańskim skrócił się o 9 mil od 1980 roku. W rezultacie warto przyjrzeć się bliżej wiecznym zmarzlinom położonym nie tylko na biegunach.


FONTANNY W POZNANIU
 
Odwiedzając to miasto, warto przejść szlakiem poznańskich fontann ozdobionych pięknymi rzeźbami. Płynąca z nich perlista woda może być ukojeniem dla niejednego poznaniaka i turysty.
Więcej na stronie >>>

Top