2008


WYDARZENIA
Rok 2008

 

 

Koncert charytatywny Fundacji Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. prof. Juliana Aleksandrowicza

Koncert znanego zespołu ZAKOPOWER odbędzie się w niedzielę 14 grudnia 2008 r. o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy lubią dobrą muzykę i chcą wspomóc leczenie chorych na białaczkę . Bilety są do nabycia w Kasach Filharmonii, Filmotechnice w Pasażu Bielaka i Punkcie Informacji Miejskiej na ul. św. Jana 2. O zespole ZAKOPOWER można przeczytać też na stronie jego stronie Fan-Clubu>>> . A o Fundacji na stronie:www.fundacjaaleksandrowicza.krakow.pl/


Było aż 150 Mikołajów z wodą mineralną

W tym roku już 150 Mikołajów maszerowało w pochodzie ulicami Krakowa. Byli to uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego z placu Matejki w Krakowie, którzy rozdawali wszystkim, których napotkali własnoręcznie wypieczone ciasteczka i najlepsze polskie wody mineralne, bo wodę mineralną należy pić nie tylko w tedy kiedy jest upał, ale w celach profilaktyczno-zdrowotnych przez cały rok. Akcji tej pod hasłem „Woda dla zdrowia” patronuje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza, który był prekursorem ekologicznej profilaktyki zdrowotnej.

Pochód wyruszył z pl. Jana Matejki, przeszedł ul. Floriańską i poprzez Rynek Główny, przed pomniki Mikołaja Kopernika i Mikołaja Zyblikiewicza składając im należny hołd i kwiaty. Przed Magistratem krakowskie Mikołaje powitały wraz z panią wiceprezydent miasta Elżbietą Lęcznarowicz przybyłego z Finlandii jednego z trzech posiadających specjalną licencję św. Mikołajów Ryynanen Ari rezydującego w Rovaniemi, do którego to miasta wyjeżdżają na praktyki zawodowe uczniowie Szkoły z Krakowa. O randze tej wizyty świadczy to, że gościowi towarzyszył nowy ambasador Finlandii pan Vesa Himanen. Potem Mikołaje pokłoniły się Mikołajowi Wierzynkowi przed jego sławną restauracją. Tu dla odmiany poczęstowane zostały ciasteczkami od Wierzynka.

Na estradzie na Rynku Głównym organizator programu „Woda dla zdrowia” Tadeusz Wojtaszek wręczył akty przekazania darów w postaci wody mineralnej dla placówek dziecięcych i opiekuńczych. Wodę przekazaną przez producentów wód mineralnych:Piwniczanka, Muszynianka, Staropolanka, Wysowianka, Jurajska, Mineral i Jodica otrzymały m.in. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacja Brata Alberta, Ośrodek Wychowawczy Sióstr Służebniczek NMP, Dom Dziecka w Miękini, ZSPS w Krakowie, ZSM w Gorlicach.

Następnie dyrektor Szkoły mgr Marta Niebielska przekazała ks. infułatowi Bolesławowi Fidelusowi szopkę Bożonarodzeniową, która stanie w Bazylice Mariackiej. Szopkę upiekli uczniowie szkoły – przyszli cukiernicy, pod kierunkiem nauczycielki zawodu Bogumiły Smok.

Delegacja Mikołajów wspięła się także na Wieżę Mariacką aby obdarować również wodą mineralną hejnalistów dzielnie trąbiących na cztery strony świata.

Licznie zgromadzona przed estradą publiczność wysłuchała pięknych kolęd w wykonaniu krakowskiego barda Olka Kobylińskiego „Makino” i oglądnęła występ szkolnego zespołu muzycznego. Całą imprezę i pochód prowadzili dwaj znani miłośnicy tradycji i Krakowa red. Leszek Mazan i red. Mieczysław Czuma. W pochodzie brała udział Kapela Mikołajów z zespołu muzycznego „Suliko” z Brzoskwini. Zdjęcia z imprezy można zobaczyć na stronie:

Organizacją akcji Mikołajowej była Agencja Promocyjny Handlowa AMBAR, a pochód Mikołajów wpleciony był w program Krakowskich Targów Bożonarodzeniowych, których organizatorami byli: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma ARTiM.
Zobacz galerię zdjęć>>>


Pochód 100 Mikołajów z wodą mineralną ulicami Krakowa

Już w najbliższy piątek 5 grudnia 2008 r. wyruszy tradycyjny IV pochód 100 Mikołajów z darami dla mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających podwawelski gród. Na czele pochodu kroczyć będzie prawdziwy Święty Mikołaj, a za nim stu jego pomocników w czerwonych kubraczkach, w których rolę wcielą się uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie na pl. Matejki, który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie powstania.

Jako podarunki Mikołaje rozdawać będą prawdziwą wodę mineralną w ramach programu „Woda dla zdrowia”, bo wodę mineralną należy pić nie tylko kiedy jest upał, ale w celach profilaktyczno-zdrowotnych przez cały rok. Akcji tej patronuje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne im. prof. Juliana Aleksandrowicza, który był prekursorem ekologicznej profilaktyki zdrowotnej.
W ramach tej akcji wodę mineralną otrzymają także placówki opiekuńczo-wychowawcze, m.in. Warsztaty Terapii Artystycznej Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w Radwanowicach, Ośrodek Wychowawczy Sióstr Służebniczek NMP w Krakowie przy ul. Lenartowicza 4 i Dom Dziecka w Miękini. Wody mineralne nadesłali już producenci Piwniczanki, Muszynianki, Staropolanki, Wysowianki, Jurajskiej, Mineral  i Jodici. Wodę rozwiozą i wręczą dzieciom Mikołaje z firmy AMBAR.
Pochód 100 Mikołajów wyruszy o godz. 17.00 z pl. Jana Matejki przejdzie ul. Floriańską i poprzez Rynek Główny, przejdzie przed pomniki Mikołaja Kopernika i Mikołaja Zyblikiewicza składając im należny hołd i kwiaty. Przed Magistratem krakowskie Mikołaje powitają Mikołaja z Rovaniemi w Finlandii, który ma zawitać do Krakowa. Potem jeszcze pokłonią się Mikołajowi Wierzynkowi przed jego sławną restauracją i wkroczą na estradę na Rynku Gł. gdzie przekażą upieczoną przez uczniów Szkoły – przyszłych cukierników szopkę bożonarodzewniową do Bazyliki Mariackiej i zaprezentują ciekawy program artystyczny udziałem Olka Kobylińskiego „Makino”. Delegacja Mikołajów wyspina się także na Wieżę Mariacką aby obdarować również wodą mineralną hejnalistów dzielnie trąbiących na cztery strony świata.
Pochód prowadzić będą red.
Leszek Mikołaj Mazan i red. Mieczysław Mikołaj Czuma, a funkcję Generalnego Mikołaja
sprawuje Tadeusz Mikołaj Wojtaszek. W pochodzie udział bierze także Kapela Mikołajów z zespołu muzycznego „Suliko” z Brzoskwini. Zdjęcia z jednej z poprzednich imprez można zobaczyć na tej stronie>>>
Pochód wpleciony jest w program Krakowskich Targów Bożonarodzeniowych, których organizatorami są: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma ARTiM.


KONFERENCJA  O NATURALNYCH WODACH MINERALNYCH

W Krynicy-Zdroju w dniach 5 – 7 września 2008 r. odbyła się konferencja poświęcona naturalnym wodom mineralnym zorganizowana przez Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. reprezentowane przez prezesa Janusza Ciska. Konferencja miała na celu przybliżyć szeroko rozumianą problematykę uzdrowiskowych wód mineralnych za pośrednictwem specjalistów z PZH, AGH, PTMG jak i prezesów spółek uzdrowiskowych rozlewających wody. Podkreślono także znamienną 200 rocznicę rozlania pierwszej butelki Kryniczanki (1808-2008) jak i powstania pierwszej rozlewni wody mineralnej w Polsce.  Więcej o konferencji >>>


XVII KONGRES UZDROWISK POLSKICH
W dniach 30 – 31 maja 2008 r. w Kudowie-Zdroju odbył się XVII Kongres Uzdrowisk Polskich. Organizatorami Kongresu były Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A. z Polanicy Zdroju wraz z Unią Uzdrowisk Polskich oraz Urzędem Miejskim w Kudowie-Zdroju.. Tegoroczny Kongres przebiegający pod hasłem „Konkurencyjność uzdrowisk polskich na jednolitym rynku UE” zdominowany został, m.in. przez debatę na temat prywatyzacji spółek uzdrowiskowych. Wiceminister Skarbu Państwa Joanna Schmid, w swoim wystąpieniu, oraz podczas konferencji prasowej przedstawiła stanowisko rządu w sprawie sprzedaży uzdrowiskowych spółek Skarbu Państwa. Więcej o tym wydarzeniu >>>

POWOŁANIE RADY NAUKOWEJ PROGRAMU "WODA DLAZ DROWIA"

Z satysfakcją informujemy, że Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Juliana Aleksandrowicza  powołał Radę Naukową Programu  „Woda dla zdrowia”. Rada będzie czuwać nad merytoryczną stroną realizowanych przedsięwzięć programowych i  zamieszczonymi publikacjami na portalu  www.wodadlazdrowia.pl. Funkcję przewodniczącej Rady Naukowej powierzono prof. dr hab. Alfredzie Graczyk. Pełny skład Rady>>>


WYSTAWA FOTOGRAFII O WODZIE
Wyniki Konkursu Fotograficznego o WODZIE zorganizowanego przez Politechnikę Krakowską  pokazane będą z okazji Festiwalu Nauki jaki odbędzie się w Krakowie w dniach 14-17 maja 2008 r.
Program Festiwalu
>>>

PIERWIASTKI ŚLADOWE W ŁAŃCUCHU ŻYWIENIOWYM
W dniach 11-14 maja 2008 roku, w Mielnie odbyło się Sympozjum nt. Pierwiastki śladowe w łańcuchu żywieniowym, którego organizatorami byli: Polski Komitet Narodowy ds. UNESCO, Komitet Chemii Analitycznej PAN oraz Politechnika Koszalińska.
Tematyka Sympozjum obejmowała zagadnienia związane z biogeochemią i występowaniem pierwiastków śladowych w łańcuchu żywieniowym – „od pola do stołu”, problemy związane z  ich niedoborem  i ze szkodliwą ich zawartością w środowisku i w żywności, a także nowoczesne metody analizy chemicznej. W sympozjum uczestniczył kierownik programu „Woda dla zdrowia” mgr Tadeusz Wojtaszek, który przedstawił referat nt. wód mineralnych i znaczenia zawartych w nich składników i pierwiastków śladowych dla zdrowia człowieka.
Więcej informacji o tym Sympozjum można znaleźć na stronie Politechniki Koszalińskiej ttp://www.tu.koszalin.pl/trace_elements/
Jednym ze sponsorów Sympozjum była Jurajska Spółdzielnia Pracy z Myszkowa, której woda mineralna „Jurajska”, gościła na stołach w czasie trwania sympozjum.


NOWE WŁADZE KIG"PR
Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”, które obradowało 10 marca 2008 r. w Ciechocinku wybrało nową 15 osobową Radę Nadzorczą Izby. Przewodniczącym Rady został Paweł Zieliński, wiceprzewodniczącą Iwona Jacaszek,  a sekretarzem Bogdan Wawrzyniak. W związku ze złożoną rezygnacją przez dr Mieczysława Kucharskiego z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu, ustępująca RN wybrała na to stanowisko Wojciecha Rutkowskiego.

KONGRES ŻYWNOŚĆ DLA ZDROWIA 2008
W dniach 28-29 lutego 2008 r. w Warszawie w Hotelu Jan III Sobieski odbył się Kongres Żywność dla Zdrowia 2008. Na kongresie wystąpił przedstawiciel PTMag Tadeusz Wojtaszek i przedstawił referat "Woda w żywieniu i handlu".  Referat opublikowany będzie w jednym z czasopism i na naszym portalu w niedługim czasie. Więcej informacji  o Kongresie>>>

Top